Komondor köpek ırkı, popüler evcil hayvanlardan biridir. Kendine özel tüy yapısı ile öne çıkan bu köpekler, özel bakım gerektirirler ve ayrıca sevimli halleriyle insanların ilgisini çekerler. Komondor köpeklerle ilgili bilinmesi gerekenleri inceleyelim.

Komondor Köpek Irkı Tarihçesi

Komondor Köpek Irkı

Bu köpekler 9. yüzyılda Macaristan’da ortaya çıkmıştır. Çoban köpeklerinin en beğenilen ırklarından biridir. Aslında göçebe çobanların yerleşik hayata geçmesiyle beraber bu köpekler daha da popüler oldu. 1954 yılına kadar resmi olarak tanınan bir cins değildi.

Komondor Köpek Irkı Karakteri

Baskın bir karaktere sahip bir köpek olduğundan, özellikle başka insanlarla ve evcil hayvanlarla yaşayacaksa, yavruluktan itibaren sosyalleşmesi ve eğitilmesi gerekir. Bu sayede yabancılarla sakin bir şekilde zaman geçirebilecektir. Ayrıca, küçük yaşlardan itibaren emirlere uymaya ve itaat etmeye karşı eğilmesi gerekmektedir.

Komondor, kendisini tehdit altında hissederse bölgesini ve ailesini cesurca savunan bir bekçi köpeğidir. Genellikle yabancılardan şüphelenir, fakat tehlike olmadığını onayladığı anda çok şefkatli hale gelir. Genel anlamda sakin bir köpektir. Çocuklu aileler için idealdir. Biraz özgürlüğüne düşkündür. Bu yüzden arada kaybolabilir. Güvende kalması adına köpek künyesi gibi malzemelere sahip olması önemlidir.

Komondor Köpek Irkı Eğitimi

Komondor köpek ırkı biraz inatçıdır. Bu nedenle eğitimi zor olabilir. Eğitimlerinde sürekli olmak ve çok sabırlı olmak esastır. Yabancılara daha iyi tahammül etmeyi öğrenmesi için iyi bir eğitimden geçmesi gerekir. Bu süreçte köpek eğitim ürünleri mutlaka kullanılmalıdır. İyi davranışlarını ödüllendiren olumlu eğitim tekniklerinin uygulamaya konulması da tavsiye edilir. Bu bağlamda köpek ödül mamaları da kesinlikle tercih edilmelidir.

Komondor Köpeklerin Yatkın Olduğu Sağlık Sorunları

Komondor köpek ırkı birçok büyük cins köpek gibi kalça displazisi ve mide problemlerinden muzdariptir. Yine de en sağlıklı ve sağlam köpeklerden biridir. Eklem problemleri yaşamaması için egzersiz ihtiyaçları karşılanmalı ve iyi bir şekilde beslenmesine dikkat edilmelidir.

Ek olarak, bu kadar hacimli tüylere sahip bir köpek olarak, eğer tüylerine iyi bakılmazsa bakterilerden dolayı sorun yaşayabilir. Bu sebeple de tüy bakımına dikkat edilmesi çok önemlidir.

Komondor Köpeklerin Bakımı

Komondor köpek ırkı bakımı da mühim bir konudur. Bir Komondor’un sağlıklı olması için özgürce hareket edebilmesi ve egzersiz yapabilmesi önemlidir. Günün bir bölümünde dışarıda gezebilmelidir. Kaybolmaması için köpek tasması eşliğinde gezinmesine izin vermeniz tavsiye edilir.

Uzun ve kalın tüylerinin rutin bakıma ihtiyacı vardır. Temiz ve düzenli bir tüy görünümü için rutin olarak banyo yapması gerekir. Bunun için köpek temizlik ve banyo ürünleri kullanmaya dikkat etmelisiniz. Sürekli köpeği yıkamak yerine kuru köpek şampuanı ile bakım işlemlerini yerine getirebilirsiniz. Tüylerinin yere değmemesi için düzenli aralıklarla tıraş işleminden geçmesi şarttır.

Komondor Köpek Irkı Beslenmesi

Komondor’un büyük bir iştahı vardır. Sağlık sorunlarına neden olabilecek şişkinlik ve aşırı kilo durumlarından kaçınmak için yoğun kalorili mamalarla beslenmemelidir. Yiyecekleri birkaç öğüne bölünmelidir. Tükettiği köpek maması mutlaka yaşına uygun olmalı ve yeteri miktarda protein, vitamin ve mineral içermelidir.

Komondor Köpek Irkı Özellikleri Nelerdir?” ile ilgili yorum;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir