Nebelung kedi ırkı, en beğenilen evcil kedi türlerinden biridir. Kendine has duruşu ve karakteri ile öne çıkan ırk, evcil kedi sahiplenmek isteyenlerin favori seçimleri arasındadır.

Nebelung Kedi Irkı Tarihçesi

Nebelung kedi ırkı ilk olarak 1980’de ABD’de ortaya çıktı. Bu kediler Longhair kedisi ile Rus Mavi kedisinin çaprazlanması sonucunda elde edilmiştir. Sonuç, kısa sürede birçok ailenin kalbini kazanacak ve çeşitli uluslararası dernekler tarafından tanınacak olan çok zarif ve oyuncu yeni bir kedi cinsi oldu.

Nebelung Kedi Irkı

Nebelung Kedi Irkı Özellikleri

Bu kedilerin uzun bir boynu ve ince bir gövdesi vardır. Kafası orta büyüklüktedir ve kama şeklindedir. Gözleri genelde yeşildir, fakat bazı kedilerin gözleri sarı tonlarında olabilir. Bu kediler mavimsi-grimsi tüy renklerine sahiptir. Gerçek tüy rengi iki yaşına kadar oluşmaz. Tüylerinin uçları genelde gümüş rengindedir.

Tüyleri uzun ve son derece yumuşaktır, kuyruk bölgesinde de oldukça fazladır. Tüy bakımı bu kedilerde oldukça önemlidir ve işlem sırasında kaliteli bir kedi tarağı kullanılmalıdır.

Nebelung Kedi Irkı Karakteri

Nebelung kedisinin karakteri çok sakin ve rahattır. Yabancıları pek fazla sevmez. Ancak sahipleri ile çok sosyaldir. Her daim oyunlar oynamaya bayılır. En sevdikleri insanların yanlarında olmaktan mutluluk duyarlar. Karakterleri onları çocuklardan uzak tutar ve kendilerini yaşlı insanlara veya diğer kedilere daha yakın hissederler.

Nebelung Kedisi Beslenme İhtiyacı

Bütün kediler beslenme düzenlerinde özel ilgiyi hak ederler. Kaliteli kedi maması ile dengeli bir beslenme düzeninin oluşturulması, Nebelung kedileri için çok önemlidir. Sağlıklı, tam ve dengeli mamalar, bu kedilerin tüy, deri, bağırsak, sindirim ve bağışıklık sağlığını teşvik edecektir. Aynı zamanda eklem sağlığını da koruyacaktır.

Bu cins kedi, fiziksel aktiviteye pek düşkün olmadığı için ideal kilosunu koruyan bir mamaya ihtiyaç duyar. Nebelung kedilerine sunulan mamalar esansiyel yağ asitleri ve vitaminler yönünden yoğun olmalıdır. Ayrıca bu kediler obeziteye de yatkın oldukları için düşük kalorili mamalarla beslenmeliler.

Nebelung Kedisinin Yatkın Olduğu Hastalıklar

Bu ırkla doğrudan ilişkili olduğu bilinen bir sağlık sorunu bulunmamaktadır. Aşırı kilo problemlerine eğilimli oldukları gözlemlenmiştir. Bu nedenle kalori alımlarını kontrol etmek önemlidir.

Nebelung Kedi Irkı Bakımı

Nebelung kedilerinin ciddi bir bakım programına gereksinimleri bulunmaz. Ancak rutin tüy bakımı önemlidir. Düzenli fırçalama ile tüy dökümünün önüne geçebilirsiniz. Gözlerinin ve kulaklarının haftalık olarak kontrol edilmesi ve temizlenmesi gerekir. Kedi tasması eşliğinde yürüyüşlere çıkmayı seven bu kedi ırkı, yeterince aktif kalmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir