Selkirk Rex kedi ırkı, kedi sahiplenmek isteyenlerin ilgisini çeken cinslerden biridir. Sevimli halleri ve kendine has özellikleri ile öne çıkan ırk, kedi tutkunlarının favori seçimlerinden biri oluyor. Peki, Selkirk Rex kedisinin özellikleri neler?

Selkirk Rex Kedi Irkı Tarihçesi

Selkirk Rex kedisinin ilk örneği 1987 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Wyoming eyaletinde ortaya çıktı. Hayvan barınağındaki bir kedi, dalgalı tüylere sahip bir yavru kedi dünyaya getirdi.

Bu yavru kedi genetik çalışmalarla İranlı bir kedi yetiştiricisinin dikkatini çekti ve bu da onu bu cinsle melezlemeye yöneltti. Bu yeni yavrudan normal tüylü yavru kediler ve dalgalı tüylü yavru kediler doğdu. Bu da dalgalı tüyün baskın bir genden geldiğini gösteriyor.

Dalgalı tüylü bu ilk kediye Miss DePesto Noface ismi verildi ve cins, ilerleyen dönemlerde Amerika Birleşik Devletleri ile Kanada arasındaki ünlü dağlardan gelen Selkirk ismini aldı. Bu cins, 1992 yılında Uluslararası Kedi Derneği (TİKA) tarafından tanınmıştır.

Selkirk Rex Kedi Irkı Fiziksel Özellikleri

Selkirk Rex Kedi Irkı

Selkirk Rex kedi ırkı güçlü ve esnek bir vücuda sahiptir. Kalın ve güçlü bir görünümdedir. Başı yuvarlak ve orta büyüklüktedir. Burnu kısa, yanakları geniştir. Gözleri, tüylerinin rengine bağlı şekilde çeşitli renklerde olabilir. Kuyruğu kalın ve orta boyutlardadır. Kıvırcık tüylü kedilerin en büyüklerinden biridir.

Bu kedi cinsi, siyah ve beyazdan gri ve kreme, tarçın, mavi ve kırmızıya kadar her türlü renkte olabilir. Selkirk Rex kedisinin en büyük özelliği, bu cinsin tüyleridir. Bıyıkları da dahil olmak üzere kıvırcık bir görüntü sunar. Düzenli tüy bakımı bu kediler için çok önemlidir ve kedi tarağı ile rutin bakım gerektirir.

Selkirk Rex Kedi Irkı Karakteri ve Davranışları

Selkirk Rex kedi ırkı çok sakin, dengeli ve huzurlu mizacı ile fark yaratır. İnsanlarla güçlü bağlar kurdukları için zamanlarının çoğunu sahiplerinin yanlarında geçirmeyi severler. Son derece sevecen olan bu kediler, çocuklar ve diğer evcil canlılarla da iyi anlaşır. Sakin, evcil ve sevecen karakterlerinden dolayı çocuklu aileler ve arkadaş arayan yaşlılar için idealdir.

Oldukça obur bir hayvan olarak bilinir. Bundan dolayı beslenmesine çok dikkat edilmeli ve kaliteli kedi mamaları ile beslenmesi sağlanmalıdır. Düzenli olarak hareket gereksinimi vardır ve kedi tasması eşliğinde yürüyüşlere çıkmayı çok sever.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir