Leonberger köpek ırkı, popüler köpek cinslerinden biridir. Tüm dünyada tanınan ve evcil dost olarak tercih edilen ırklardandır. Peki, Leonberger köpek cinsinin özellikleri nelerdir?

Leonberger Köpek Irkı Tarihçesi

Leonberger köpek ırkı 1771’den bu yana varlığını koruyor. Hatta Kraliçe Marie Antoinette’in bile Leonberger cinsi bir köpeği vardı. Irkın erkek St. Bernard ve dişi Newfoundland köpeklerinin melezlenmesi sonucunda ortaya çıktığı düşünülüyor.

Leonberger Köpek Irkı Özellikleri

Leonberger Köpek Irkı

Newfoundland ve Saint Bernard genlerine sahip olmasına rağmen, Leonberger köpeğinin kum veya krem ​​renginde tüyleri ve yüzünde siyah bir gölge vardır. Bu ırk köpeklerin tüyleri açık kahverengi, kırmızımsı olabilir. Hem açık hem de koyu tonlarda Leonberger köpekler bulunmaktadır. Bu köpek cinsinin tüy tipi düz ve uzundur ve hafif dalgalı olabilir. Ayrıca boyun çevresinde ve göğüs bölgesinde yelesi ve yoğun bir astarı bulunur.

Bu köpeğin sağlıklı ve formda olması için özel bir bakıma ihtiyacı yoktur. Esasen, senede 3-4 kez veteriner kontrolü ve yeri geldiğinde mama değişimi yapmak yeterlidir.

Leonberger Köpek Irkı Mizacı

İri boyutları nedeniyle öyle görünmese de, Leonberger köpeği çok sakin ve huzurludur. Çok fazla havlayan bir köpek değildir. Sadece durumlar gerektirdiği zaman havlar. Ailesine düşkün bir köpektir ve sosyalleşmeyi sever. Kendini dışlanmış hissetmekten hoşlanmaz.

Yalnızlığı iyi tolere eder. Ancak çok iri olduğu için enerjisini iyi bir şekilde harcaması gerekir. Bundan dolayı köpek tasması eşliğinde rutin yürüyüşleri çok sever. Bununla beraber, obur bir köpek olduğu söylenebilir. Yine de sağlıklı beslenmesine çok dikkat edilmelidir.

Dengeli ve girişken bir yapıya sahip olmasına rağmen yaşıtlarıyla sakin bir şekilde iletişim kurmayı öğrenebilmesi için yaşamının ilk aylarında sosyalleşmesi gerekir.

Kişiliği nedeniyle her zaman sahibini memnun etmeyi umar. Bu da onu şefkatli ama eşit ölçüde kararlı olarak eğitmeyi çok kolaylaştırır. Leonberger cinsi köpek, üstün zekası sayesinde disiplini çok kolay bir şekilde öğrenebilir.

Leonberger Köpek Irkı Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Leonberger köpek ırkı beslenmesine dikkat edilmelidir. Bu köpek cinsinin fiziksel gelişimi için özel bir beslenme düzenine gerek yoktur. Ancak sağlıklı kalması adına kaliteli köpek mamaları ile beslenmesi sağlanmalıdır. Aynı zamanda köpeğin yaşına uygun köpek maması sunmak da oldukça önemlidir.

Diğer ırklarda olduğu gibi, Leonberger yavrularının da hayatlarının bu ilk aşamasına uygun bir mamaya gereksinimi vardır. Yavrulara verilecek olan mamalar optimum vitamin, besin ve yağ seviyelerini içermelidir.

Leonberger Köpek Irkının Yatkın Olduğu Hastalıklar

Leonberger köpekleri genel olarak sağlıklı olsalar da, bu kadar büyük bir köpek oldukları için yaşam beklentileri diğer küçük ırklara kıyasla kısadır. Büyük boyutu sebebi ile dirsek ve kalça displazisi gibi eklemle ilgili hastalıkların yanı sıra hipotiroidizm, köpek mide torsiyonu gibi hastalıklara da yatkın olabilir.

Yılda 3-4 defa yapılacak bir veteriner incelemesi, köpeğin bu hastalıklardan herhangi birine yakalanıp yakalanmayacağını teyit etmenizi sağlayacaktır. Böylece mümkün olan en kısa sürede tedavisi gerçekleştirilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir