Enerjik köpek ırkları, hareket, spor ve etkinlikler için bolca zamanı olan insanlar için ilgi çekicidir. Bazı ırklar diğerlerine oranla hareket etmeye daha çok isteklidir. Bu köpek ırkları ile keyifli ve dolu dolu zaman geçirmek söz konusu olabilecektir. Enerjik köpek cinslerini sizler için sıraladık.

Enerjik Köpek Irkları

Enerjik Köpek Irkları

Aktif bir yaşam tarzına sahipseniz, köpeğinizin de size eşlik etmesini isteyebilirsiniz. En enerjik köpek ırkları ise şöyle sıralanabilir:

1. Border Collie Köpek Irkı

Çevik ve dayanıklılığı yüksek olan Border Collie köpekler, aslen çoban köpeği olarak yetiştirilmiş canlılardır. Son derece enerjik ve zeki olduklarını söyleyebiliriz. Hem yüksek hareket gerektiren aktiviteler yapmaktan hem de köpek tasması eşliğinde yürüyüşlere dahil olmaktan memnun olurlar. Köpek sporlarında da başarılı olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz.

2. Avustralya Çoban Köpeği Irkı

Enerjik köpek ırkları listesinde öne çıkan bir diğer cins ise Avustralya Çoban Köpeği olur. Çok aktif ve zeki olan bu canlılar, başta köpek sporları olmak üzere pek çok aktivitede başarı elde edebilirler. Çobanlık için yetiştirildikleri için bolca harekete gereksinim duyarlar. Yeteri kadar egzersiz yapmaz ise psikolojisi bozulabilir, inatçı olabilir ve yıkıcı davranışlar sergileyebilir.

3. Avustralya Sığır Köpeği Irkı

Enerjik köpek ırkları söz konusu olduğunda popüler cinslerdendir. Yüksek enerjiye sahip olan bu köpek, gün içinde bolca hareket gerektirir. Uzun mesafelerde sığır gütmek amacı ile yetiştirilmiştir. Bunun için gereken dayanıklılık, azim ve güce sahip olduğunu söyleyebiliriz. Kaliteli ve besin bileşenleri yönünden zengin olan köpek mamaları tüketmesi sağlanmalıdır. Böylece gereksinim duyduğu enerjiyi alabilecektir. Bol miktarda egzersiz ve zihinsel uyarım verilmez ise kolay bir şekilde sıkılabilir ve kendini mutsuz hissedebilir.

4. Jack Russell Terrier Köpek Irkı

Bilindiği gibi terrier ırkları zeki ve hareketli hayvanlardır. Aynı şey Jack Russell Terrier köpekler için de geçerli olmaktadır. Bu enerjik köpekler, bolca egzersize ihtiyaç duyar. Aksi durumda aşırı havlama, kazma ve istenmeyen davranışlarda bulunma gibi problemler ortaya çıkabilir. Köpek sporlarında da başarılı olduğu bilinmektedir.

5. Weimaraner Köpek Irkı

Weimaraner köpekler de enerjik köpek ırkları arasındadır. Bu cins, özellikle de avlanmak amacı ile yetiştirilmiştir. Uzun mesafelerde hızla koşabilme yeteneğine sahiptir. Weimaraner köpekler arkadaş canlısı ve sevecen olmalarıyla da bir adım öne çıkarlar. İyi bir eğitim ile uyumlu ve sosyal bir köpek olabilecektir.

6. Sibirya Kurdu Köpek Irkı

Uzun mesafelerde kızak çekmek amacı ile yetiştirilen bu köpekler, çok fazla egzersiz gerektirirler. Günlük uzun yürüyüş ve koşu etkinliğinden memnun olan Sibirya kurdu, doğa yürüyüşlerinde de kendini mutlu hisseder. Çok kalın tüylere sahiptir. Bundan dolayı aşırı sıcak günlerde dışarı çıkmaması önem arz eder. Köpeğin enerji ihtiyacını karşılaması için beslenmesine de dikkat edilmelidir. Protein, mineral ve vitaminler bakımından zengin olan yaş ve kuru köpek mamaları ile beslenmesi sağlanmalıdır. Böylece sağlıklı kalabilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir