Japon Bobtail kedi ırkı, kedi aleminin en popüler cinslerinden biridir. Minyon ve dışa dönük bir kedidir. Kuyruğu ya hiç yoktur ya da kısadır. Doğal bir gen mutasyonu sonucunda kuyruğu bu şekildedir. Bu sevimli kedi ırkı hakkında bilinmesi gerekenleri açıklıyoruz.

Japon Bobtail Kedi Irkı Özellikleri

Japon Bobtail Kedi Irkı

Japon Bobtail kedileri iyi huylu ve oyuncu hayvanlardır. Bu da onları uygun bir evcil kedi yapar. Oldukça zeki bir kedidir. Çeşitli numaralar öğrenebilir. Uzunca bir geçmişe sahiptir. İsminden de anlaşılacağı gibi Japonya’ya özgüdür.

Eğlenceli, sosyal, arkadaş canlısı ve sevecen bir kedidir. Tüyleri kısa veya uzun olabilir. Tüy renkleri beyaz, çikolata, krem, kahverengi tonlarındadır. Göz rengi ise mavi ve altının her tonunda olabilir. İyi koşullarda bakılırsa 18 sene kadar yaşayabilir.

Japon Bobtail kedileri sosyal ve uysal olmalarıyla bilinirler. İnsanların yanında olmaktan ve onlarla etkileşime girmekten memnun olurlar. Ayrıca Japon Bobtail kedileri kediler ve köpekler ile de çok iyi anlaşır. Çok çeşitli ev ortamlarına uyum sağlayabilir.

Hızlı öğrenen bir kedidir. Zekidir. Çok sesli olmadığından dolayı apartman yaşamına da çok uygundur. Kedi oyuncakları ile oynamayı, kedi tasması eşliğinde yürüyüşe çıkmayı da pek sever. Meraklı olduğundan dolayı kedi künyesi kullanması önerilir.

Japon Bobtail Kedi Irkı Tarihçesi

Japon Bobtail kedisi, Japonya’ya özgüdür. 1600’lü yıllarda geliştirilmiş bir kedidir. Kedinin kökeni gizemlidir. Birçok uzman bu kedilerin en az bin sene evvel Kore ya da Çin’de ortaya çıktığını iddia ediyorlar. Bazı kaynaklara göre Japon Bobtail kedisi Çin İmparatoru tarafından Japonya İmparatoruna hediye edilmişti.

1602 senesinde bu kedilerin Japonya’nın ipek ticaretini tehdit eden kemirgenleri yok etmek için serbest bırakıldıkları bilinmektedir. Japon Bobtail kedisi 1960 senesinde Amerika’ya geldi. Bu kediler etkileşimli kişilikleri ve sıra dışı görünümleri ile çoğu insanın kalbini kazandı. Cins 1993 senesinde AKC tarafından tanındı.

Japon Bobtail Kedi Irkı Bakımı

Japon Bobtail kedilerinin bakımı büyük bir dikkat ve özveri gerektirir. Yine de bu kedilerin bakımı zor değildir. Pürüzsüz ve ipeksi tüylerinin haftada birkaç kez taranması gerekir. Böylece tüylerinin görünümü parlak ve sağlıklı olacaktır. Çoğu kedi gibi Japon Bobtail kedileri de günlük egzersize gereksinim duyar. Oyun seansları ve dış mekan gezileri bu sevimli kediler için yeterli olacaktır.

Japon Bobtail kedisinin yüksek enerji düzeyi ve egzersiz ihtiyacı bulunmaz. Ancak yine de gün içinde aktif kalması sağlanmalıdır. Kedinin göz ve kulak bakımı da oldukça önemlidir. Japon Bobtail kedisinin sağlıklı kalması adına göz ve kulak bakımına dikkat edilmesi gerekir. Bu nedenle hem gözleri hem de kulakları haftalık olarak kontrol edilip temizlenmelidir.

Kedinin patileri de önemlidir. Pati bakımı mutlaka yerine getirilmelidir. Patileri kontrol edilip silinmelidir. Uzayan tırnakları muhakkak kırpılmalıdır. Kedinin sağlıklı olmasının bir diğer koşulu da ağız ve diş bakımını yerine getirmektir. Japon Bobtail kedisinin dişleri düzenli şekilde fırçalanmalıdır.

Japon Bobtail Kedi Irkı Yaygın Sağlık Sorunları

Japon Bobtail kedi ırkı genel olarak sağlıklıdır be herhangi bir hastalığa yatkın olduğu bilinmemektedir. Bakım ve beslenme ihtiyaçları karşılandığı sürece sağlıklı bir şekilde ömrünü devam ettirebilir.

Japon Bobtail Kedi Irkı Beslenme İhtiyacı

Japon Bobtail kedi ırkının diğer kediler gibi kaliteli beslenmeye ihtiyacı olur. Protein, lif, mineral ve vitaminler açısından yoğun, tam ve dengeli mamalar ile beslenmelidir. Ayrıca kediye verilecek olan mamanın onun yaşına uygun olması da bir diğer önemli ayrıntıdır. Kedinin su tüketimi de oldukça önemlidir. Bundan dolayı kedi su kabı her daim temiz ve tatlı su barındırmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir