Meraklıları için Avustralya köpek ırkları listemizle karşınızdayız! Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, Avustralyalı köpek denildiği zaman Avustralya Çoban Köpeği akıllara gelir. Ancak bu köpek ırkı esasen Amerika’ya özgüdür. Peki, Avustralya kökenli köpekler hangileri? Şimdi bu ırk köpekleri keşfedelim…

Avustralya Köpek Irkları

1. Avustralya Sığır Çobanı Köpeği

Avustralya’ya ilk sığır çoban köpekleri İngiltere’den geldi. Ancak bu köpekler aşırı sıcaklıklara, uçsuz bucaksız çöl arazilere karşı dayanıklı değildi. Bunun için yerli köpek ile bu sığır çoban köpekleri çaprazlandı ve ortaya çıkan Avustralya sığır çobanı köpeği oldu.

Sağlam, inatçı ve zeki bir ırk olan Avustralya Sığır Çobanı, aynı zamanda azimli, atletik ve bol enerjili bir köpektir. Günün büyük çoğunluğunda dışarıda gezmeyi sever. Köpek sporlarına yatkın olan bir cinstir. Eğitime hızlı bir şekilde yanıt verir. Sürü doğası nedeniyle kovalama ve gütme davranışını önlemek için eğitim görmesi şarttır.

İnanılmaz zekâları, atletik vücut yapıları ve insanları memnun etme isteklerinden dolayı popüler bir evcil hayvandır.

2. Avustralya Teriyeri Köpek Irkı

Haşarat avlamak için yetiştirilen bir köpektir. Avustralya’nın doğası ve iklimi ile başa çıkabilen Avustralya Teriyeri, aynı zamanda evcil hayvan olarak da popüler bir seçimdir. Bakımı kolaydır. Vücudu sağlamdır. Korkusuz ve zeki bir köpektir. Avustralya’da resmen tanınan ilk yerli cins köpeklerdir. İnsan odaklı olmaları ve cesur kişilikleri nedeniyle çoğu kişinin favorisidir.

3. Silky Terrier Köpek Irkı

Avustralya köpek ırkları arasında yer alan Silky Terrier köpekler genellikle Yorkshire Terrier ırkına benzetilir. Yorkshire Terrier köpekler, 20. yüzyılın başlarında Silky Terrier elde etmek için kullanılan köpeklerdi.

Bu cins, Avustralya Teriyerine göre daha küçük boyutlu ve daha az sağlam bir köpektir. İnce, uzun ve ipeksi bir tüy görünümüne sahiptir. Köpek tüy bakım ürünleri ile düzenli bakım yapıldığı taktirde tüyleri parlak ve sağlıklı kalır.

İnsan odaklı bir köpektir. İnsan dostu köpek ırkları arasında öne çıkar. Aktif, bağımsız ve hareketlidir. Köpek tasması eşliğinde yürüyüş yapmaya bayılır. Son derece sadık olduklarını da belirtmeliyiz.

4. Avustralya Kelpie Köpek Irkı

Avustralya köpek ırkları listesinde yer alan Kelpie köpekler çok fazla bilinmeseler de kendi ülkelerinde son derece popüler olduklarını söyleyebiliriz. Koyun sürüsü gütmek için yetiştirilen bu köpekler, günümüzde evcil hayvan olarak tercih edilmektedir.

Yumuşak huylu, sevimli ve uysal bir köpektir. Çok hareketlidir. Enerjisi boldur. Özgürce hareket etmeyi çok sever. Bundan dolayı bir köpek künyesi bu köpekler için uygundur. Çünkü kendi başlarına dolaşmaya çok istekli olan köpeklerden biridir. Güvende kalmaları için bu tarz ürünler gereklidir.

5. Tenterfield Terrier Köpek Irkı

Avustralya köpek ırkları listesi Tenterfield Terrier ile devam ediyor. Haşere avlamak için yetiştirilen bir cinstir. Avustralya dışında görülmesi nadir olan köpeklerdendir. Uyumlu, dost canlısı, cesur, sadık ve oyuncu bir köpektir. Diğer evcil canlılarla ve çocuklarla da arası çok iyidir.

6. Dingo Köpek Irkı

Dünyanın en eski köpek ırklarından biridir. 3000 yıldan bu yana var oldukları biliniyor. Bu köpekler seçici üremeden geçmemişlerdir. Mizaç açısından biraz vahşi oldukları söylenebilir. Evcilleştirilmesi zordur. Köpek eğitiminde profesyonel olan kişiler için uygundur. Avustralya’nın belirli bölgelerinde evcil hayvan olarak tercih edilmesi yasaktır.

7. Koolie Köpek Irkı

Avustralya köpek ırkları arasında Koolie köpekler de var. Çoban köpeği olarak yetiştirilmiştir. Sessiz ve çalışkan köpeklerdir. Sabırlı, sadık, sevecen ve çevik bir cinstir.

8. Miniature Fox Terrier Köpek Irkı

Miniature Fox Terrier köpekler, Avustralya’nın popüler köpeklerinden biridir. Av köpeği ve haşarat avcısı olarak yetiştirilmiştir. Küçük boyutlu, sağlam, enerjik ve sevecen bir ırktır. Çocuklu aileler ve yaşlılar için iyi bir seçimdir.

9. Bull Arab Köpek Irkı

Avustralya köpek ırkları listesinde yer alan Bull Arab köpekler, genellikle domuz köpeği olarak bilinir. Domuzları kilometrelerce uzaktan fark eder ve onları avlar. Domuz av köpeği olarak tercih edilen Bull Arab köpekler, kısa boylu, kaslı ve çevik köpeklerdir. Son derece sadık olduklarını da vurgulamalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir