Himalaya kedisi popüler kedi ırklarından biridir. Yumuşak tüyleri, büyük boyutu ve sevimli halleri ile öne çıkar. Himalaya kedileriyle ilgili bilinmesi gerekenleri ele aldık.

Himalaya Kedisi Tarihçesi

Himalaya Kedisi

Bu kedilerin tarihi Virginia Cobb ve Dr. Clyde Keeler’ın kedilerde renk noktası modelinden sorumlu geni incelemek için bir araya geldiği 1924 senesine uzanır. İstenen sonucu alamasalar da bu çalışma 1930’da İsveç’te Siyam ve İran kedilerinde yeniden uygulandı. Amerika Birleşik Devletleri’nde, bu cins 1957’de tanındı ve yıllar sonra, İran kedi ırkının bir çeşidi olarak kabul edildiği Avrupa’da da resmen tanındı. O günden bu yana dünya çapında popüler kedilerden biri olmuştur.

Himalaya Kedisi Özellikleri

Himalaya kedileri farklı renk tonlarında olabilir. Cinsin öne çıkan tüy renkleri siyah, beyaz, kahverengi ve mavidir. Yüksekliği 30-35 cm arasındadır. Ağırlığı yaklaşık 3-5 kilo civarındadır. Gözleri mavi renklerde olabileceği gibi bal rengi de olabilir. Zeki, sevecen ve sakin bir kedidir. Tüyleri çok uzun ve parlaktır. Tüylerinin uzunluğu ve güzelliği, bu kedilerin öne çıkan özellikleri arasındadır. Kedi tarağı ile rutin bakım yapıldığı taktirde yumuşak ve parlak tüylere sahip olabilecektir.

Himalaya Kedisi Karakteri

Himalaya kedi yavruları çok eğlenceli ve meraklıdırlar. Bu yüzden kedi tasması ve kedi künyesi takmaları tavsiye edilir. Böylece kaybolma ihtimalleri minimuma düşer. Aynı şey büyük Himayala kedileri için de geçerlidir. Bu kedilerin davranışlarının temel özelliklerinden biri, çok sevecen ve sakin olmalarıdır. Çok uyumlu bir kedidir ve çocuklar başta olmak üzere herkesle iyi anlaşır.

Son derece oyuncu, rahat ve meraklıdır. Sahibini takip etmeyi sever. Kedi oyuncakları ile zaman geçirmekten hoşlanır. Zeki ve obur bir kedidir. Bu yüzden aşırı beslenmek isteyebilir. Bu konuda dikkatli olmakta yarar var. Düzenli olarak yürüyüşlere çıkmalı ve bu sayede enerji harcama ihtiyacını karşılamalıdır.

Himalaya Kedisi Beslen İhtiyacı

Himalaya kedileri, diğer kedilerde olduğu gibi protein, mineral ve vitaminler yönünden yoğun olan kedi mamaları ile beslenmelidir. Kaliteli kedi mamaları tüketmesi önemlidir. Mamaya karşı istekli ve talepkâr olduğundan, aşırı mama tüketmesi önlenmelidir. Bunun için kediye belirli aralıklarla mama sunulmalıdır.

Bu kediler bazı hastalıklardan muzdarip olmadıkları sürece diğer kedi ırklarıyla aynı mamaları tüketebilirler. Kuru kedi mamaları başta olmak üzere yaş ve ödül mama tüketmeleri de gerekir. Ayrıca, kedi maması Himalaya kedisinin yaşına uygun olmalıdır. Yavru bir Himalaya kediniz var ise ona yavru kediler için imal edilen mamalardan sunmalısınız. Aynı şekilde yaşlı ve yetişkin kediler için de onların yaşına uygun olan mamalar sağlamanız gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir