Kedilerde idrar problemleri, kedi dostlarımızın sık sık başına gelen durumlardan biridir. Kediler temiz canlılar olmalarıyla bilinirler. Saatlerce kendilerini yalayarak temizlemeleri söz konusudur. Bununla birlikte tuvalet kapları temiz olduğu taktirde başka yerlere tuvaletlerini yapmazlar.

Kedilerde tuvalet eğitimi diğer birçok evcil canlıya oranla daha kolaydır. Fakat yaşamımızı paylaştığımız bu sevimli dostlarımızı çok iyi gözlemlememiz, kendilerine yetemedikleri hallerde onlara destek olmamız şarttır. Kedilerde dikkat etmemiz gereken durumlardan biri de idrar sıklığı olmaktadır.

Sağlıklı bir kedinin günde yaklaşık 2-3 defa idrar yaptığı görülür. Fakat daha fazla veya az miktarda idrar yapması bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Bu yüzden kedilerde idrar problemleri ile karşılaşmamak adına onların idrar düzeyi, sıklığı, yoğunluğu ve rengi kontrol edilmelidir. Olası bir değişiklik durumunda kedinin veterinere kontrol ettirilmesi şarttır.

Kedilerde İdrar Problemleri Nelerdir?

Kedilerde İdrar Problemleri

Kedi dostlarımız ciddi manada idrar problemleri ile karşı karşıya kalabilirler. Bu yüzden kedi dostunuz kedi tuvaleti içine tuvaletini yapmadığında onu suçlamamalı ve olası bir sağlık sorunu yaşayıp yaşamadığını gözlemlemelisiniz. Kedi hastalıkları arasında yer alan kedilerde idrar problemleri şu şekilde sıralanabilir:

Kedilerde Sık İdrara Çıkma

Kedilerde idrar problemleri arasında sık idrara çıkma da bulunmaktadır. Kedi dostunuz çok sık şekilde idrar yapıyor ve bu esnada acı çektiğini ifade eden sesler çıkarıyorsa, onu veterinere götürmelisiniz. Bu problem, genellikle idrar yolları kumu ve idrar kesesi iltihabı gibi çeşitli durumlardan kaynaklanabilmektedir.

Özellikle erkek kedilerde sık olarak görülen bir sorundur ve mutlaka ciddiye alınması gerekir. Kimi zaman erkek kedilerin idrar yolları geçici olarak tıkanabilir ve evcil hayvan dostunuz idrar yapmada ciddi oranda zorluk çekebilir. Fakat belirtiler dikkate alınmaz ise bu durum tam anlamıyla tıkanmaya yol açabilir.

Kedilerde İdrar Kaçırma

Kediler tuvaletlerini tuvalet kabına yapmayı tercih eden canlılar olarak bilinir. Herhangi bir yere tuvalet yapmazlar. Eğer yapıyorlarsa bir problem var demektir. Kedilerde idrar problemleri arasında yer alan bu durum çiftleşme isteğinden dolayı meydana gelebilir.

Bahar dönemlerde ve ergenlik sürecinde ev içerisinde de olsa hormonlar sebebi ile işaretleme amaçlı şekilde bazı yerlere idrar yapabilirler. Ancak bu durum herhangi bir rahatsızlıktan dolayı da kaynaklanabilir.

Kedi dostunuz gece uyurken kedi yatağı üzerine birkaç damla idrar kaçırabilir veya evin bazı yerlerine idrarını yapabilir. Bu tarz durumlarda kedinizin tuvalet eğitimini unuttuğunu düşünmemelisiniz. Evcil hayvanınız idrar yolu enfeksiyonundan muzdarip olabilir.

Kedinizdeki enfeksiyon onun idrar kesesinde yangıya yol açabilir ve sıkıştığı için kedi tuvaletine gitmeye zaman bulamayabilir. Bunlara ek olarak evcil dostunuzun idrar kaçırma sebepleri arasında artrit, prostat problemleri ve nörolojik sorunlar da yer alabilir.

Kedilerde İdrar Problemleri

Kedilerde İdrar Yapamama

Kedilerde idrar problemleri arasında bir diğeri de idrar yapamama durumudur. Bu problem hem dişi hem de erkek kedilerde ortaya çıkabilir. Fakat erkek kedilerde görülme ihtimali daha yüksektir.

Kedilerde idrar yapamama sorunu; idrar ile atılması gereken bileşenlerin kana karışmasına neden olabilir. Hatta bu durum idrar kesesinin aşırı miktarda gerilmesine de yol açabilir. Acil müdahale olmaması halinde ise idrar kesesinin yırtılma ihtimali bulunmaktadır. Bu da kedinin yaşamını yitirmesine sebep olabilir.

Bir kedinin idrar yapamamasının en büyük sebeplerinden biri de idrar taşları olmaktadır. İdrar yollarında meydana gelen idrar plağı, enfeksiyon, anatomik sorunlar ve davranış sorunları da bu rahatsızlığı tetiklemektedir.

Bu sorundan etkilenen kedi dostlarımız kedi tuvaletinden farklı bir yere tuvaletlerini yapabilirler, idrar pozisyonu almalarına rağmen idrar yapamazlar ise çeşitli sesler çıkarabilirler. İlerleyen vakalarda da bu durumdan kedinin tüm sistemi etkilenir. Bunların sonucunda ise uyuşukluk hali, denge kaybı, iştahsızlık ve içe kapanma gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Kedinizin bu tarz sorunlar yaşadığını düşünüyorsanız, onu bir veterinere götürmeniz çok önemlidir.

Kedilerde Kanlı İdrar

Kedilerde idrar problemleri arasında kanlı idrar durumu da bulunmaktadır. Kanlı idrar, idrar taşları ya da sistit gibi sorunlardan dolayı oluşabilir. Ayrıca bu, başka bir rahatsızlığın da belirtisi olabilir. Bu yüzden de kedi dostunuzun normal idrar rengini bilmeli ve herhangi bir değişiklik fark ettiğinizde onu veterinere kontrol ettirmelisiniz.

Kedilerde kanlı idrar durumu enfeksiyonlar, tümörler, prostat problemleri gibi faktörlerden dolayı da oluşabilmektedir. Bazen de kızgınlık dönemi sebebiyle de kanlı idrar ile karşılaşmanız mümkün olabilmektedir.

Kedilerin İdrar Sistemini Korumak İçin Ne Yapılmalı?

Kedilerde idrar problemleri ile karşılaşmamak ve onların sağlığını korumak adına çeşitli önlemler alabilirsiniz. Bunlar:

  • Kedinize bol su verin.
  • Kedinizi stresten uzak tutun.
  • Kedi tuvalet kabını temiz tutmaya özen gösterin.
  • Kedinizin kaliteli kedi mamaları ile beslenmesini sağlayın.
  • Kedi oyuncakları ile kedinizin aktif kalmasını sağlayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir