Uzun tüylü köpekler, kendilerine has sevimli duruşları ile dikkat çekerler. Tüy bakımlarının büyük bir titizlik gerektirdiği bu sevimli canlılar, farklı karakter ve davranış özellikleriyle de birbirlerinden ayrılırlar. Uzun tüylü köpek ırklarını sıraladık.

Uzun Tüylü Köpekler

Bakımlı ve hoş görünen tüylere sahip olan köpekler, görenlerin her daim ilgisini çeker. Uzun tüylü köpeklere farklı imaj stilleri kazandırılabilir. Uzun tüylü bir evcil hayvana sahip olmanın avantajı, saatlerce ona bakım yapma ve evcil dostunuzun tüylerini istediğiniz gibi kesme seçeneğine sahip olmanızdır. Uzun tüylü köpekler arasında en popüler cinsler:

1. Afgan Tazısı Köpek Irkı

Afgan tazılarının ipeksi ve uzun tüyleri, onlara hoş bir görüntü katar. Bu türün en ayırt edici özelliği de şüphesiz ki tüyleridir. Kalın tüylere sahip olan bu köpekler, soğuk iklimlere karşı oldukça dayanıklıdır. Köpek kolyeleri, bu köpeklere çok yakışır. Afgan tazıları, en eski köpeklerden biridir. Keskin görüşe ve hızlılığa sahiptir. Köpeğin uzun tüyleri düzenli bakım gerektirir. Köpek tarağı ile rutin bakım çok önemlidir.

2. Bearded Collie Köpek Irkı

Uzun Tüylü Köpekler

Uzun tüylü köpekler arasında yer alan Bearded Collie, özellikle de yüz bölümündeki uzun tüyler ile dikkat çeker. Yüzlerce sene önce bir sığır çobanı ve yerli çoban köpeğinin çaprazlanması sonucunda İskoçya’da ortaya çıktı. Atletik, bol enerjili ve zeki bir hayvandır. Meraklı olduğu için köpek künyeleri kullanması önerilir.

3. Bolognese Köpek Irkı

Bolognese’nin ihtişamı, vücudunu adeta bir bulut gibi saran tüylerinden kaynaklanır. İtalya’ya özgü bir köpektir. Uzun seneler boyunca kraliyet ailesinin favorisi olmuştur. Sakin, tatlı huylu ve sevimli bir köpektir. Çok sadık olduğunu söyleyebiliriz. Köpek oyuncakları ile oynamayı, kimi zaman köpek yatağı üzerinde kendi başına vakit geçirmeyi çok sever. Uzun ve pamuksu tüyleri aşırı dökülmez. Yine de köpek tüy ve deri bakım ürünleri kullanılarak, ihtiyaç duyduğu bakım işlemleri yerine getirilmelidir.

4. Briard Köpek Irkı

Uzun tüylü köpekler listesinde öne çıkan Briard köpek ırkı, dökümlü tüyleri ve kaslı vücuduyla farkını ortaya koyar. Tek kelimeyle muhteşem bir köpek cinsidir. Fransa’dan gelen bu cins köpekler, çok yönlüdür ve çoban köpeği olarak da tercih edilebilir. Sadık ve sevgi dolu bir köpektir. Tüyleri ince yapılıdır ve rutin bakım gerektirir.

5. Coton de Tulear Köpek Irkı

uzun tüylü köpekler

Nadir köpek ırkları arasında yer alır. Genelde beyaz renklidir ve etkileyici bir görüntü sunar. Madagaskar’ın kraliyet köpeği olarak lanse edilir. Arkadaş canlısı ve büyüleyici güzellikte bir köpektir. Uzun saatler yalnız kalmaması gerekir. Ayrılık kaygısına eğilimli bir köpektir. Uzun tüyleri günlük olarak fırçalanmalıdır.

6. Havanese Köpek Irkı

Uzun tüylü köpekler söz konusu olduğunda en bilinen cinslerden biridir. Küba’ya özgü tek köpek türüdür. İsmini de Havana’dan alır. İpeksi ve uzun tüyleri vardır. Oldukça sosyal, arkadaş canlısı ve zeki bir köpektir. Eğitime açıktır. Bol ve dalgalı tüyleri günlük olarak fırçalandığı taktirde hoş bir görüntü vadeder.

7. Pekingese Köpek Irkı

Kucak köpeği olarak bilinen Pekingese köpekler, küçük boyutları ve sevimli halleri ile dikkat çekerler. Çin kraliyet ailesinin popüler köpeklerinden biridir. Yüzyıllarca değerli kabul edilmiştir. Bol tüylere sahip olduğu için özellikle yaz aylarında tüyleri kırpılmalıdır.

8. Shih Tzu Köpek Irkı

Uzun tüylü köpekler

Uzun tüylü köpekler listesinde dikkat çeken cinslerden biridir. Shih Tzu köpek ırkı, tüylerinin farklı tasarımlara izin vermesinden dolayı çoğu insanı cezbeder. Basık yüzü ve dökümlü uzun tüyleri ile bilinen bir köpektir. Kaliteli köpek mamaları ile beslenmeli, tüy bakımı kesinlikle aksatılmamalıdır. Kirlendiği zamanlarda köpek şampuanları ile mutlaka yıkanmalıdır.

9. Tibet Teriyeri Köpek Irkı

Bu sevimli köpekler de uzun tüyleri ile bilinen köpek cinslerinden biridir. Aslında teriyer cinsi değildir, yine de bu isimle anılmaktadır. Tibet Teriyeri köpekler, uzun seneler boyunca Tibet’in dağlarında bekçi köpeği ve refakatçi köpek olarak kullanıldılar. Günümüzde ise popüler bir evcil hayvan olarak kabul edilmektedir. Tüylerinin haftada iki ila üç kez fırçalanması yeterli olacaktır.

10. Komondor Köpek Irkı

Kendine özel uzun ve kalın tüyleri ile bilinir. Tüy bakımının sık olarak yapılmasına gerek bulunmaz. Fakat kirlendiğinde yıkanması önem arz eder. Komondor köpekler, ağırlıklı olarak beyaz ve gri tonlarında tüylere sahiptir. Eğlenceli, sevimli ve çok uyumlu bir köpektir. Aileler için uygun olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Çocuklar ve diğer evcil hayvanlarla da çok iyi anlaşmasını bilir.

10 Maddede Uzun Tüylü Köpekler” ile ilgili yorum;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir