Kediler neden mırlar? Kedilerin mırlaması, şüphesiz ki bu canlıların en karakteristik özelliklerinden biridir. Bu seslendirmeyi genelde pek duymazsınız ve ellerinizi kedinizin üzerine koyduğunuz zaman fark edebilirsiniz. Ancak bazen dokunmaya gerek kalmadan da kedinizin mırladığını duyabilirsiniz.

Bu canlılar iletişim kurmak ve kendilerini ifade etmek için mırlamayı seçerler. Kediler neden mırlar sorusunun cevabını detaylıca anlayalım. İşte kedilerin mırlama nedenleri!

Kedilerin Mırlaması Ne Anlama Gelir?

Kediler Neden Mırlar

Kediler yavruluk döneminden itibaren mırlamaya başlar. Bir haftalıkken bile anneleriyle iletişim kurmak için mırlama yolunu seçerler. Annelerini emdiklerinde de mırlamaları söz konusu olabilir. Kedilerin mırlama nedenleri şunlardır:

 • Bir kedi doğum yaptığı zaman, yavrularıyla iletişim kurmak için mırlar. Onları sakinleştirmek için bu iletişim yolunu tercih eder. Yavru kediler de annelerine bir şeyler anlatmak istediklerinde mırlarlar.
 • Mırıldama eylemi, kedinin bazen kendini iyi ve rahat hissettiğinin en belirgin işaretidir.
 • Anne kedi yavrularını emzirirken hem kendi hem de yavruları mırlayabilir.
 • Kediler neden mırlar sorusunun bir diğer cevabı da şudur: İki kedi etkileşime girdiğinde, mırlama eylemi gerçekleşirse, bu durum onların arkadaşça bir iletişim kurduklarını ifade eder. Aynı durum insanlarla iletişime girdiklerinde de olur. Örneğin kedinizi okşadığınızda onun mırladığını görebilirsiniz. Bu da size değer verdiğini gösterir.
 • Kediler, kedi maması, su ve ilgi istediklerinde de mırlarlar.
 • Kediniz uyku öncesinde kedi yatağı üzerinde vakit geçirirken de mırlayabilir.
 • Kediler ayrıca keyifsiz oldukları zamanlarda da bunu gösterebilmek için mırlama yolunu tercih edebilirler.

Kediler neden mırlar diyenler için şunları da söylemeliyiz: Kedi dostlarımız hem iyi hem de kötü durumları ifade etmek için mırlama eylemi gerçekleştirebilirler. Yoğun duygular hissettiklerinde bu davranışı seçerler.

Kediler Neden Çok Mırlar?

Kediler Neden Mırlar

Kediler neden mırlar? Kediler çok mırlar mı? Kedinizin sık olarak mırladığını fark ettiyseniz; bu konuda endişelenmenize gerek yok. Bazen kediler acıyı ifade etmek ya da hasta olduklarını size belirtmek için mırlasalar da, çoğu zaman yalnızca mutlu ve rahat oldukları için mırlama yaparlar.

Kedinizin sürekli mırladığını duyuyorsanız; sizden bir şey istiyor olabilir. Ona yiyecek ve su verebilirsiniz, biraz onunla ilgilenebilirsiniz. Çünkü sadece dikkatinizi çekmek istediğinde de mırlama davranışı gösterebilir.

Eğer kedinizin sağlığında bir problem olabileceğine dair başka belirtiler görürseniz, uzun mırlamalar hastalık ya da ağrıdan kaynaklanıyor olabilir.

Kediler Nasıl Mırlar?

Kediler neden mırlar diyenler için kedilerin nasıl mırladığından da bahsedelim. Bununla ilgili iki teori var:

 • Kedinin gırtlak kasları hızlı bir şekilde titreyerek glottisin genişlemesine sebep olur. Bu durum, kedi nefes alırken havayı soluduğunda titreşimleri tetikler. Tüm bu mekanizma sayesinde kedinin mırıldaması gerçekleşir.
 • Mırıltı, kasların kan akışını sıkıştırdığı ve mırıltıyı mümkün hale getiren broşlar yolu ile iletilir. Mırıltının gerçekleşmesi titreşimlere sebep olduğu için diyafram seviyesindeki bölümden kaynaklanır.

Kedilerin Mırlamasının Faydaları Nelerdir?

Kedilerin mırlaması yalnızca kedi dostunuzu anlamanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda size de çok yardımcı olur. Kediler neden mırlar açıkladıktan sonra bu durumun insanlara olan faydalarından söz edelim. Bunlar:

 • Kendinizi iyi, rahat ve sakin hissetmenizi sağlar.
 • Stresi azaltır. Kediniz mırıldadığında onu okşamak, rahatlamanıza yardımcı olur.
 • Bağışıklık sisteminize de destek olur. Kedilerin mırlaması, savunma sisteminizin zayıflamasının en yaygın sebeplerinden biri olan sinirlerinizi azaltmaya destek olabileceğinden, bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcıdır.
 • Çeşitli araştırmalar, kedi sahiplerinin kalp krizi geçirme riskinin düşük olduğunu göstermiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir