Köpekler makarna yiyebilir mi sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Köpek sahipleri, sevimli dostlarına makarna verip veremeyeceklerini merak ediyor.

Bilindiği gibi makarna, en popüler insan yiyeceklerinden biridir. Köpeğinizle makarnanızı paylaşmak isteyebilirsiniz. Ya da köpeğiniz makarnaya karşı istekli olabilir. Peki, köpekler makarna yiyebilir mi? Bazı veterinerler, köpeklerin makul seviyede makarna yiyebileceğini söylerken, kimi veterinerler ise tam aksini düşünüyor. Köpeğinize makarna verebilir misiniz açıklayalım.

Köpekler Makarna Yiyebilir Mi? Yiyemez Mi?

Köpekler Makarna Yiyebilir Mi?

Köpeklerin temel beslenmesi köpek maması içermelidir. Kimi zaman insan yiyecekleri köpeklere verilmek istenebilir. Bunlardan biri de makarna. Bir köpeğe verilen makarna miktarı ve makarnanın malzemeleri bu aşamada büyük rol oynar. Ve diğer tüm besinlerde olduğu gibi köpek dostunuza makarna vermeden evvel içindeki bileşenlere alerjisi olup olmadığından emin olmanız lazım.

Pişmiş sade makarna, genel olarak köpekler için uygundur. Makarna çoğunlukla un, yumurta ve su gibi basit malzemeler ile yapılır. Bu malzemeler köpeklerin yemesi için güvenlidir. Fakat makarnaya ilave edilen sarımsak, soğan gibi maddeler ise köpeklere uygun olmaz. Aslında bu tarz besinler köpekler üzerinde olumsuz sağlık etkileri olabilecek bir toksin barındırır.

Sarımsak, soğan, pırasa, frenk soğanı gibi gıdalar köpeklere verilmemelidir. Evcil hayvanlar bunları tükettiğinde kırmızı kan hücreleri zarar görebilir ve bu durum köpeğin anemi sorunu yaşamasına yol açabilir. Ayrıca anemi, yaygın köpek hastalıkları arasında bulunmaktadır.

Köpeğinize makarna vermek istiyorsanız; yiyeceğin sade ve sossuz olmasına dikkat etmenize yarar var. Köpekler aynı zamanda çeşitli soslarda ve makarna yemeklerinde sıklıkla bulunan bazı ot ve baharatlara karşı da hassas bir yapıya sahipler. Örneğin, köpek dostunuz aşırı miktarda tuz tüketir ise baş ağrısı, baş dönmesi gibi sorunlar yaşayabilir.

Kekik, köpekler için toksik olan başka bir yaygın makarna bileşenidir. Fesleğen ve karabiber, az miktarda tüketildiğinde köpeğe zarar vermez. Ancak kekikli makarna, köpeklere verilmemelidir.

Peynir, makarnada sıklıkla kullanılan bir bileşen. Peynir, evcil hayvanlar için uygun bir ikram olarak bilinse de büyük miktarlarda tüketilmemesi çok önemlidir. Aşırı peynir tüketimi, köpeğin kilo almasına, kalp problemleri yaşamasına ve mide-bağırsak sorunlarına yol açabilir. Köpek dostunuzu beslerken, peyniri minimumda tutmanız önem arz eder. Köpeğinize peynir vermek istediğinizde bunu ödül olarak kullanabilirsiniz.

Köpeklere Ne Kadar Makarna Verilebilir?

Köpekler Makarna Yiyebilir Mi?

Köpekler makarna yiyebilir mi açıkladık. Şimdi de köpeğe ne kadar makarna verebileceğinizden söz edelim. Köpeğinize sade makarna sunmak uygundur. Küçük miktarlarda makarna, köpeğin sağlığını riske atmaz. Bir veya iki yemek kaşığı kadar makarna, köpek dostunuz için yeterli olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir