Kedilerde karaciğer yağlanması sık olarak görülen problemlerden biridir. Bu organ söz konusu olduğunda organizmanın hayati fonksiyonlarını yerine getirmek adına gereksinim duyduğu enerjilerin tekrardan üretilmesinden sorumlu olduğu için endişe duymak normaldir.

Karaciğer, detoksifikasyon ve metabolizasyon amacıyla büyük miktarda hem besinsel hem de toksik maddeyi filtrelemeye yardımcı olmasından dolayı çeşitli rahatsızlıklara meyilli bir organdır. Bu hastalıklar arasında karaciğer yağlanması da yer alır. Tedavi edilmediği taktirde ölümcül olabilir. Peki, kedilerde karaciğer yağlanması belirtileri ve nedenleri nelerdir?

Kedilerde Karaciğer Yağlanması Nedir?

Kedilerde Karaciğer Yağlanması

Kedilerde karaciğer yağlanması, en çok evcil kedilerde görülür. Kedi hastalıkları arasında en yaygın olanlardan biridir. Kedinin erkek ya da dişi olması fark etmeksizin tüm kedileri etkileyebilir. Genel olarak beş yaşından büyük olan kedilerde görülmesine rağmen her yaştan kedide bu problem ortaya çıkabilir.

Bu, kedi mama yemeyi bıraktığında, çok az mama yediğinde ve kilo vermeye başladığında kendini gösterir. Vücut aldığı yağları işlemek için karaciğere gönderir fakat kedi kilo verdikçe karaciğer daha fazla yağ alır. Ta ki hepsini sentezleyemez hale gelene kadar.

Karaciğerde yağ birikmesi sonucu bu organ işlevsiz hale gelebilir. Karaciğer yetmezliğine yol açan bu problem nedeniyle kedinin enerjisi azalabilir, iştahı giderek kapanabilir ve kedi maması çeşitlerine karşı isteksiz olabilir. Bundan dolayı evcil hayvanınızın iştahsız, keyifsiz ve enerjisiz olduğunu fark ederseniz, onu veterinere götürmelisiniz.

Kedinizi katı bir diyete dahil etmeniz önemlidir. Ona az yağ içeren, fakat bütün besin bileşenlerini barındıran kaliteli bir kedi maması vermelisiniz.

Kedilerde Karaciğer Yağlanması Nedenleri Nelerdir?

Kedilerde Karaciğer Yağlanması

Kedi dostunuzun kilosunu kontrol etmeniz ve onun dengeli beslenmesini sağlamanız oldukça önemli bir detay. Kediniz obezse ve herhangi bir sebeple iştahı kaybolursa kilo vermeye başlar ve anoreksiya ortaya çıkabilir. Sonuç olarak kedilerde karaciğer yağlanması oluşabilir. Bu da ilerleyen süreçte karaciğer yetmezliğine sebebiyet verebilir.

Kedilerde karaciğer yağlanmasının farklı sebepleri de bulunmaktadır. Uzun süreli iştah kaybı sebebiyle bazı rahatsızlıklar ortaya çıkar ve bunlar da karaciğerin yağlanmasını tetikleyebilir. Bu rahatsızlıklar:

  • Diyabet
  • Pankreatit
  • Uzun süreli gastroenterit

Ayrıca kedi dostunuzun çene bölümüne almış olduğu darbe ya da bu bölgede görülen enfeksiyon durumları da onun iştahının azalmasına ve yemek yemede zorluk yaşamasına sebep olabilir. Bu sorun zamanında tedavi edilmezse de kedinin karaciğeri zarar görebilir.

Herhangi bir mama yeme bozukluğu, kedi arkadaşınızın yemek yemeyi bırakmasına neden olabilir. Bundan dolayı kediyi besleyeceğiniz zamanların sabit olmasına ve her daim aynı olmasına dikkat etmelisiniz.

Kedilerde Karaciğer Yağlanması Belirtileri

Normal şartlarda çeşitli faktörlere bağlı olarak kedi kilo vermeye başladığında karaciğer yağlanması görülebilir. Bu durum hem obez hem de obez olmayan kedilerde görülebilir. Kedilerde karaciğer yağlanması şu belirtileri gösterebilir:

  • İştahsızlık sebebi ile anoreksiya
  • Bağırsak hareketlerindeki düzensizlik ve ishal durumunun varlığı
  • Sarılık

Bütün bu semptomlar kedinin enerjisiz kalmasına neden olur. Kedinizde bu tarz belirtileri gözlemlerseniz, gerekli olan testlerin yapılması ve kedinin tedavi görmesi için onu bir veterinere götürmeniz son derece önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir