Kedilerde kalp hastalığı ciddi bir problemdir. Kalp rahatsızlığının insanlarda ve köpekler gibi evcil hayvanlarda yaygın olduğu düşünülse de kediler de bu hastalıktan muzdarip olabilir. Kedinin kalp problemi ilk başlarda belirti göstermez. Bundan dolayı hastalık sessiz bir şekilde ilerler.

Kediler hastalık belirtilerini gizleme konusunda profesyonel olan hayvanlardır. Eğer kalp rahatsızlığı tedavi edilmez ise kedinin ölümüne bile yol açabilir. Çeşitli kalp hastalıkları farklı kedi ırklarını etkileyebilir. Maine Coon, British Shorthair, American Shorthair, İran kedisi, Sphynx ve Siyam kedisi gibi ırklar kalp hastalıklarına yatkın olan kediler arasında yer almaktadır.

Kalp problemleri doğumdan itibaren ortaya çıkabileceği gibi yaşamın ilerleyen safhalarında da kendini gösterebilir. İştah değişimleri, uyuşukluk, nefes alma problemleri ve diş etlerinde renk değişimi gibi belirtiler görürseniz kedinizi bir veterinere götürmeniz önemlidir. Peki, kedilerde kalp hastalığı belirgileri, nedenleri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Kedilerde Kalp Hastalığı

kedilerde kalp hastalığı

Anormal kalp fonksiyonuna sebep olan ve kalbi etkileyen bir dizi bozukluğu tanımlar. Kedi dostlarımız aynı anda bir ya da daha fazla kalp hastalığından etkilenebilirler. Kalp dört odadan oluşur. Akciğerlerden gelen oksijenli kan kalbin sol bölümüne girer ve daha sonra vücuda pompalanarak dokulara ve hücrelere oksijen iletir.

Herhangi bir kalp hastalığı meydana geldiği zaman, kalbin, kanı olması gerektiği şekilde dolaştırma yeteneği bundan olumsuz etkilenir. Kedilerde kalp hastalığı, kalp kaslarının gerektiği gibi kasılmasına engel olur. Bazı kalp hastalıkları ise kan akışını yanlış yönde yapabilir.

Kedilerde Kalp Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

kedilerde kalp hastalığı

Kedi hastalıkları arasında yaygın olan kalp hastalığı çeşitli belirtiler ile kendini gösterebilir. Veteriner, kedinin kalbini stetoskop ile dinlerken üfürüm fark edebilir. Ya da daha farklı kalp problemlerinin olduğunu anlayabilir. Kedilerde kalp hastalığı belirtileri genellikle şunları içerir:

 • Anormal kalp atışı
 • Zayıflık
 • Egzersiz performansında düşüş
 • İştahsızlık
 • Ani kilo kaybı
 • Nefes darlığı
 • Hızlı nefes alma
 • Diş etlerinin renginde değişiklik
 • Hırıltı ya da öksürük
 • Düzensiz kalp atışı
 • Felç
 • Karın şişkinliği
 • Yavru kedilerde gelişim bozukluğu

Kedilerde Kalp Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Kedilerde kalp hastalığı ya doğuştan gelir ya da yetişkinlik döneminde ortaya çıkar. Kedilerde görülen çeşitli kalp hastalıkları bulunmaktadır. Bazı kalp hastalıkları başka bir sağlık durumunda ikincil olarak gelişir. Diğerleri ise kalıtsaldır ve yalnızca bazı kedi cinslerini etkiler. Sonradan edinilen kalp hastalıkları, başta obezite olmak üzere bazı hastalıklar nedeniyle de oluşabilir.

Kedilerde Kalp Hastalığı Teşhisi

Kedi dostunuzun herhangi bir kalp hastalığı belirtisi var ise onu mümkün olan en kısa zamanda veterinere götürmelisiniz. Veteriner, kedinizin sağlık geçmişi ve mevcut belirtileri hakkında bilgi toplayacak, onu detaylı bir şekilde muayene edecektir.

Veteriner çeşitli kalp sorunlarından şüphelenirse bazı testlerin yapılması gerekecektir. Bu testlerin sonucuna göre sevimli dostunuzda kalp sorunu olup olmadığı kesinleşecektir.

Kedilerde Kalp Hastalığı Tedavisi

Kedinizin kalp sorunu için ideal tedavi, kalp hastalığının çeşidine göre değişiklik gösterecektir. Ameliyat ile düzeltilebilecek doğumsal bir kusur bulunmadığı sürece, kedinin kalp hastalığı ilaçlar ile tedavi edilmektedir. İlaçlar elbette hastalıklı bir kalbi onarmaz, fakat kalbin fonksiyonlarını ve vücut sağlığını destekleyebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir