Vizsla köpek ırkı, Macaristan kökenli orta boy bir cinstir. Kaslı vücudu ve koyu kırmızı tüy renkleri ile fark yaratır. Pürüzsüz ve yoğun tüylere sahiptir. Çok yönlü ve zeki bir hayvandır. Fiziksel becerileri oldukça gelişmiştir. Vizsla köpekler hakkında bilinmesi gerekenleri açıkladık.

Vizsla Köpek Irkı Özellikleri

Vizsla Köpek Irkı

Vizsla köpek ırkı spor grubuna dahildir. Enerjik, nazik, sadık ve sevecen bir köpektir. İyi koşullarda bakılırsa 12-14 sene kadar yaşayabilir. Pürüzsüz, kısa ve yoğun tüyleri vardır. Hipoalerjenik değildir. Düzenli olarak tüy bakımına ihtiyacı olur. Macaristan’a özgü bir köpektir.

Vizsla köpekler oldukça arkadaş canlısı hayvanlardır. Bütün aile üyeleri ile güçlü bağlar kurabilirler. Genel olarak insanlarla ve diğer köpeklerle çok iyi anlaşırlar. Hatta kedilerle bile arası iyidir. Bu sevimli köpekler, ayrılık kaygısına yatkındır. Dolayısıyla uzun saatler boyunca yalnız bırakılmaması önerilir.

Vizsla Köpek Irkı Tarihçesi

Vizsla köpeklerin kökeni çok eski zamanlara dayanır. Bu köpeklerin sekizinci yüzyıldan bu yana var oldukları bilinir. Dayanıklı, hızlı, cesaretli ve atletik Vizsla köpekler, Macaristan’da avlanmak için sıklıkla tercih edildi.

Seneler geçtikçe bu köpekler, Macar soyluları için çok değerli hale geldi. İlerleyen dönemlerde de cins, ABD’ye getirildi. Yirminci yüzyılın ortalarında Amerika’ya getirilen Vizsla köpekler, 1960 senesinde AKC tarafından tanındı. Vizsla köpek ırkı hala tüm dünyada popülerdir.

Vizsla Köpek Irkı Bakımı

Sevecen, aktif ve uyumlu bir köpek olan Vizsla, bakım konusunda sahiplerini yormaz. Yürüyüş yapmayı çok sever. Köpek tasması eşliğinde günlük yürüyüşlere ihtiyaç duyar. Açık hava yaşamını fırsat buldukça deneyimlemesi önerilir.

Bu cins, suyu oldukça sever ve yüzmekten de hoşlanır. Spor grubundan olduğu için aktif kalmaya ihtiyacı vardır. Bunlar haricinde köpeğin tüy bakımı aksatılmamalıdır. Tüylerinin aşırı dökülmesini önlemek için köpek tarağı ile rutin bakım yapılmalıdır. Haftada birkaç kez taranması yeterli olacaktır.

Vizsla köpeklerin gözleri ve kulakları kontrol edilmeli, temizlenmelidir. Ayrıca uzayan tırnaklar kırpılmalı, dişler fırçalanmalıdır. Köpeğiniz kirlendiği zaman onu yıkayabilirsiniz.

Vizsla Köpek Irkı Yaygın Sağlık Sorunları

Vizsla köpekler genelde sağlıklıdır. Fakat bazı hastalıklara yatkın olabilir. Bunlar:

  • Köpek epilepsisi
  • Bağışıklık sorunları
  • Kalça ve diz problemleri

Vizsla Köpek Irkı Beslenme İhtiyacı

Vizsla köpekler, besin bileşenleri yönünden zengin ve dengeli olan köpek mamaları ile beslenmeliler. Köpeğe sunulacak olan mama, lif, protein, mineral ve vitamin açısından tam ve dengeli olmalıdır. Köpek su kabı içinde her zaman temiz ve tatlı suya erişimi bulunmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir