Staffordshire Bull Terrier köpek ırkı, köpek sahiplenmek isteyenlerin ilgisini çeken cinslerden biridir. Sevimli halleri ve oyuncu olması dışında sosyalliği de bu köpeği çok popüler yapıyor. Peki, Staffordshire Bull Terrier köpeklerin özellikleri nelerdir?

Staffordshire Bull Terrier Köpek Irkı Tarihçesi

Staffordshire Bull Terrier’in kökeni, 19. yüzyılda Bulldog’lar ve çeşitli Teriyer türleri arasındaki melezlemeye dayanmaktadır. Ne yazık ki, bu türün, o zamanlar İngiliz toplumunun en sevilen eğlencelerinden biri olduğu için köpek dövüşlerinde görünmek amacıyla yaratıldığına inanılıyor.

Köpek dövüşü yasaklandığında, mastiff kullanımından vazgeçilmiş ve bu yeni köpek cinsi yaratılmıştır. Staffordshire Bull Terrier, daha yönetilebilir bir boyuta sahipti ve sevecen karakteri, onun bir arkadaş hayvan olarak kullanılmasına neden oldu. Dünya savaşları sırasında Amerikan askerleri, türün çeşitli ülkelerde yayılmasına büyük katkıda bulunmuştur. Şu anda, tüm dünyaya yayılmış ve American Staffordshire Terrier ve Pit Bull gibi diğerlerinin ortaya çıkmasına neden olan bir cins.

Staffordshire Bull Terrier Köpek Irkı Fiziksel Özellikleri

Staffordshire Bull Terrier Köpek Irkı

Bu köpekler birkaç asırlık bir cins. Yıllar geçtikçe, orijinal türün, İngiliz Staffordshire Bull Terrier olarak bilinen farklı varyantları ortaya çıktı. Staffordshire Bull Terrier cinsi köpekleri çok farklı renklerde bulabiliyoruz. Beyaz, siyah, gri, kahverengi, siyah beyaz, kırmızı, mavi, bej, açık kahverengi vb. renklerde Staffordshire Bull Terrier örnekleri bulmak mümkün olacaktır.

Bu cinsin tüy tipi kısa ve yumuşaktır, yıllık tüy dökme ve yılın geri kalanında minimum tüylenme vardır. Fazla kir biriktirmeyen hızlı kuruyan bir tüy yapısı içerir.

Staffordshire Bull Terrier köpek ırkı, onu çok güzel yapan bazı özelliklere sahiptir. Özellikle bakımının ve eğitiminin kolay olması öne çıkan nitelikler arasında yer alır. Bununla beraber, ilk kez köpek sahiplenecekler için de uygundur. Çünkü yoğun bakım gerektirmez. Köpek tasması eşliğinde rutin yürüyüşler ve köpek oyuncakları ile oynama gibi gereksinimleri olabilir.

Staffordshire Bull Terrier Köpek Irkı Karakteri

Bu köpek ırkının mizacı aile yaşamı için mükemmeldir. Şaşırtıcı derecede yüksek bir hoşgörüye sahip olduklarından dolayı çocuklara karşı özellikle nazik ve dikkatlidirler.

Staffordshire Bull Terrier için en önemli şey arkadaştır, bu yüzden yalnız çok fazla zaman geçirmekten hoşlanmaz. Bu, insan ailesiyle kucaklaşmayı seven bir köpektir. İlişki içinde olduğu insanlara karşı çok korumacı bir yapıya sahip olmasına rağmen, genellikle evleri veya mülkleri izlemede iyi değildir. Bu nedenle bekçi köpeği rolü bu ırk için uygun değildir.

Staffordshire Bull Terrier Köpek Irkı Beslenme İhtiyacı

Bu köpekleri sağlıklı tutmak için en iyi seçenek aşamalı bir beslenme düzeni uygulamaktır. Bu şekilde, yiyecekleri, büyümenin her döneminde farklı olan beslenme gereksinimlerine uyarlanır. Tam ve dengeli beslenme, sağlık sorunlarına karşı koruma oluşturur.

Mini Staffordshire Bull Terrier, kontrollü büyüme sağlayan yiyeceklere ihtiyaç duyar. Orta boy bir köpek olduğu için çok ani bir büyüme eklemlerine zarar verebilir. Bundan ötürü orta cins yavru köpekler için tahıl ve karbonhidrat içeriği düşük, protein kalitesi yüksek mama tavsiye ediyoruz.

Yetişkinlik aşamasında, bu köpek cinsi yaşam tarzına uygun bir mamaya gereksinim duyar. Çok aktif bir köpek, daha hareketsiz bir köpekle aynı miktarda yemeyecektir. Her zaman kaliteli malzemelerle yapılmış, dolgu maddesi içermeyen köpek mamasına ihtiyacı vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir