Whippet köpek ırkı, popüler evcil hayvanlardan biridir. Sevimliliği, oyuncu olması ve bakımının kolaylığı gibi nedenlerden dolayı çoğu insanın favorisidir. Whippet köpeklere dair bilinmesi gerekenleri ele aldık.

Whippet Köpek Irkı Tarihçesi

Whippet Köpek Irkı

Whippet köpekler 18’inci yüzyıldan bu yana biliniyor. İngiltere’de ortaya çıkan ırk, günümüzde ise tüm dünyada tanınıyor. Tazıdan biraz daha küçük bir köpek elde etmek isteyen insanlar tarafından elde edilmiştir. Aristokrat bir cins olarak kabul edilmiş ve soylular arasında en çok tercih edilen köpeklerden biri olmuştur. Zamanla popülaritesi bütün dünyaya yayılmıştır.

Başlangıçta av köpeği olarak tercih edilse de 1899 senesinde Whippet Club’ın kurulmasıyla yarışmalarda boy göstermiş bir köpektir. Cins, 19. ve 20. yüzyıllar boyunca yetiştirildi, ancak Dünya Savaşları’nın başlamasıyla birlikte, gıda kıtlığı nedeniyle çiftlikleri azaldı. 1940’lardan itibaren daha fazla yetiştirilmeye başlandı.

Whipppet Köpek Irkı Özellikleri

Whippet köpekler farklı birçok renk türünde olabilirler. Ayrıca vücutlarında büyük benekler bulunabilir. Bu köpekler vücutları boyunca kısa tüylere sahiptir. Tüyleri orta derecede dökülür. Aşırı tüy dökülmesi istemeyen kişiler için ideal bir köpek ırkıdır. Tüyleri çok yoğun olmadığı için soğuk havalarda köpeğe çok dikkat edilmesi gerekir. Çünkü bu köpekler soğuğa karşı hiç tahammül edemezler.

Boyutu erkeklerde 47-51 cm, dişilerde 44-47 cm arasındadır. Ortalama ağırlığı ise 9-16 kilogramdır. Günlük egzersizler gerektirir. Köpek tasması eşliğinde yürüyüşlere çıkarılmalıdır. Çocuklu aileler için çok uygundur. Whippet köpek ırkı iyi bakılırsa on beş sene kadar yaşayabilir.

Whippet Köpek Irkı Karakter Özellikleri

Sosyal, eğitilmesi kolay ve çok ama çok sevecen olan Whippet, ideal bir ilk köpektir. Evde saatlerce yalnız kaldıktan sonra onu yürüyüşe çıkarmak gerekse de, yalnızlığa alışma yeteneğine sahiptir. Kötü alışkanlıklar edinmesini önlemek için küçük yaşlardan itibaren veya eve geldiği ilk günden itibaren, pozitif eğitim yoluyla eğitilmesi önemlidir.

Whippet köpek ırkı nadiren havlar. Fakat bu durum havlama ihtimalinin olmadığını göstermez. Tehlike hissettiği zaman mutlaka havlayacaktır. Koşmayı seven bir köpektir. Yavruluğundan itibaren eğitim gördüğü sürece her daim eve dönecektir. Yine de güvenli kalması amacıyla köpek künyesi kullanması önem arz eder.

Bu köpeklerin avlanma içgüdüsüne dikkat etmek gerekir. Belli etmeseler de kendilerinden daha küçük olan hayvanları avlamak isteyebilirler. Bu nedenle de evde kedi ve kemirgenlerle beraber tutulmaması tavsiye edilir. Ancak küçüklüklerinden itibaren diğer evcil hayvanlarla bir arada tutulurlarsa herhangi bir problem olmayacaktır.

Whippet Köpek Irkının Yatkın Olduğu Hastalıklar

Genellikle uzun yaşamları boyunca sağlıklı olmalarına rağmen, kalp ve tiroid sorunları, katarakt, kas sorunları ya da kimyasallara ve ilaçlara aşırı duyarlılık gibi muzdarip olabilecekleri bazı durumlar vardır.

Whippet Köpek Irkının Bakım İhtiyacı

Whippet köpek ırkı özel bir bakım gerektirmez. Yine de sağlığını korumak ve çeşitli hastalıklara karşı önlem almak adına rutin veteriner kontrolleri önem arz eder. Çok aktif ve dinamik bir köpektir. Sağlıklı kiloyu elde etmek için egzersize önem verilmelidir.

İnce ve kısa tüylerinin de özel bakıma ihtiyacı bulunmaz. Haftada bir defa köpek tarağı ile tımar edilmesi önerilir. Bunlar haricinde iki ayda bir yıkanmalıdır. Banyo sırasında köpek temizlik ürünleri kullanılmalıdır. Köpek tırnak makası kullanarak uzayan tırnakları kırpılmalıdır. Son olarak, göz ve kulak bakımına da dikkat edilmelidir.

Whippet Köpek Irkı Beslenme İhtiyacı

Bu cins köpeklerin protein, mineral ve vitamin yönünden yoğun olan köpek mamaları ile beslenmeleri gerekir. Köpek maması ise cinsin yaşına uygun olmalıdır. Yavrular için yavru köpek maması satın alınmalıdır. Yaşlı ve yetişkin köpekler de kendi yaşlarına hitap eden mamalar tüketmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir