Ocicat kedi ırkı popüler cinslerden biridir. Kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız; Ocicat kedisinin özellikleri de ilginizi çekebilir. İşte Ocicat kedileriyle ilgili bilinmesi gerekenler…

Ocicat Kedi Irkı Kökeni

Ocicat kedi ırkı, Mısır Mau ve Bengal ile birlikte en vahşi üç kedi türünden biridir. Orta-büyük boyda ve vahşi görünümlü, sağlam, yuvarlak başlı ve sivri kulaklıdır. Siyam kedilerinin torunu olarak atletik yanlarını, zarif tavırlarını onlarla paylaşırlar ve daha güçlü ve daha kaslıdırlar. Ocicat cinsi egzotik ve eksantrik bir güce sahiptir. Bu kedi cinsi, Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen bir ırktır.

1964’te Amerikalı bir yetiştirici, Abyssinian Siyam melez kedisini Chocolate Point Siyam kedisiyle çiftleştirdi ve buradan Tabby Point Siamese elde etti. Bu egzotik sonuçları gören diğer yetiştiriciler, bu küçük yetiştiricinin başlattığı işi devam ettirmeye karar verdiler ve devam ettiremediler. Böylece, Siyam, Habeş ve Amerikan Shorthair arasında çaprazlamalar yaptılar, ta ki Ocicat cinsi hakkında bildiğimiz güncel ve eksantrik morfolojiye ulaşana kadar.

Ocicat Kedi Irkı Çeşitleri

Ocicat cinsinin farklı ton ve renklerde tam olarak 12 çeşidi vardır. Tüyleri şüphesiz onun alamet-i farikasıdır ve bu arada vahşi Ocelota çok benzer. 12 renk tonu ve tamamen tanımlanmış iki stil bulunur: benekli ve tekir kediler.

Ocicat Kedi Irkı

Ocicat Kedi Irkı Tüy Yapısı

Bu kedi cinsinin tüyleri ince, yumuşak, ipeksi, saten parlaklığındadır. Ocicat kediler güçlü bir tene sahiptir ve onu diğerlerinden ayıran şeylerden biri de budur. Tekir türlerinde gümüş grisi, turuncu veya kahverengi renkli hafif tekir bir kaplama yer alır. Onları tanımlayan bir diğer ayırt edici özellik, alınlarında hakkında pek çok hikaye ve efsane bulunan M desenidir.

Ocicat Kedi Irkı Karakteri ve Davranışları

Çok aktifler ve uyaranlara karşı duyarlılar. Kapıları ve mandalları açabilirler. Meraklı olan bu kediler için kedi güvenlik ürünleri mutlaka kullanılmalı. Güzel bir mizaçları vardır, oyuncudurlar, doğaları gereği enerjiktirler ve çocuklarla birlikte büyümek için idealdirler. Büyük hiperaktiviteleri nedeniyle, sizin zamanınıza, arkadaşlarınıza ve günlük ilginize ihtiyaçları vardır. Kedi tasması eşliğinde günlük geziler tam da bu kedilere göredir.

Ocicat Kedi Cinsi Beslenme İhtiyacı

Tüm kediler gibi Ocicat kediler de doğumdan sonraki ilk dönemlerde sadece anne sütüne ihtiyaç duyarlar. İki aylık olduktan sonra bir yaşına kadar yavru kedi maması tüketirler. Bir yaşını geçen Ocicat kediler için yetişkin kedi maması uygundur.

Ocicat Kedi Irkının Yatkın Olduğu Hastalıklar

Soyunun genetik zenginliği, şimdiye kadar bilinen hiçbir doğuştan veya kalıtsal hastalık olmamasını desteklemektedir.

Ocicat Kedi Irkının Bakımında Unutulmaması Gerekenler

Diğer kedilerde olduğu gibi Ocicat kedilerin de dengeli ve sağlıklı beslenmeye gereksinimi vardır. Yılda en az 3-4 defa veteriner ziyareti şarttır. Ayrıca düzenli tüy, ağız ve diş bakımı da mutlaka yapılmalıdır. Tüyleri ince ve kısa olduğu için çok fazla tüy dökülmesi görülmez. Ancak haftada 3 kez kedi tarağı ile tüy bakımı gerektirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir