En sağlıklı köpek ırkları, yeni bir köpek sahiplenmek isteyenlerin merak ettiği noktalardan. İnsanlar gibi köpek dostlarımız da genlerine bağlı olarak bazı hastalıklara yatkın olabilirler. Bu tıbbi problemler çoğunlukla alerji, cilt hastalığı, ortopedik problemler, kalp hastalıkları ve kanser şeklindedir. Bazı ırklar ise diğerlerine oranla çok daha sağlıklıdır. Şimdi bu ırkları sıralayalım.

En Sağlıklı Köpek Irkları

En Sağlıklı Köpek Irkları

Diğerlerine nazaran daha sağlıklı olan köpek cinsleri var. En sağlıklı köpek ırkları şunlar:

1. Tazı Köpek Irkı

Keskin koku alma duyusuna sahip olan tazı köpekler, avlanma becerileri ile dikkat çekerler. Ortalama ömür süreleri 10-15 sene kadardır. Orta derecede aktiftir. Genel olarak sağlıklı bir yaşam sürdüklerini söyleyebiliriz.

2. Avustralya Sığır Köpeği Irkı

En sağlıklı köpek ırkları arasında bulunur.  Zeki ve atletik bir köpektir. Aktif insanlar için muazzam bir koşu ve yürüyüş arkadaşı olur. Köpek tasması eşliğinde yürüyüşlere çıkmaktan memnuniyet duyar. 12-16 sene kadar yaşayabilir.

3. Chihuahua Köpek Irkı

Küçük ırk köpeklerden olan Chihuahua, zeka seviyesi yüksek ve enerjik bir köpektir. İyi koşullarda bakılırsa yirmi sene kadar yaşadığı bilinir. Genel olarak sağlıklıdır ve yaşamı boyunca çok ciddi hastalıklara maruz kalmaz.

4. Kaniş Köpek Irkı

En sağlıklı köpek ırkları söz konusu olduğunda öne çıkan bir cinstir. Yumuşak tüyleri düzenli olarak köpek tarağı ile tımar edilmelidir. İyi şartlarda bakılırsa on beş seneye dek yaşam sürebilir.

5. Havanese Köpek Irkı

Küba’ya özgü olan bu köpekler, dünya çapında ünlüdür. Oldukça sosyal ve eğitilmesi kolay bir köpektir. Akıllı olduğunu da belirtmeliyiz. Kaliteli ve protein bakımından zengin olan köpek mamaları ile beslenmesi sağlanmalıdır.

6. Sibirya Kurdu Köpek Irkı

Ülkemizde ve dünya çapında en popüler köpeklerden biridir. Bu neşeli, dost canlısı ve sosyal köpekler, uzun seneler boyunca size arkadaşlık edebilirler. Sınırsız enerjiye sahip olan Sibirya kurdu atletik ve güçlü bir köpektir. Bazıları göz ve kalça sorunları yaşayabilir, ancak ağırlıklı olarak sağlıklı bir cinstir. 12-16 sene kadar yaşayabilir.

7. Basenji Köpek Irkı

En sağlıklı köpek ırkları listesinde yer alan Basenji, sevimli yüzü ve dost canlısı olmasıyla bir adım öne çıkar. Atletik, zeki ve uyumlu bir köpektir. Kalça sorunları ve hipotiroidizmden muzdarip olabilir. Bunun haricinde sağlıklıdır.

8. Border Collie Köpek Irkı

Zeki, azimli ve atletik bir köpektir. Birçok görevi yerine getirebilir ve ailesini memnun etmeye son derece isteklidir. Zihinsel ve fiziksel olarak gelişmeye çok yatkındır. Enerjisi boldur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir