Balinese kedi ırkı, tüm dünyada tanınan ve evcil hayvan olarak tercih edilen bir cinstir. Bu yazımızda Balinese kedilerine dair bilinmesi gerekenleri açıkladık.

Balinese Kedi Irkı Tarihçesi

Balinese Kedi Irkı

Balinese kedisi Bali’den gelmediği gibi kökeninin Endonezya’yla da bir ilgisi yoktur. Adı, yetiştiricilerin Bali’deki tapınak dansçılarının zarafetinden esinlenmeleri sonucu belirlenmiştir. Çünkü bu kedilerin de son derece zarif bir görünüşü bulunmaktadır. Ayrıca bu kediler Siyam kedisinin genlerini taşımaktadır. Cins ilk kez 1940 senesinde ortaya çıkmıştır. Balinese kedilerinin Avrupa’ya gelmesi ise 1970’li yıllarda olmuştur. O dönemden sonra bütün dünyada popülaritesi artmıştır.

Balinese Kedi Irkı Özellikleri

Balinese kedileri benzersizdir. Bol tüylü ve heybetli görünüşlü, kalın kuyruklu kedilerdir. İnce gövdeleri ve gün boyu koşmalarına olanak tanıyan uzun, güçlü bacakları ile stilize bir görünüme sahiptirler. Başı üçgen şeklindedir ve büyük sivri kulaklarına kıyasla oldukça incedir. Bu da bu kedinin her zaman tetikte olduğu izlenimini verir.

Gözlerinin rengi, standardize edilmemiş olsa da, temiz ve yoğun bir maviye doğru yöneliyor. Kuyruğu, bacakları ve yüzün ortası tek renk ve vücudun geri kalanı beyazdır. Ayrıca Balinese kedi ırkı farklı renk tonlarında da olabilir. Ağırlıklı olarak çikolata, gri ve krem renklerinde karşımıza çıkabilir.

Tüyleri onu Siyam kedisinden ayıran temel özelliktir. Aşırı derecede olmasa da uzun tüylüdür. Dokusu kabarık ve yumuşaktır, ancak çift kat değildir. Bu nedenle dolaşma eğilimi yoktur. Yine de haftada birkaç defa kedi tarağı ile fırçalanmalıdır. Balinese kedilerinin ortalama ağırlığı 3-5 kg kadardır. Yüksekliği ise en çok 25 cm kadar olabilir. İyi bakılır ise 12-15 senelik bir ömür süresi vardır.

Balinese Kedi Irkı Karakteri

Balinese Kedi Irkı

Balinese kedileri son derece aktif ve oyuncudur. Evdeki insanları ve hayvanları keşfetmeyi sever. Ve inanılmaz meraklı bir kedidir. Gözlem onun en sevdiği eğlencedir. Aniden kaybolma riskine karşılık kedi künyesi ve kedi tasması kullanması önerilir.

Sürekli şımartılmayı talep edebilirler ve kendilerine bir referans kişi seçebilirler. Bu tatlı kediler çocuklarla ve başka evcil hayvanlarla da uyumludur. Küçük yaşlardan itibaren birlikte büyürlerse diğer kedilerle çok iyi anlaşırlar ve genellikle onlarla çok güçlü duygusal bağlar kurarlar.

Kendilerini meşgul etmeyi severler. Balinese kedisi ırkı, ortalamadan daha az uyuma eğilimindedir. Bu yüzden de gün boyunca aktif kalacaktır. Kedi oyuncakları ile zaman geçirmesi sağlanarak, iyi ruh hali teşvik edilmelidir.

Balinese Kedi Irkının Beslenme İhtiyacı

Balinese kedi ırkı herhangi bir kedininki gibi çok eksiksiz ve dengeli bir beslenme düzenine sahip olmalıdır. Bununla birlikte, çok aktif olma özelliğine sahiptir. Bundan dolayı beslenmesinin temeli protein, vitamin ve minerallerden oluşmalıdır. Yavru Balinese kedilerine kuru ve yaş kedi maması karışımları sunulabilir. Ayrıca kedinin yaşına uygun bir mama seçimi yapılması önem arz eder. Böylece büyüme ve gelişmesi optimal anlamda desteklenecektir.

Balinese Kedisinin Yatkın Olduğu Hastalıklar

Balinese kedi ırkı, özellikleri nedeniyle Siyam atalarından bazı sağlık sorunları miras alabilir. Bu kedilerde göz problemleri son derece yaygındır. Bunlar arasında ilerleyici retinal atrofi, şaşılık ve glokom gelişimi yer alır. Ayrıca astım veya bronşiyal enfeksiyonlar gibi solunum problemleriyle yaşamaya eğilimlidirler. Karaciğer yetmezliğinden muzdarip olabilir. Daha az yaygın olmasına rağmen, dilate kardiyomiyopati dahil olmak üzere bazı kalp problemlerini de geliştirebilir.

Balinese Kedi Irkı Bakımı

Sağlıklı kalmak ve mümkün olduğunca fazla enerji harcamak için sürekli aktif olmaları gerekir. Bu nedenle günlük yürüyüşler ve zekâ oyunları ile zihinsel ve fiziksel açıdan aktif kalması sağlanabilir. Kedi tırmalama tahtası gibi aksesuarlar da bu kedinin yaşam alanında yer almalıdır.

Balinese kedisinin tüylerinin büyük bir bakıma ihtiyacı var gibi görünse de aslında bakımı sandığımızdan daha kolaydır. Haftada birkaç kez fırçalama yeterli olacaktır. Cildi ise tüylerinden biraz daha hassastır. Sıcağa değil soğuğa alışkın kedilerdir ve ayrıca tüyleri son derece incedir. Bu sebeple de güneş ışığına uzun süre maruz kalmak cilt sağlığına zarar verebilir. Özellikle yaz aylarında dikkatli olunmalıdır.

Diğer kediler gibi rutin olarak göz, kulak ve tırnak bakımına da ihtiyacı vardır. Kulaklarını ve gözlerini temiz tutmak, ona bakmanın en iyi yolu olacaktır. Herhangi bir değişiklik algılanması durumunda, veterinere gitmek en iyi seçenektir. Ayrıca herhangi bir olası sağlık probleminin varlığını tespit etmek ve gerekli önlemleri almak amacıyla veteriner kontrolleri aksatılmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir