Köpeklerde ishal, yaygın sağlık sorunlarından biridir. İshal, çok yumuşak ya da sulu dışkılama ile karakterizedir. Köpeklerde sık olarak görülen hastalıklardan biridir. Köpeğinizin neden ishal olduğunu ve ishale yol açan faktörleri bilmelisiniz. Bu sayede evcil hayvan dostunuzun sağlığını koruyabilir ve gerekli önlemleri alabilirsiniz.

Köpeklerde İshal Nedenleri Nelerdir?

Köpeklerde İshal

İshal problemi köpeklerde yaygındır. Birçok farklı faktörden kaynaklanabilir. Örneğin, köpek maması değişimi, bozulmuş mama tüketimi, bulaşıcı hastalık enfeksiyonu taşıyan yiyeceklerin ya da nesnelerin yutulması gibi durumlar, köpeklerde ishal yapabilir.

Köpek dostunuzda ishal bir günden uzun süredir devam ediyorsa, onu bir veterinere kontrol ettirmeniz gerekir. Bağırsak parazitlerini kontrol etmek gerekeceğinden, veteriner köpeğinizden dışkı örneği alacaktır. Kan testi ya da röntgen gibi diğer uygulamalara da ihtiyaç duyulabilir. Veteriner, köpeğinizdeki ishal sorununun yok olması için köpek maması değişimi ve ilaç takviyeleri önerebilir.

Köpeklerde İshal Durumunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Köpeklerde İshal

Köpek hastalıkları arasında yaygın olan ishal, farklı bir hastalığın da belirtisi olabilir. Bu nedenle, köpeğinizin ishal olduğunu fark ettiğinizde dışkıdan bir örnek almalı ve köpeğinizi veterinere götürmelisiniz.

Dışkıyı incelemeyi unutmayın. Köpeğinizin dışkısı kanlı, sulu, farklı renkte olabilir. Bu tarz detayları veterinere iletmelisiniz. İshalle beraber köpeğinizde kusma, uyuşukluk ve iştah kaybı gibi durumlar var ise bunları da muhakkak veterinere söylemelisiniz.

Bazı ishal vakaları kısa sürelidir. Örneğin bir ya da iki gün süren ishal sorunu normal olarak kabul edilebilir. Bu süreçte köpeğiniz normal şekilde yeme içmesine devam ediyorsa, endişelenecek bir şey yoktur. Ayrıca, veteriner tavsiyesi olmadan köpeğinize herhangi bir ilaç vermemelisiniz. Durumdan endişeleniyorsanız; sevimli dostunuzu muayene ettirmelisiniz.

Köpeklerde ishal sürekli olarak devam ediyorsa bu, dehidrasyona ya da kilo kaybına yol açabilir. Hatta farklı bir hastalığı da işaret ediyor olabilir. Köpeğiniz hasta olduğunda hiçbir belirtiyi göz ardı etmemeli ve her bir detayı veterinere bildirmelisiniz.

Köpek dostlarımız hastalıklarını gizleme konusunda başarılı olan hayvanlardır. Ciddi bir problem olsa bile normal davranışlar sergileyebilirler. Bundan dolayı evcil dostunuzu iyi bir şekilde gözlemleyin. Aşağıdaki durumlar söz konusu ise köpeğinizi veterinere götürmeniz şarttır:

  • İshal atakları sık ve birkaç saat içinde tekrarlanıyorsa.
  • Köpeğiniz tepkisiz ise.
  • Köpeğinizin zehirli ve zararlı bir bileşen yuttuğunu düşünüyorsanız.
  • Dışkıda yoğun miktarda kan varsa.
  • Dışkı koyu renkli ise.
  • Köpeğiniz ishale yol açacak bir ilaç kullanıyor ise.
  • Köpeğinizin oyuncak ya da farklı bir obje yuttuğunu düşünüyorsanız.
  • Köpeğinizin diş etlerinin rengi değişti ise.
  • Köpeğinizde karın şişkinliği varsa.
  • İshal 24 saatten fazla sürüyor ise.

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir