Mısır kedi cinsleri, kedi sahiplenmek isteyenlerin merak ettiği bir konu. Mısır’a özgü olan pek çok farklı kedi ırkı var. Bu kedilerin kendilerine has nitelikleri, onları diğer kedilerden ayırıyor. Bu yazımızda Mısır kedilerini sıraladık.

Mısır Kedi Cinsleri

En eski kedi ırklarından olan Mısır kedi cinsleri, birçok farklı kediyi içeriyor. Mısır, evcilleştirilmiş kedilerin menşei yerlerinden biridir. Evcil kediler, MÖ 1500 senesine kadar buradaki küçük yaban kedisi cinslerinden geliştirildi. Mısır kedi ırkları şunlardır:

1. Chausie Kedi Cinsi

Mısır Kedi Cinsleri

Orta ve büyük boylardan olan bu kediler, eski Mısır halkının en popüler kedilerinden biriydi. Bir orman kedisi ile evcil kedinin melezlenmesi sonucunda elde edilmiştir. 1990’larda ABD’de yaratılmış modern bir cinstir. Fakat doğrudan kökleri Mısır’a uzanır.

2. Mısır Mau Kedi Cinsi

Mısır kedi cinsleri söz konusu olduğunda en popüler kedilerden biridir. Kökenleri hakkında net bilgiler bulunmasa da Mısır’daki sokak kedilerinden geliştirildiği söylenmektedir. En önemli özelliği ise vücudunda bulunan doğal benekler ve çizgilerdir. Hareketli bir hayvandır. Kedi tasması eşliğinde dış mekân etkinliklerinden çok hoşlanır.

3. Habeş Kedi Cinsi

Mısır kedi cinsleri listesinde bulunan Habeş kedisi, en eski kedi ırklarındandır. Bu kedilerin menşei ülkesinin Mısır ya da Etiyopya olduğu söylenmektedir. En son genetik araştırmalar, Habeş kedilerinin en muhtemel doğum yerinin Hint Okyanusu kıyıları ve Güneydoğu Asya’nın bazı bölgeleri olduğunu gösterir.

4. Savana Kedi Cinsi

Benekli tüylere sahip olan Savana kedisi, Mısır sanatında da çokça yer bulmuştur. 1980’lerde küçük bir Afrika yaban kedisi ile evcil kedinin çaprazlanması sonucunda elde edildi. Uzun boynu, büyük kulakları ve muazzam görünümlü benekli tüyleri ile bir adım öne çıkar. İnce ve uzun bir vücuda sahiptir. Kedi tarağı ile rutin olarak fırçalanmalıdır. Bu cins kediler çok fazla egzersize ve zihinsel uyarılmaya gereksinim duyarlar. Sağlıklı kalmaları için tüm fiziksel ve ruhsal gereksinimleri karşılanmalıdır.

5. Sfenks Kedi Cinsi

Mısır kedi cinsleri arasında en iyi bilinen ırklardan biridir. Eski Mısır kedi tasvirlerine çok benzeyen bir görünüşü vardır. Eski Mısır insanları, bu kedilerin kraliyet ailesini koruyabileceğini düşündüler. Tüysüz bir kedidir ve özellikle de tüy alerjisi bulunanlar için eşsiz bir seçimdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir