Kedilerde astım görülebilir. Tekrarlayan öksürük atakları ile kendini belli eden rahatsızlık, bunun dışında farklı belirtiler de gösterir. Tedavi edilmezse daha ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Dolayısıyla veteriner yardımı almak çok önemlidir.

Kedilerde Astım Nedir?

Kedilerde Astım

İnsan astımına çok benzer biçimde, kedi astımı da solunum sıkıntısına sebebiyet veren, alerjen kaynaklı bir solunum hastalığıdır. Kimi kedilerin bağışıklık sistemleri, solunan alerjene aşırı tepki verir. Meydana gelen bağışıklık reaksiyonu, kan dolaşımında solunum yollarında yoğun iltihaplanmaya neden olan maddelerin aşırı üretimini teşvik eder.

Kedilerde Astım Belirtileri Nelerdir?

Kedi astımı bazı belirtiler ile kendini gösterir. Bunlar arasında öne çıkan durumlar:

  • Öğürme
  • Öksürme
  • Kolay şekilde yorulmak
  • Hırıltı

Astıma yakalanan kedide hırıltı hali çok yaygın olarak görülür. Bu ses kedi oyuncakları ile oynadıktan veya yürüyüşten döndükten sonra oluşabilir. İltihaplı ve şişmiş hava yolları aşırı mukus salgıladığı için kedinin nefes almasını zorlaştırır. Oksijen alımının düşmesi sonucunda ise kedi hemen yorulur.

Kedi diğer yandan hapşırabilir, öğürebilir, öksürebilir ve kusabilir. Bunlar da sık görülen kedi astımı belirtileri arasında konumlanır.

Astım atakları yaşamı tehdit edici olabilir ve tam bir atak geçiren hayvanın derhal bir veterinere götürülmesi önem arz eder. Erken belirtilerden bir ya da ikisini gösteren bir kedi bile muayene edilmelidir.

Kedilerde Astım Nedenleri Nelerdir?

Kedi dostlarımızın astım hastalığına yakalanmalarının çeşitli sebepleri olabilir. İnsanlarda astım ataklarına yol açan alerjenler, aynı şekilde kedileri de etkileyebilir. Bunlar:

  • Sigara içilen bir ortamda kedinin bulunması
  • Küflü bir ortamda kedinin bulunması
  • Kedinin ev kimyasallarına maruz kalması
  • Kedinin tozdan etkilenmesi
  • Kedinin polenden etkilenmesi
  • Kedinin kedi kumundan etkilenmesi

Bunlara ek olarak stres de kedinin astım hastalığına yakalanmasına yol açar. Hatta bu yüzden kedinin astımı şiddetlenebilir.

Kedilerde Astım Tedavisi

Kedi astımı için çeşitli tedavi seçenekleri bulunur. En yaygın tedavi seçeneği ise solunum yollarındaki iltihabın azaltılmasına yönelik olmaktadır. Bunun dışında veteriner, çeşitli ilaçlar reçete edebilir. Ek olarak kedinizi toz, küf ve sigara dumanına maruz bırakmaktan kaçınmalısınız. Özellikle de tozsuz kedi kumları kullanmaya özen göstermelisiniz. Veteriner tavsiyelerine uymanız önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir