Peterbald kedi ırkı, evcil kedi sahiplerinin ve yeni bir kedi sahiplenmek isteyenlerin favori seçimlerinden biridir. Kendine has duruşu, karakteri ve bakımının kolay olması nedeniyle insanların en beğendiği kedi ırklarındandır. Bu yazımızda Peterbald kedileri hakkında bilinmesi gerekenleri inceledik.

Peterbald Kedi Irkı Tarihçesi

Peterbald Kedi Irkı

Peterbald kedilerinin anavatanı Rusya’dır. 1990’larda Sfenks kedisi ile melezlenmiş ve böylece ortaya Peterbald kedisi çıkmıştır. Hiç kürkü olmayan ve görünüşü Sfenks kedisine benzeyen bir canlıdır. Bir kedi ırkı olarak resmi şekilde tanınması ise Uluslararası Kedi Derneği (TİKA) ve Dünya Kedi Federasyonu’ndan onaylanmasıyla gerçekleşmiştir.

Peterbald Kedi Irkı Özellikleri

Peterbald kedisi tüylerinin neredeyse tamamen yokluğu ile karakterize edilse de bazılarının ince şekilde tüyleri bulunur. Tüysüz Peterbald kedileri tamamen tüysüz bir şekilde doğarlar. Bu nedenle onlara dokunduğunuzda farklı hissedebilirsiniz. Tüylü Peterbald kedilerinin gövdesinde ince bir tüy tabakası vardır.

Peterbald kedi ırkı 30-35 cm yüksekliğe ve ortalama 3-5 kg ağırlığa sahiptir. En önemli bakım gereksinimi ise ciltle ilgilidir. Özel kedi bakım ürünleri kullanılarak cilt bakımı yerine getirilmelidir. Tüyleri hiç olmadığından ya da az tüylere sahip olduğundan ötürü aşırı sıcak ve soğuk havalardan korunmalıdır. Bunun için özel bakıma ihtiyacı vardır. Bu bakım işlemleri kedinin yaşı fark etmeksizin her daim devam etmelidir.

Renkleri genel olarak tarçın, beyaz, çikolata, gri ve siyah tonlarındadır. Evde çok zaman geçiren insanların, çocuklu ailelerin ve diğer hayvanların favorisi olan Peterbald kedileri, dışa dönük, sakin ve sevecen canlılardır.

Peterbald Kedi Irkı Karakteri

Peterbald kedisi zeki, sevecen, aslında insan temasını seven ve oyuncu bir kedidir. Ayrıca çok meraklıdır. Ansızın bir şeylerin peşinden gidebilir. Kaybolmasını önlemek için kedi künyesi veya kedi tasması mutlaka kullanması tavsiye edilir.

Oyun oynamayı çok sever ve kedi oyuncakları ile zaman geçirmeye her daim isteklidir. Bu kedilerin enerji seviyeleri göz önüne alındığında bir egzersiz rutini gerektirirler. Ayrıca tüylerinin olmaması nedeniyle daha obur olabilirler ve çünkü vücut sıcaklıklarını daha iyi korumaya çalışırlar.

Ek olarak, Peterbald kedileri köpeklerle olduğu kadar diğer kediler ve çocuklarla da çok iyi anlaşma eğilimindedir. Bunun için yavruluk döneminde sosyalleşmesine özen gösterilmelidir.

Peterbald Kedilerinin Beslenme Gereksinimi

Cinsi ne olursa olsun bir kedinin beslenme gereksinimlerinin, içinden geçtiği farklı yaşam evrelerinde aynı olmadığını akılda tutmak önemlidir. Bu yüzden de kedinizin beslenmesini yaşa bağlı olarak düzenlemeniz gerekir. Yavru bir Peterbald kedisi için yavru kedi maması satın alınması önem arz eder. Bu sayede kediniz, gereksinim duyduğu protein, mineral ve vitaminleri doğru oranlarda alacak, büyüme ve gelişmesi desteklenecektir.

Yetişkin olduğunda Peterbald kedisi kendine uygun mamalarla beslenmelidir ve ona sunulan mamalar tam ve dengeli olmalıdır. Özellikle de bu kedi cinsinin çok aktif olduğu ve tüylerinin olmadığı için ısı kaybettiği unutulmamalıdır. Buna göre yetişkin Peterbald kedisinin doğru mamalarla beslenmesi sağlanmalıdır.

Yaşlı bir Peterbald kedisi, yaşla birlikte azalacak olan aktivite düzeyine uyarlanmış bir beslenme düzenine ihtiyaç duyar. Hareketsiz bir yaşam tarzının iştahlarını artırmasını ve dolayısıyla aşırı kilolu olmalarını önlemek adına, yaşlı Peterbald kedilerine düşük kalorili kuru kedi maması ve yaş kedi maması verilmelidir.

Peterbald Kedi Irkı Bakımı

Peterbald kedilerinin tüyleri olmadığından dolayı fırçalamaya neredeyse hiç gerek yoktur. Kedinizin cildini özel evcil hayvan mendilleri ile silebilirsiniz ya da onu banyo yaptırmayı tercih edebilirsiniz. Egzersizi sürdürmek de önemlidir. Bu sayede Peterbald kediniz sağlıklı ve mutlu olacaktır. Ayrıca kulak, göz ve tırnak bakımı da aksatılmamalıdır. Düzenli veteriner kontrolleri ile kedinin sağlıklı kalması sağlanmalıdır.

Peterbald Kedisinin Yatkın Olduğu Hastalıklar

Peterbald kedi ırkı genel olarak sağlıklı bir cinstir. Peterbald’ın yemeye eğilimli bir kedi olduğunu ve tüysüzlüğünün onu güneş ışınlarına ve aşırı sıcaklıklara karşı hassas bir kedi yaptığını unutmamak gerekir.

Peterbald’ın derisine özel dikkat gösterilmelidir. Çünkü onu örten ve koruyan bir tüy tabakası bulunmaz. Güneşten gelen ultraviyole ışınlarına ve ayrıca yüksek ve düşük sıcaklıklara karşı daha hassastır. Bu nedenle Peterbald kedileri eğer güneşe çıkacaklarsa mutlaka güneş kremi ciltlerine uygulanmalı. Obezite, Peterbald kedisinin maruz kalabileceği risklerden bir diğeridir. Bunun nedeni iştahları ve ayrıca vücut ısılarını koruma ihtiyaçlarıdır. Bu sebeple de tercih edilen mamanın aşırı kalorili olmamasına özellikle dikkat etmekte fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir