Kediler neden yalar merak ediliyor. Hayvanlarda hijyen, insanlarda olduğu kadar son derece önemlidir. Kediler kendini yalayarak temizlese de bu, en temel gereksinimlerden biridir. Bir kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız, onun hijyen gereksinimini de en iyi şekilde yerine getirmelisiniz.

Kedilerin kendilerini ve diğer kedileri dilleriyle tımar ettiklerini görebilirsiniz. Peki, kediler neden yalar? Kedilerin yalama davranışı gerçekleştirmelerinin pek çok farklı nedeni bulunmaktadır. Şimdi bunlara göz atalım.

Kediler Tüylerini Neden Yalar?

Kediler Neden Yalar?

Kediler neden yalar? Kedilerin dillerinde tüylerinin tabanını düzgün bir şekilde ıslatmalarını sağlayan 500 tat tomurcuğu vardır. Bu yalama eylemi sayesinde kediler tüylerini yumuşak bir formda tutmayı başarır, rahatsız edici tüy topaklarının oluşması önlenir.

Kedilerin yalama davranışı geliştirmelerinin bir diğer nedeni de yalama sayesinde pire gibi dış parazitlerin vücuttan yok edilmesidir. Kedilerin tükürükleri, iyi hijyen elde etmelerine yardımcı olan bir güçtedir. Bundan dolayı kedilerin kendilerini tımar etmek ve temizlemek için yaladıklarını söyleyebiliriz.

Fiziksel olarak kedilerin terlemesi yalnızca patileri tarafından gerçekleştirilir. Bu sebeple yalama, kendilerini ısıdan koruma ve vücudu serinletme amacıyla da gerçekleşir. Kediler neden yalar diyenler için şunu da belirtmek gerekir: yalama eylemi ile kan akışı uyarılmış olur.

Kediler Neden Birbirini Yalar?

kediler neden yalar

Kediler neden yalar? Birlikte yaşayan kediler arasında sıkça gözlemlenen bir davranış, yalamadır. Kedilerin birbirlerini yalama sebepleri şu şekilde açıklanabilir:

  • Kedilerin birbirlerini yalamaları onların sosyal ilişkilerinin bir parçasıdır. Diğer kediye karşı sevgi ve şefkatin bir işaretidir. Aynı zamanda aralarındaki güveni de ifade etmektedir.
  • Pek çok yetişkin kedi bir aile kimliği oluşturmak ve bölgeyi işaretlemek için yavrularını yalar. Bu hareket, yavruların kendilerine ait olduğunu göstermektedir.
  • Kedilerin birbirlerini yalamalarının bir başka sebebi de koruma içgüdüsüdür.

Kediler İnsanları Neden Yalar?

kediler neden yalar

Kediler neden yalar? Kedilere dokunduğunuzda yalama davranışı ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumun nedenlerinden biri, sizi ailesinden biri olarak gördüğünden ve size olan sevgisini ifade etmek istediğindendir. Bu davranışı göstermelerinin diğer sebebi de bölgeselliktir.

Onları okşadıktan veya onlarla oynadıktan sonra kedinizin kendisini tımar ettiğini görebilirsiniz. Bu, onları karakterize eden kokuyu geri kazanmalarını sağlamanın bir yoludur.

Kedilerde Aşırı Yalama Neden Olur?

Kediler neden yalar açıkladık. Şimdi de kedilerin kendilerini aşırı yalama nedenlerinden söz edelim:

  • Psikolojik ya da fiziksel hastalık: Kedinizin psikolojik veya fizyolojik bir rahatsızlığı varsa aşırı yalama eylemine girişebilir.
  • Lekeler: Aşırı yalama durumu kimi zaman leke görünümünden kaynaklanır. Kedinin yaladığı alan tam anlamıyla temizlenince bu davranış sona erer.
  • Dış parazitler ve alerjiler: Pire ya da kene gibi parazitlerden dolayı da kedilerde aşırı yalama davranışı gelişebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir