Kediler elma yiyebilir mi sorusu kedi besleyenler tarafından sıklıkla soruluyor. Bilindiği gibi elmalar en popüler meyveler biridir ve hemen hemen her yerde satılır. Sayısız çeşidi ile her damak zevkine uyum sağlayan elma türü var. Fakat elmalar insanlar için olduğu kadar kediler için de besleyici mi? Kediye elma vermeden önce nelere dikkat edilmesi gerekir?

Kediler Elma Yiyebilir Mi? Yiyemez Mi?

Kediler Elma Yiyebilir Mi?

Elmalar, tüm dünyada yetişen, sindirimi yüksek meyvelerdir. Elmalar sağlıklı bir atıştırmalık olarak kabul edilirken, onları kedi dostunuza vermeden önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler var. Bir elmanın yaprakları, sapları ve tohumları çeşitli kimyasallar barındırır. Bu kimyasal, potansiyel olarak ölümcül olan siyanür içerir. Bundan dolayı kediye elmanın kendisi dışında saplarını, yapraklarını ve tohumlarını vermek son derece risklidir. Kedinize elma vermek istiyorsanız; elmanın meyvesini vermeye özen göstermelisiniz.

Kediler zorunlu etobur canlılardır. Elmalar yüksek miktarda protein yüklü değildir. Ayrıca elmada taurin bulunmamaktadır. Kediler taurini kendi başlarına sentezleyemezler. Bu yüzden beslenme düzenlerinde taurin olan kedi mamaları tüketmeleri gerekir.

Elmalar lif açısından yoğundur. Elma tüketen kedilerin ishal problemi ile karşılaşmaları önlenecektir. Ayrıca, çok fazla lif de kedide başka sindirim problemleri ortaya çıkabilir. Bu nedenle de kedi dostunuza yüksek miktarda elma vermemeniz önemlidir.

Kediler Ne Tür Elmalar Yiyebilir?

Kediler Elma Yiyebilir Mi?

Evet, kediler elma yiyebilir, ancak her zaman ölçülü olarak. Pek çok faydası olmasına rağmen içindeki çok miktarda şeker nedeniyle kediler için tam olarak uygun bir mama değildir. Buna rağmen bu tür için yasak bir gıda olduğunu söyleyemeyiz çünkü az miktarda alındığında kedi sağlığına herhangi bir zararı olmaz.

Kediler elma yiyebilir mi açıkladık. Şimdi de kedilerin ne tür elma yiyebileceğinden bahsedelim. Öncelikle bilmelisiniz ki kedilerin bizim gibi farklı tercihleri denemeleri gerekmez. Çünkü, kedilerin tatlı çeşitlerini algılamak için alıcıları yoktur. Bu sebeple de herhangi bir elma çeşidini tüketebilirler. Daha tatlı olan elma türleri, şeker bakımından yoğun olacağı için kedilerin aşırı şeker alımına sebebiyet verebilir. Özellikle kediniz diyabet hastası ise ona daha düşük şekerli ekşi almalardan sunabilirsiniz.

Elmanın Kedilere Faydaları Nelerdir?

Kediler Elma Yiyebilir Mi?

Elmalar, bileşimlerinde çok miktarda çözünür ve çözünmez lif içerdiğinden, bağırsak hareketliliğini ve dolayısıyla birikimini kolaylaştıran, kabızlık veya megakolon gibi bağırsak geçiş sorunları olan kedilere verildiğinde çok faydalı olabilir.

Kediler Elma Yiyebilir Mi?” ile ilgili yorum;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir