Boston Terrier köpek ırkı, en popüler köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Bakımının kolay olması ve cinsin uyumluluğu, Boston köpekleri en çok tercih edilen evcil hayvanlar yapıyor. Boston köpeklerle ilgili bilinmesi gerekenleri ele aldık.

Boston Terrier Köpek Irkı Tarihçesi

Boston Terrier Köpek Irkı

Edward Burnett adlı yetiştiricinin 1860’larda Burnett’s Gyp isminde küçük, kısa yüzlü ve beyaz bir Bulldog köpeği vardı. Bu dönemlerde beyaz ve tekir bir yavru olan Hooper’s Judge isimli bir köpek daha edindi. Tam olarak bilinmemekle birlikte, ikincisinin İngiliz Bulldog ve Beyaz İngiliz Teriyerinin karışımı olduğuna inanılıyor. Her iki hayvanın birleşmesi sonucunda Boston Terrier köpek elde edildi.

Boston Terrier Köpek Irkı Genel Özellikleri

Bu köpeklerin desenli gövdeleri öne çıkar. Genelde mühürlü desenler içeren Boston Terrier köpekler siyah ve beyaz renklerde olabilir. Tüyleri ise kısa ve pürüzsüzdür. Bundan dolayı çok fazla bakım gerektirmez. Haftada bir kez köpek tarağı ile taranması yeterli olacaktır. Yüksekliği ortalama 40 cm kadardır. Ağırlığı ise 12 kg civarındadır.

Boston Terrier Köpek Irkı Karakter Özellikleri

Boston Terrier’in öne çıkan bir özelliği varsa, bu karakterinden kaynaklanmaktadır. Çok enerjik bir köpek olmasının yanı sıra son derece zekidir. Pozitif pekiştirmeyle eğitim aldığı zaman girişken ve sevecen bir köpek olur. Nereye giderseniz gidin sizi sakin bir şekilde takip eder.

Diğer köpeklerle de çok uyumlu bir cinstir. Hatta kedilerle de iyi anlaştığı bilinmektedir. Biraz meraklı olduğunu söyleyebiliriz. Ansızın bir şeylerin peşinden gidebilir. Bu nedenle köpek künyesi tam da bu ırk içindir. Bu sayede kaybolma ihtimaline karşın güvende kalmış olur.

Boston Terrier Köpek Irkı Sağlığı

Bu köpek ırkının fizyonomisi, onu belirli sağlık sorunlarına yatkın hale getirir. Karakteristik iri ve çıkık gözleri, özellikle havanın yükseldiği günlerde kir biriktirme eğilimindedir. Ek olarak, gözleri oldukça hassastır. Bundan dolayı katarakt, kornea ülseri veya glokom gibi göz hastalıkları geliştirebilir.

Sağırlık da diğer ırklara göre Boston Terrier köpeklerde daha sık görülür. Bununla birlikte, solunum güçlüğü yaşayabilir. Rutin veteriner kontrolü çok önemlidir.

Boston Terrier Köpek Irkı Bakım İhtiyacı

Bu köpeklerin bakımı çok yorucu değildir. Göz bakımına özellikle dikkat edilmelidir. Çünkü, yukarıda da söz ettiğimiz gibi bu köpekler göz hastalıklarından muzdarip olma eğilimindedir. Sağlığı bakımından çok sıcak ve nemli alanlarda tutulmaması gerekir. Açık havada zaman geçirmek Boston köpekler için çok uygundur.

Tüyleri haftada bir kez fırçalanmalıdır. Yumuşak bir fırça veya eldiven kullanarak, derisinin doğal yağlarını tüylerine dağıtmanız gerekir. Böylece tüy ve deri sağlığı teşvik edilecektir. Bu işlem için kaliteli bir köpek tarağı kullanmanız önemlidir.

Boston Terrier Köpek Irkı Beslenme İhtiyacı

Bu köpek ırkı, kaliteli malzemelerle hazırlanmış ve yaşamının her aşamasında ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış bir köpek mamasına gereksinim duyar. Yediği köpek maması protein, vitamin ve mineraller yönünden zengin olmalıdır.

Aşırı kilolu olma eğilimindedir. Bundan dolayı eğitim esnasında tükettiği köpek ödül mamaları ölçülü oranda verilmelidir. Bunlar haricinde Boston Terrier köpeklerin her daim temiz suya erişim olmalıdır.

Boston Terrier Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı” ile ilgili yorum;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir