İspanyol köpek ırkları, tüm dünyada popüler olan canlılar arasındadır. Bazı İspanyol köpekler, kendi anavatanlarında dahi son derece nadirdir. Bazıları ise dünya çapında bilinir. Şimdi, İspanya’ya özgü köpek cinslerini keşfedelim.

İspanyol Köpek Irkları

İspanyol Köpek Irkları

Bu köpek cinslerinin çoğunun güçlü avlanma ve çalışma becerisi vardır. İspanyol köpekleri genel olarak bol miktarda egzersize, zihinsel uyarılmaya ve olumlu pekiştirme eğitimine gereksinim duyar. İspanyol köpek ırkları arasında en popüler olanlar şunları içerir:

1. Katalan Çoban Köpeği Irkı

İspanya’nın kuzeydoğusundan gelen Katalan Çoban Köpeği, çiftlik hayvanlarını sürmek ve korumak için tercih edilen bir cinstir. Kendi ülkesi dışında nadir görülür. Avrupa’da daha yaygındır. Kendine özgü uzun tüyleri, dağlık ve soğuk alanlarda onu sıcak tutar. Zeki, çalışkan ve azimli bir köpektir. Dışarıda vakit geçirmeyi sever. Zekidir ve eğitimi son derece basittir. Yine de köpek eğitim ürünleri ile eğitim süreci desteklenmelidir. Davranış sorunlarını önlemek için fiziksel ve zihinsel aktiviteye gereksinimi vardır. İnanılmaz derecede sadık bir köpektir ve koruyucudur. Sürü ve kovalama eğilimi vardır ve kontrol altında tutulmalıdır.

2. İbiza Tazısı Köpek Irkı

İspanyol köpek ırkları söz konusu olduğunda öne çıkan cinslerden biridir. Büyük ve dik kulakları, zarif duruşu ile farkını ortaya koyar. Göz alıcı bir güzelliği vardır. İspanya kıyılarındaki Balear Adalarına özgüdür. Çok uzun bir geçmişe sahiptir. Atalarının izleri ise Eski Mısır’a uzanır. Dayanıklı, hızlı ve çevik bir köpektir. İlk başta yabani tavşanları avlamak için geliştirilmiştir. Bu köpekler yabancılara karşı mesafeli olabilirler. Sakin ve soğukkanlı davranışlar sergiler. Aktif sahiplere gereksinim duyar.

3. Perro de Presa Canario Köpek Irkı

İsminden de anlaşılacağı üzere bu köpekler Kanarya Adalarından gelir. Av köpeğidir. Büyük bir mastiff cinsi köpektir. Bekçi köpeği ve çiftlik çoban köpeği olarak tercih edilir. Ailesine tamamen bağlıdır. Bununla beraber zeki ve sakin bir hayvandır. Aynı zamanda iradeli bir köpektir. Tehdit algıladığında ise saldırgan olabilir. İyi bir sosyalleşme, bu köpekler için çok önemlidir.

4. Podenco Köpek Irkı

İspanyol köpek ırkları listesindedir. Sevimli yüzü ve samimi davranışları ile dikkat çeken bir köpektir. Sivri, büyük, dik kulakları vardır. İspanya’nın farklı bölgelerinde tavşan avlamak amacı ile yetiştirilmiş bir köpektir. Sevecen ve eğlenceli olan bu köpek cinsi, aileler için çok uygundur. Çocuklarla da arası oldukça iyidir. Güçlü bir av sürüşüne sahip olduğunu söyleyebiliriz. Eğitim söz konusu olduğunda biraz fazla sabır gerektirir.

5. Gri İspanyol Tazısı Köpek Irkı

İspanyol köpek ırkları arasında en fazla tanınan cinslerden biridir. Tazı ile karıştırılsa da aslında bu farklı bir cinstir. İspanyol tazısı şeklinde de tanınır. Biraz küçük olmasına rağmen tazı köpeklere çok benzer. Dayanıklılık, hız ve çeviklik örneği sergiler. Yüzlerce yıldır av köpeği olarak kullanılmaktadır. Ancak bazı ülkelerde evcil köpek olarak tercih edilmektedir.

6. İspanyol Mastiff Köpek Irkı

İspanya kırsalındaki çiftlik hayvanlarını korumak amacı ile geliştirilen dev bir köpektir. Uzun bir geçmişi vardır. Ataları 2000 sene önce ülkeye gelmiştir. Koruma ve savunma görevlerini titizlikle yerine getirir. Bağımsız, zeki ve sevecen bir köpektir. Son derece sadık ve sakin olduğunu da belirtmeliyiz. Çok fazla egzersize gereksinim duyar. Bölgesel ve koruyucu olabilir. İyi bir şekilde eğitilmelidir. Problemli davranışlar sergilememesi için eğitilmeli ve sosyalleşmesi sağlanmalıdır.

 7. İspanyol Su Köpeği Irkı

Kendine has kıvırcık tüyleri ile dikkat çeken bir köpektir. Rutin olarak köpek tarağı ile fırçalanması, sağlıklı ve parlak tüylere kavuşması adına önemlidir. Bu köpekler ilk etapta haşereleri avlamak amacıyla yetiştirilmiştir. Çok çalışkan bir köpektir. Çiftlik köpeği olarak uygundur. Perdeli ayakları, su geçirmez tüy yapısı ve güçlü yüzme becerileri ile su aktiviteleri için uygundur. Aktif, zeki ve eğitime açık bir hayvandır. İnatçı ve bağımsız bir yönü olduğundan, eğitimi aksatılmamalıdır.

8. Bichon Frise Köpek Irkı

On altıncı yüzyıldan beri bilinen bir köpektir. İyi bir refakatçi köpeği olarak işlev görür. Popüler köpek cinsleri arasındadır ve dünya genelinde tanınır. Neşeli bir hayvandır. Çok zeki, eğlenceli ve eğitime açık bir köpektir. Orta düzeyde egzersiz gereksinimi bulunur. Neşeli halleri ile herkesin yüzünü güldürmeyi başarır. Çocuklu ailelere de hitap eder. Çocuklar ve diğer köpekler ile arası çok iyidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir