Chausie kedi ırkı, tüm dünyada bilinen bir kedi cinsidir. Sevecen ve sakin tavırlarıyla tanınan ırk, en çok tercih edilen evcil canlılar arasında yer almaktadır. Peki, Chausie kedisinin özellikleri nelerdir?

Chausie Kedi Irkı Tarihçesi

Chausie kedi ırkı kökenleri, Felis Chaus adı verilen evcil kedilerin ve orman kedilerinin kalıntılarının bulunduğu Nil Deltası’nda binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Amerikalı yetiştiriciler Judy Bender ve Sandra Cassalia’nın çalışmaları sayesinde 1990’lara kadar bu ırkı yetiştirmek için ciddi bir program geliştirilmiştir. 1995 yılında cins nihayet TICA’da tescillenmiştir.

Chausie Kedi Irkı Fiziksel Özellikleri

Chausie Kedi Irkı

Chausie kedi ırkı farklı tüy renklerinde olabilir. Genel olarak siyah, kahverengi ve gümüş renkli tüyleriyle öne çıkar. Chausie kedilerinin tüy tipi kısadır ve ortalama 3 yaşına kadar son tüy rengini almazlar. Orta boyutlarda bir kedidir ve kulakları üçgen formundadır. Burnunun rengi, tüylerine oranla daha koyu bir tondadır.

Bu tür kediler, çoğunlukla diğer kedilerden çok farklı olan özel bir bakım gerektirmez. Tüyleri kısa olduğu için bakımı da kolaydır. Haftada bir defa tüy bakımı yapılması yeterli olacaktır.

Chausie Kedi Irkı Karakteri

Bu kedi cinsinin yavruları çok oyuncu ve aktiftir. Bu nedenle etkileşimli oyunlar yoluyla uyarılmaya ihtiyaçları vardır. Sahiplerinin evde olmadığı durumlarda daha önce kendilerine verilen ve insan ilgisine ihtiyaç duymayan bazı kedi oyuncakları ile eğlenceli zamanlar geçirirler.

Köpekler gibi yetişkin Chausie kedileri de çok aktif ve eğlenceli kabul edilir. Bu sebeple de onlarla oyun seanslarını paylaşmak hayati önem taşır.

Çok sevecen ve ailesine bağlı bir hayvan olduğundan, çok bağımsız bir kedi olarak kabul edilmez. İlk temas kademeli ve hoş olduğu sürece, genellikle yabancılardan korkmazlar. Zekâsı ve meraklı hallerinden dolayı evden kaçmaya meyilli olabilir. Bundan dolayı kedi künyesi bu kediler için elzem bir ihtiyaçtır. Dışarı çıkarılacak ise kedi tasması kullanılması önerilir.

Chausie Kedi Irkı Beslenme İhtiyacı

Chausie kedileri, içinde bulundukları yaşam evresine göre beslenmelidir. Bir Chausie yavrusunun alması gereken ilk yiyecek, yaşamının yaklaşık bir ayı civarında sütten kesilme başlayana kadar besleneceği annesinin sütüdür. Sonrasında ise ortalama bir yaşına kadar yavru kedi maması ile beslenmelidir. Yetişkin olduktan sonra da yetişkin kedi mamasına geçilmelidir.

Chausie kedilere sunulacak olan kedi maması, protein başta olmak üzere önemli besin bileşenleri yönünden zengin olmalıdır. Böylece kedinin uzun ve sağlıklı yaşaması mümkün hale gelebilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir