Rus Mavi Kedisi, popüler evcil kedilerden biridir. Bakımı kolay bir kedidir. En sevdiği sizseniz, her zaman size eşlik etmekten çekinmez ve ona karşılık vermemek onu üzebilir. Bu cins, sakin ve özgün karakterinin yanı sıra temizlik takıntısıyla da öne çıkıyor. Çift kat tüyleri, Rusya’nın kuzeyindeki kökeni hakkında fikir veriyor. Uçlarındaki pigment eksikliği nedeniyle tüyleri, gri veya mavimsi gümüş rengindedir. Var olan en eski kedi ırklarından biridir.

Rus Mavi Kedisi Tarihçesi

Rus Mavi Kedisi

Kökeni, kuzey Rusya’da bir liman olan Arkhangelsk diyebiliriz. Kökeni hakkındaki mevcut teorilerden birine göre, 1860 civarında bir İngiliz ticaret gemisi, zarif görünümleri ve parlak tüyleri nedeniyle bu kedileri Büyük Britanya’ya götürdü. İlk kez 1875 yılında Londra’daki Crystal Palace’da düzenlenen kedi sergisinde ortaya çıktı. O günden sonra tüm dünyada tanınır oldu.

Rus Mavi Kedisi Fiziksel Özellikleri

Bu kedilerin vücut yapısı güçlü ve orantılıdır. Bu muhteşem kedinin ağırlığı 3 ila 5 kg arasındadır, ancak bazı durumlarda erkekler 7 kg’a ulaşabilir. Öte yandan dişilerin ağırlığı 3 ila 5 kg arasında değişmektedir.

Tüyleri kısa, yumuşak ve kalındır. Popülaritesi buradan geldiği için muhtemelen Rus mavi kedisinin en göze çarpan özelliği de tüyleri olmaktadır. Üçgen prizma şeklinde kafası bulunur. Göz bölgesi geniştir. Kulakları sivridir. Gözleri ise oldukça iridir. Badem şekli ve zümrüt yeşili tonuyla, tüylerinin rengiyle en iyi şekilde tezat oluştururlar.

Kuyruğu uzun ve kısa tüylüdür. Tamamen ince ve güçlü gövdesiyle orantılıdır. Rus mavi kedisinin yaşam beklentisi uzundur. Bu sevimli kediler 10-20 sene kadar yaşayabilir.

Rus Mavi Kedisi Karakter Özellikleri

Rus Mavi kedileri bağımsız, zeki ve çok temiz kedilerdir. Küçük bir apartman dairesinde mutlu bir şekilde yaşayabilirler. Fakat bu kediler geniş ve gürültülü bir evde yaşayamazlar. Rutinlerini tam bir gönül rahatlığıyla takip etmeyi tercih ettikleri için sürprizlerin olmadığı sessiz bir ortam talep ederler.

Onlara öğrettiğiniz her şeyi kolayca öğreneceklerdir ancak kapı ve pencere açma yetenekleri sizi üzebilir. Önlem almanız sizin için uygun olacaktır. Eşyaları ve ortamı temiz bulmazlarsa yemek yememeyi veya başka bir köşede dinlenmeyi tercih edeceklerdir.

Oyunları severler. Bu sebeple de oyun dostu bu kediler, kışkırtmadıkları sürece çocuklarla iyi geçinirler. Koşmayı ve evin her yerindeki engellere tırmanmayı severler. Kedi oyuncakları ile oynamak, kedi tasması eşliğinde günlük yürüyüşler yapmak, bu kedileri memnun eder.

Yabancıların yanında biraz utangaçtır. Ancak tanıdıklarına karşı çok şefkatlidir. Favorisi olarak bir aile üyesini seçme eğilimindedir ve onunla mümkün olduğunca çok zaman geçirmekten çekinmeyecektir. O kadar hassastır ki en sevdiği insanın ruh halini bile tahmin edebilir.

Rus Mavi Kedisi Beslenme

Hayatı boyunca, Rus mavi kedisine kaliteli mamaya dayalı ve yaşına bağlı bir beslenme düzeni sunmalıyız. Beslenmesinin temelini kedi maması oluşturmalıdır. Fakat ara sıra sebze, tahıl ve meyveler de yiyebilir. Atıştırmalık olarak kedi ödül maması dışında diğer insan yiyecekleri de tüketebilir. Ama bunun için veterinerden tavsiye almayı unutmamalısınız.

Rus Mavi Kedisi Bakımı

Bu kedilerin bakımına özellikle dikkat edilmeli ve gereksinim duyduğu bakım uygulamaları yerine getirilmelidir. İnce ve sık dişli bir fırça ile tüylerini düzenli şekilde fırçalamalısınız. Böylece, tüy yumaklarının yutulmasından kaynaklanan komplikasyonları önleyeceksiniz. Tırnaklarını doğru ölçüde bileyebilmesi için ona bir tırmalama direği, bir parça ip veya tahta verin.

Bunların ihmal edilmesi mobilyalarınıza zarar verebilir ve bakteri birikmesine neden olabilir. Ayda en az bir kez dişlerini fırçalamayı unutmayın. Gözleri ve kulakları da bunun için özel ürünler kullanılarak dezenfekte edilmelidir. Veteriner tavsiyesi, kışın ayda bir, tüy dökme mevsiminde ise 15 günde bir yıkanmasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir