Kedilerde iştahsızlık sorunu sık olarak görülen bir durum olabilir. Aniden mama yemeyi bırakan kedi, başka bir sağlık sorunu yaşıyor olabilir. Kedi dostunuz mama yemiyorsa ve bazı öğünleri atlıyorsa, birkaç gün boyunca bu durum devam ettiyse; hemen hareket geçmeniz gerekir.

Kedilerde İştahsızlık Nedenleri

kedilerde iştahsızlık

Kedi dostunuz, ona verdiğiniz kedi maması tadını beğenmeyebilir. Bundan dolayı mamayı yemeyi reddedebilir. Fakat iştahsızlık çoğunlukla altta yatan başka bir problemin belirtisidir. Kedilerde iştahsızlığın nedenlerine göz atalım:

1. Kedilerde Solunum Hastalıkları

Solunum sorunları, kedinizin koku alma duyusunu ya da nefes alma yeteneğini etkileyerek iştah kaybına sebebiyet verebilir. Özellikle üst solunum yolu hastalıkları, yaygın kedi hastalıkları arasında bulunur. Bu da kedinin görme ve koku almada geçici olarak kayıp yaşamasını tetikler. Sonuç olarak kedi, iştahsızlık gibi çeşitli problemler yaşayabilir.

2. Kedilerde Sindirim Sistemi Hastalıkları

Kedi dostunuzun bağırsakları, midesi, pankreası ve sindirim sisteminin diğer alanlarıyla alakalı sorunlar, kedinin yemeyi bırakmasının nedenleri arasındadır. Kediniz aynı zamanda sindirim problemlerinin yanı sıra kusabilir, ishal ya da karın ağrısı da yaşayabilir.

3. Kedilerde Bağırsak Tıkanıklığı

Kedi dostlarımız, yememeleri gereken şeyleri yemeyi sever veya mide ya da bağırsakta sıkışabilen tüy yumağı olabilir. Bu tarz durumlar ise bağırsak tıkanıklığına yol açarak kedilerde iştahsızlık yapabilir.

4. Kedilerde Diş Hastalığı

Kedilerde iştahsızlık sebepleri arasında bir diğeri de kedinin ağız ve diş sorunları yaşamasıdır. Hastalıklı ve ağrılı dişler, kedinin bir şeyler yemesine engel olur. Kediler dişlerini kırabilir, diş etlerinde iltihaplanma oluşabilir. Hatta diş apseleri de kedilerde yaygın bir ağız ve diş sağlığı sorunudur. Tüm bunlardan ötürü kedinizin iştahı yok olabilir.

5. Kedi Maması Aroması

Her insan aynı olmadığı gibi kediler de aynı değildir. Bu yüzden, bir kedi için uygun olan mama başka bir kedi için ideal değildir. Bir kedi aynı markanın bir mamasını beğenebilir ama farklı bir aromayı beğenmeyebilir. Bundan dolayı önemli olan şey ise kedinin damak tadına uygun olan mamayı seçmektir.

Hem kuru mama hem de yaş mamalar için bu durum geçerlidir. Kedinizin beğenerek tükettiği kedi mamaları onun için en doğru seçim olacaktır. Kedinin sevdiği mamaları tüketmesi, aynı zamanda onun mutluluk seviyesine de katkıda bulunacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir