Pirene Mastifi köpek ırkı, evcil hayvan sahiplerinin ilgisini çeken cinslerden biridir. Uyumluluğu ve sadık oluşu nedeniyle popüler bir evcil dosttur. Bu köpek ırkı hakkında bilinmesi gerekenleri inceleyelim.

Pirene Mastifi Köpek Irkı Tarihçesi

Pirene Mastifi yüzyıllardan bu yana tanınan ve tercih edilen bir ırktır. Pirene Mastifi köpek ırkı İspanya ve Fransa’yı birbirinden ayıran dağlık alanda birkaç bin yıl boyunca yaşadı. Bu köpeklerin genetiğine katkı sağladığı düşünülen köpek ırkları, İtalyan Maremma, Türk Çoban Köpeği ve Macar köpeğidir. Bu bilgiler haricinde Pirene Mastifi köpeklerin kökeniyle alakalı bilgiler bulunmamaktadır.

Pirene Mastifi Köpek Irkı

Pirene Mastifi Köpek Irkı Özellikleri

Pirene Mastifi köpeklerin birçoğu düz beyaz renktedir. Bazılarında ise koyu tonlarda bir yüz maskesi bulunur. Aynı zamanda sarı, kahverengi, grimsi renklerde işaretleri vardır. Renkli noktalar göz çevresinde, kulaklarda ve sırtta olabilir. Bu köpekler uzun, kalın ve gür tüylere sahiptir. Bu yüzden de soğuk havalara karşı uyum sağlayan bir cinstir. Rutin olarak köpek tarağı ile bakıma ihtiyacı olur.

Pirene Mastifi Köpek Irkı Karakteri

Bin yıldır yalnız başına sürülerle ilgilenerek çok zaman geçirdiği için kendi kararlarını vermeye alışmış, güçlü karakter ve kişiliğe sahip bir hayvandır. Sahiplerine karşı çok cana yakın olan bu köpekler, ayrıca çocuklara da özen ve sabırla yaklaşırlar. Yabancılara karşı güvensiz olduklarını söyleyebiliriz. Bireysel ve bölgesel ortamını koruduğu için güven kazanması biraz zaman almaktadır.

Pirene Mastifi akıllı bir köpektir. Eğitilirse çok faydalı görevler yapabilir. Fakat inatçılığı ve bağımsızlığı da göz önünde bulundurulmalıdır. Köpek bakımı ve eğitiminde deneyimsiz kişiler için çok uygun olduğu söylenemez. Bir profesyonel tarafından eğitilmeli ve sahibini kesinlikle bir sürü lideri olarak görmeyeceğini, daha çok bir refakatçi olarak göreceğini anlamalıdır. Kimi zaman içgüdüsü itaate galip gelir.

Bu cins köpekler hareket etmeyi, köpek tasması ile gezmeyi ve köpek oyuncakları ile oynamayı çok severler. Sahipleriyle ve diğer köpeklerle zaman geçirmekten hoşlanırlar.

Pirene Mastifi Köpek Irkı Beslenmesi

Mastiffler, özellikleri gereği özel ve belirli yiyeceklere ihtiyaç duyan köpekler değildir, ancak hayatlarının farklı evreleri boyunca uygun köpek maması tüketmeleri gerekir. Yaşamının ilk iki ayı yalnızca anne sütü ile beslenmelidir. 2-3 aylıktan sonra yavru köpek maması tüketmeye başlayabilir.

Yetişkin olduktan sonra köpeğe günde iki ila üç öğün yüksek kaliteli köpek maması verilmelidir. Bu süreçte veterinerin tavsiyelerine uymak çok önemlidir. Yaşlı bir köpek olduğunda ise artrit gibi sağlık problemlerini önlemek için beslenmeye özellikle dikkat edilmelidir. Kilosuna ve yaşına uygun olan mamalarla beslenmesi sağlanmalıdır.

Pirene Mastifi Yatkın Olduğu Sağlık Sorunları

Bu köpeklerin büyük boyutlu olması, bazı kemik sorunlarına yatkın olmasına yol açar. Ayrıca mide problemleri de yaşayabilir. Bu köpeğin sağlığını riske atacak bazı durumlar:

  • Sağırlık
  • Kalça ve dirsek displazisi
  • Pıhtılaşma sorunları
  • Optik sinir hipoplazisi
  • Wobbler sendromu

Pirene Mastifi Köpeklerin Bakım Gereksinimi

Pirene Mastifi köpeklerin yoğun bir bakıma gereksinimleri olmaz. Ancak bazı hususlara dikkat etmek önem arz eder. Tüyleri düzenli olarak fırçalanmalıdır. Köpeğin tüy ve deri sağlığı için özel bakım ürünlerinden yararlanılabilir. Cildini sağlıklı tutmak için hijyene önem verilmelidir. Gerektiği durumlarda köpek banyo ürünleri ile köpeğinizi yıkayabilirsiniz.

Banyodan sonra köpeğin kulaklarını temizlemeyi de ihmal etmemelisiniz. Göz ve kulak kontrolü mutlaka haftada bir yapılmalı, gözler ve kulaklar temizlenmelidir. Köpek tırnak makası kullanarak uzayan tırnaklar kesilmelidir. Veteriner kontrolü aksatılmamalı ve olası sağlık problemlerinin önlenmesi sağlanmalıdır. Köpeğin yaşına uygun bir şekilde beslenmesine dikkat edilerek, ihtiyaç duyduğu besin bileşenlerini doğru miktarlarda alması teşvik edilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir