Airedale Terrier köpek ırkı, dünyaca ünlü bir köpek cinsi olarak karşımıza çıkar. İngiltere’ye özgü olan bu köpekler, orta boyutlardadır. Klasik teriyer kafasına sahiptir. V biçimimde sarkık kulakları ve dik kuyruğu vardır.

Airedale Terrier Köpek Irkı Özellikleri Nelerdir?

Airedale Terrier Köpek Irkı

Airedale Terrier köpekler, klasik teriyer görünümünde, orta boyutlu, V şekilli sarkık kulaklı, dik kuyruklu ve kare gövdeli bir köpektir. Güçlü iradesi, keskin zekası, enerjik halleri ile dikkat çeker. Bu köpeklerin cesur kişiliği ise çok takdir edilir.

İnce yapılı ve yumuşak tüylere sahiptir. Genel olarak tüy renkleri ten, kahverengi, siyah ve koyu gri karışımları içerir. Airedale Terrier köpeklerin ortalama yaşam süresi 11-13 sene kadardır. İyi koşullarda bakılırsa ve beslenme ile bakım gereksinimleri karşılanırsa, ömür süresi de doğal olarak artış gösterecektir.

Airedale Terrier köpekler, kendine güvenen, cesur, uyanık, zeki, arkadaş canlısı ve dışa dönük olan hayvanlardır. Ayrıca bu köpeklerin hipoalerjenik olmaları, onları tüy alerjisi bulunan kişiler için de ideal bir seçim haline getirir.

Bu sevimli ve güzel köpeklerin, teriyerlerin en zekisi oldukları söylenir. Bağımsızlık çizgileri ile birleşen zekaları, karakter dolu olduklarını gösterir. Ayrıca Airedale Terrier köpekler, ailelerine son derece bağlı olan canlılardır. Dolayısıyla harika bir aile köpeği olurlar.

Airedale Terrier Köpek Irkı Tarihçesi

Teriyerlerin en büyüğü olarak kabul edilen Airedale Terrier, ismini Kuzey İngiltere’de konumlanan Aire Vadisi’nden alır. Sanayi Devriminin patlama yaşadığı on dokuzuncu yüzyılın ortalarında, Airedale Terrier köpekler bölgedeki çiftçiler ve fabrika işçileri tarafından yetiştirildi.

Uyum sağlama yetenekleri ve zeki oluşları sebebi ile kısa sürede tüm dünyaya yayıldılar. Airedale Terrier köpek, 1880’li yıllarda Amerika’ya geldi. 1888 senesinde de AKC tarafından tanınmış oldu.

Airedale Terrier Köpek Irkı Bakımı

Bu köpekler atletik ve neşeli doğaları sebebi ile yeterince egzersize gereksinim duyarlar. Genel olarak kendi ailesine karşı şefkatli olan Airedale Terrier köpekler, yabancılara karşı mesafeli olabilirler. Ayrıca tehlike hissederse koruma içgüdüleri ortaya çıkar. Bu yüzden de dışarıda gezdirilecek ise muhakkak köpek tasması kullanılmalıdır.

Pek çok teriyer köpek gibi Airedale Terrier köpek ırkı da kazmayı çok sever. Bundan ötürü bahçeli evler için bu köpekler çok uygundur. Diğer yandan onlara yeteri kadar köpek oyuncağı sunulmalı ve çevresel zenginleştirmeye önem verilmelidir. Böylece sağlıklı, mutlu ve aktif kalabilecektir.

Airedale Terrier köpeklerin kulakları ve gözleri düzenli şekilde kontrol edilip temizlenmelidir. Köpeğin ağız ve diş sağlığı kesinlikle aksatılmamalıdır. Haftada birkaç kez dişleri fırçalanmalıdır. Tüylerinin sağlıklı ve bakımlı görünmesi amacıyla haftada üç ila dört kez tüyleri köpek tarağı ile taranmalıdır. Köpeğin patileri kontrol edilip tırnakları kırpılmalıdır.

Airedale Terrier Köpek Irkı Beslenme İhtiyacı

Airedale Terrier köpeklere protein, mineral, vitamin ve lif açısından zengin olan köpek mamaları yedirilmelidir. Köpeğe sadece kuru mama değil, konserve mama ile ödül maması da verilmelidir. Köpek su kabı ise her daim tatlı ve temiz su barındırmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir