Kediler için zehirli olan bitkiler, kedilerde ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Kedi dostlarımızın bitki yemeleri, sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bu, kedi beslenmesi için destekleyici olabilir, fakat evde kedi besleyen kişiler için sorunları da beraberinde getirebilir. Eve girip çıkan kediler dışarıda çimen veya benzeri bitki çeşitlerini yiyebilir, dışarı çıkamayan kediler ise evdeki bitkilere yönelebilir. Kedi sahiplerinin, kedi çimi gibi bitkileri tedarik etmeleri bu problemi ortadan kaldıracaktır. Evde yetiştirilen bazı bitkiler ise kedilerin sağlığını riske atabilir ve zehirlenmelerine neden olabilir. Bu bitkileri sıraladık.

Kediler İçin Zehirli Olan Bitkiler

Kediler İçin Zehirli Olan Bitkiler Nelerdir?

Kedilerin tüketmemesi gereken ve onlar için zehirli olan bitkiler şu şekilde listelenebilir:

1. Zambakgiller

Zambak ailesinde yer alan bitkilerin çoğu çeşidi kediler için zehirlidir. Bundan dolayı evinizde ya da evinizin etrafında bu tür bitkilerin yer almadığından emin olmalısınız. Kediniz zambak ailesinden bir bitki tüketir ise bu durum onda böbrek yetmezliğine ve hatta ölüme yol açabilir.

2. Çoban Püskülü

Çoban püskülü de kediler için zehirli olan bitkiler listesindedir. Özellikle de yılbaşı dönemlerinde sıklıkla tercih edilen bu süs bitkisi, kedilerin sağlığını ciddi manada bozabilir. Çünkü tohumları ve yaprakları toksik madde barındırır. Yol açtığı en önemli sağlık problemlerinin başında mide sorunları gelir.

3. Kuşkonmaz

Kedilerin tüketmemesi gereken bitkilerden biri de kuşkonmazdır. Bu bitki aynı zamanda köpeklere de zarar verir. Bitkinin meyvesinde ve çekirdeklerinde yer alan bileşenler, evcil hayvanların kusmasına neden olabilir. Kedilerin sık olarak kuşkonmaz tüketmeleri ise alerji sorunlarını tetikleyebilir.

4. Sarmaşık

Sarmaşık bitkisinin çok fazla çeşidi vardır. Bu türlerin neredeyse hepsi kediler için toksiktir. İç ve dış mekanlarda yetiştirilen bütün sarmaşıklar kedilere zarar verebilir. Kedilerin sarmaşık tüketmeleri ise zehirlenmelerini teşvik eder. Bununla beraber sarmaşık, kedinin deri problemleri yaşamasına da sebep olabilmektedir. Yaşlı kedilerin sarmaşık tüketmesi durumunda ölümcül sonuçlar ortaya çıkabilir.

5. Mısır Bitkisi

Kediler için zehirli olan bitkiler listesinde yer alır. Çok ağır sonuçlar doğurabilecek bir bitkidir. Bu bitkide saponin isimli bir madde yer alır. Kedinin mısır bitkisini tüketmesi, kusma, salya artışı ve depresyona yol açabilir. Kedilerin bu bitkiyi yemeleri, ayrıca göz bebeklerinin genişlemesine de neden olur.

Kediler İçin Zehirli Olan Bitkiler Nelerdir?

6. Difenbahya

Ağlayan çiçek olarak bilinen difenbahya, evleri süsleyen bir bitkidir. Barındırdığı kimyasallar nedeniyle kediler için toksik bir çiçektir. Zehirlenmeye sebep olur. Bunlara ek olarak; kedide salya artışı ve yutkunma zorluğunu beraberinde getirebilir.

7. Orman Gülü

Bu bitkiyi tüketen kedi dostlarımızda solunum, sindirim ve böbrek problemleri görülebilir. Kedinizi bu bitkiden uzak tutmanız çok önemlidir.

8. Filkulağı Bitkisi

Difenbahya bitkisiyle benzer kimyasalları barındırır. Bundan ötürü kediler üzerinde benzer etkiler bırakır. Kedilerin tüketmemesi gereken bitkilerden biridir.

9. Tavşankulağı Bitkisi

Kediler için zehirli olan bitkiler arasında bir diğeri de tavşankulağı bitkisi diyebiliriz. Hoş bir görünüme sahip olan bu bitki, aslında kediler için çok zehirlidir. Ağız yolu ile alınması, zehirlenmeye sebep olmaktadır. Bu bitkinin yumru bölümünü tüketen kedilerde kalp ritim bozukluğu ortaya çıkabilir.

Kediler İçin Zehirli Olan Bitkiler

10. Süs Yoncası

Senede bir defa çiçek açan bu bitki, kediler için çok zararlıdır. Kırmızı yaprakları ise yonca ile benzerlik gösteren bir detaydır. Yapraklarında kediler için toksik bileşenler bulunur. Kedilerin aşırı miktarda süs yoncası tüketmeleri ise böbreklerinde bazı sorunları tetikleyebilir.

11. Açelya Çiçeği

Evlerde sıklıkla konumlanan açelya çiçeği de kedilerin uzak tutulması gereken bitkilerden biridir. Kedilerin hücrelerini olumsuz anlamda etkiler ve nörolojik problemlerin oluşmasına zemin hazırlar.

12. Kasımpatı

Kedinizin zehirlenmesini önlemek amacıyla kasımpatı gibi bitkileri de evinizde bulundurmamanız önem arz eder. Kedilerin bu çiçeğe dokunmaları bile onların çeşitli alerjik reaksiyonlar geliştirmelerine yetebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir