Kısa kuyruklu kedi cinsleri farklı görünümleri ile dikkatleri üzerlerine çekmeyi başarıyor. Kedi sahiplenmek isteyenlerin de ilgisini çeken kısa kuyruklu kediler, kedilerine has duruşları ile orijinal bir görüntü sunuyor. Peki, kısa kuyruklu kediler hangileri?

Kısa Kuyruklu Kedi Cinsleri Hangileridir?

Kısa Kuyruklu Kedi Cinsleri

En popüler kısa kuyruklu kedi cinsleri şunlardır:

1. Japanese Bobtail Kedi Cinsi

Bu cins kediler tavşanı andıran bir kuyruk içerirler. Japanese Bobtail kıvrık ve düz bir kuyruğa sahiptir. Küçük bir kedi cinsidir. İsminden de anlaşılacağı üzere Japonya’ya özgüdür. Fakat dünya çapında popüler bir kedidir. Özellikle de küçük kedi sahiplenmek isteyenler için muazzam bir seçimdir. Bu kediler eğlenceli ve sevecen bir kişiliğe sahipler.

2. American Bobtail Kedi Cinsi

Kısa kuyruklu kedi cinsleri söz konusu olduğunda öne çıkan ırklardan biridir. Başta Amerika olmak üzere tüm ülkelerde tanınan bir kedidir. 1960’lı senelerden bu yana varlığını korumaktadır. Kısa bir kuyruğa sahip olan American Bobtail kedileri, eğlenceli ve tatlı kişilikleriyle de ön plana çıkarlar. Biraz meraklı olduklarını söyleyebiliriz. Bundan dolayı kedi künyesi tam da bu cins içindir.

3. Pixie-Bob Kedi Cinsi

Minyatür formu ile bilinen Pixie-Bob kediler, vahşi bir duruş sergileseler de aslında çok sevimliler. Çok rahat ve sevecen bir kedi ırkıdır. Arkadaş canlısı olduğunu da söyleyebiliriz. Bu kedilerin bazılarının patilerinde fazladan ayak parmakları vardır. Bu da onları ilginç kılan bir niteliktir. Pixie-Bob kedileri kedi tasması ile gezintiye çıkmayı, kedi oyuncakları ile oynamayı çok sever.

4. Manx Kedi Cinsi

Kısa kuyruklu kedi cinsleri arasındadır. Bazı Manx kedilerinin hiç kuyruğu bulunmaz, bazılarında ise kuyruk görünümü oldukça kısadır. Bu kediler atletik bir görünüme sahiptir. Atlamayı ve hareket halinde olmayı sever. Oldukça aktif bir canlıdır.

5. Kurilian Bobtail Kedi Cinsi

Kuril Adalarına özgü olsa da dünyaca tanınan bir kedidir. Öne çıkan en önemli özelliği ise kıvrılmış kuyruğudur. Bu haliyle doğal bir görüntü sergiler. Uyumlu, sakin ve sevimli bir kedidir. Çocuklarla ve diğer kedilerle zaman geçirmekten hoşlanır. Ayrıca bu kediler oldukça sosyal ve zekidirler.

6. Cymric Kedi Cinsi

Bu kedi ırkı Manx Kedisinin uzun tüylü versiyonu olmaktadır. Hepsi değilse de çoğu Cymric Kedisinin kuyruğu yoktur. Bazılarında ise kısa bir kuyruk bulunmaktadır. Kaliteli kedi maması tüketmesi önemlidir ve iyi koşullarda bakılır ise 14 seneye dek yaşayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir