Köpekler ceviz yiyebilir mi sorusunun cevabı, evcil köpek sahiplerinin merak ettiği hususlardan biridir. Bilindiği gibi ceviz, insanlar için besin açısından yoğun ve lezzetli bir seçimdir. Peki, köpeklere ceviz verilir mi?

Köpekler Ceviz Yiyebilir Mi? Yiyemez Mi?

Köpekler Ceviz Yiyebilir Mi?

Köpekler ceviz yiyebilir mi açıklayalım. İyi bir atıştırmalık olarak öne çıkan ceviz, köpekler için çok güvenli bir besin değildir. Köpeklerin ceviz tüketmeleri, bağırsak tıkanıklıklarına ve pankreatit sorunlarına neden olabilir. Aşırı ceviz tüketimi ise evcil hayvanı zehirleyebilir ve hatta ölümüne bile neden olabilir.

Köpeklere ceviz verilmemesi gerektiğinin en önemli nedeni ise bu yiyeceğin köpekler için aşırı derecede toksik olmasıdır. Markette satılan cevizlerde zehirleme ihtimali pek fazla yoktur. Ancak ağaçlardan toplanan cevizler, köpek dostlarımız için güvenli değildir. Çünkü ilaçlı olma olasılıkları çok yüksektir.

Köpekler ceviz yiyebilir mi diye soranlar için şu bilgileri de paylaşalım: Ceviz yüksek oranda nem içeriğine sahip bir atıştırmalıktır. Bundan dolayı cevizlerde mantarlar gelişebilir ve bu besini köpeğin tüketmesi ise onun çeşitli sindirim problemleri yaşamasına sebebiyet verebilir. Cevizde yer alan bazı mantar türleri mikotoksin ismi verilen kanserojen bir bileşen barındırabilir. Bunlar ise köpeğin kansere yakalanmasına, nöbet geçirmesine ve titremesine neden olabilir.

Köpekler Ceviz Yerse Ne Olur?Köpekler Ceviz Yiyebilir Mi?

Köpeklere ceviz yiyebilir mi açıkladık. Peki ya köpeğiniz ceviz yerse? Sevimli dostunuz yanlışlıkla küflü bir ceviz ya da siyah ceviz tüketirse nöbet, kusma ve titreme gibi durumlara karşı dikkatli olmak gerekir. Bu tür durumlarda köpeği hızlı bir şekilde veterinere götürmek en doğrusu olacaktır.

Ceviz, yağ oranı yüksek bir insan yiyeceğidir. Köpeğiniz ceviz tükettiğinde midesi bozulabilir ve kusma ya da ishal durumları ortaya çıkabilir. Fakat bazı durumlarda ise köpeğin ceviz tüketmesi gastroenterit ya da pankreatit problemlerin sebebi olabilir. Pankreatit, akut ya da kronik olabilen pankreas iltihabı şeklinde tanımlanabilir. Gastroenterit ise mide ve bağırsak sisteminin iltihaplanması şeklinde kendini gösterir. Bu durumların her ikisi de evcil hayvan dostunuz için ciddi bir durumdur ve ölümcül olabilir.

Cevizleri köpeklere vermememiz gerektiğinin bir diğer sebebi ise yüksek yağ içeriğine ek olarak tuz ve çeşni içerebilmesidir. Bazı paketli ürünler tuz ve sos yönünden zengin olabilir. Bu tür bileşenler ise köpeklerin sağlığını riske atabilir. Köpek dostunuza atıştırmalık vermek istiyorsanız; köpek ödül mamaları sunabilir ve daha sağlıklı bir şekilde beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir