Border Terrier köpek ırkı dikkat çeken köpek cinslerinden biridir. Köpek tutkunlarının ilgisini çeken köpekler arasında yer alır. Peki, Border Terrier cinsinin özellikleri nelerdir?

Border Terrier Köpek Irkı Tarihçesi

Border Terrier köpek ırkı, İngiltere ve İskoçya’nın sınır bölgesinden Birleşik Krallık’ta ortaya çıkan, terrier grubuna ait bir köpek cinsidir. İlk başta, çiftçiler için bir tehdit oluşturduklarından dolayı tilki avlamak amacıyla kullanıldılar.

Border Terrier köpekleri, çok enerjik olmaları dışında genellikle sevecen ve aktiftirler. Bağımsızdırlar. Tehlike gözlemlerlerse, yabancılara arkadaşça davranmazlar. Ayrıca, Border Terrier köpeği, iş yapan teriyerlerin en küçüğüdür.

Border Terrier Köpek Irkı Özellikleri

Border Terrier Köpek Irkı

Border Terrier köpek ırkı tüy renkleri gri, tarçın, kahverengi ve kırmızımsı tonlarına sahip olabilir. Normalde tek renkli olmakla beraber, gri veya kahve tonlarında varyantları da vardır. Göz rengi her zaman kahverengidir.

Border Terrier’in tüyleri, olumsuz hava koşullarına karşı direnç sağlar ve çift katlıdır. Tüyleri genelde orta uzunlukta, yoğun ve kabarıktır. Tüylerini iyi durumda tutmak için köpek tarağı ile düzenli bakım önemlidir.

Border Terrier Köpek Irkı Mizacı

Bazen inatçı olsalar da onlara iyi bakarsanız oyuncu bir hayvana sahip olabilirsiniz. Bu köpekler yükseğe atlama konusunda üstün bir yeteneğe sahipler. Mizaçları nedeniyle özellikle yaşlılar veya çocuklar ile çok iyi anlaşırlar. Köpek oyuncakları ile oynamak ve köpek tasması eşliğinde yürüyüşe çıkmak, bu köpekleri oldukça memnun eder.

Border Terrier köpek ırkı olumlu pekiştirme mevcut olduğu sürece kolayca öğrenme eğilimindedir. Atletik yapısı nedeniyle çok fazla arkadaşlığa ve çok fazla egzersize ihtiyaç duyan bir köpektir. Bu nedenle onu uzun süre yalnız bırakmanız önerilmez.

Ayrıca yetişkinlikte davranış problemlerinden kaçınmak için onu bir köpek yavrusuyken eğitmek önemlidir. Genellikle saldırgan bir köpek değildir, fakat çocukluktan beri sosyalleştirilmemişse biraz içine kapanabilir.

Border Terrier Köpek Irkı Beslenme İhtiyacı

Hayatı farklı evrelerden geçen Border Terrier köpekler, her daim aynı köpek maması ile beslenmemeliler. Örneğin, yavru Border Terrier için yavru köpek maması en uygun seçimdir. Aynı şekilde yetişkin Border Terrier köpeklere de yetişkin köpek mamaları verilmelidir. Aynı zamanda protein, mineral ve vitamin açısından zengin olan köpek mamalarıyla beslenmeleri sağlanmalıdır. Bu sayede çok daha sağlıklı ve uzun ömürlü olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir