Basset Hound köpek ırkı popüler köpek cinslerinden biridir. Köpek sahiplenmek isteyenlerin ilgisini çeken ırkı, kendine has görüntüsü ile öne çıkıyor. Peki, Basset Hound köpeklerin özellikleri nelerdir?

Basset Hound Köpek Irkı Tarihçesi

basset hound köpek ırkı

Basset Hound’un tarihi, 16. yüzyıl Fransa’sına kadar uzanır. Ülke genelinde bulunan tazıların çoğu, biraz kısa bacaklı olsa da uzun boyluydu. Bunlara basset adı verildi. Hem Basset Hound hem de Bloodhound’un St. Hubert Rahiplerinin geliştirdiği tazı yavrularından geldiğine inanılıyor. Mevcut Bloodhound’u ararken, genetik bir mutasyon onlara kısa bacaklı bir tazı getirdi. Şaşırtıcı bir şekilde, avcılar onlara yürüyerek ayak uydurabildikleri için yavaşlıkları küçük hayvanları avlamak için çok yararlıydı.

Basset Hound Köpek Irkı Fiziksel Özellikleri

Bu cins, kısa bacaklarına ek olarak bir şeyle öne çıkıyorsa, bu, Basset Hound’un kapsadığı geniş renk yelpazesinden kaynaklanmaktadır. Beyaz, siyah ve kahverengi en sık görülenlerdir ve kombinasyonları neredeyse sonsuzdur. Maun veya tarçın gibi renkler de bu köpek cinsinde çokça tekrarlanır.

Kırmızı, maun ve mavimsi siyah da bu ırkta yaygın olan renklerdir. Üç rengin kombinasyonu bu cinste en yaygın olanıdır, ancak sadece iki farklı tonun karışımını da bulabiliriz.

Bu köpek cinsinin tüyleri kısa ve vücudun her yerinde yumuşaktır, uzunluklarında herhangi bir değişiklik olmaz. Renk deseninin öne çıktığı pürüzsüz ve düzgün bir tüy kaplaması içerirler. Yüksekliği 38 cm kadar, ağırlığı ise ortalama 18-30 kg kadar olabilir.

Basset Hound’un yoğun bir bakıma ihtiyacı yoktur ama düzgün bir rutine ihtiyacı vardır. Aşırı miktarda enerji açığa çıkarmaları gerekmese de, her gün uzun bir yürüyüş yapılması önerilir. Köpek tasması eşliğinde yürüyüş düzenli olarak yapılmalıdır.

Basset Hound’un cildi normalden daha hassas değildir, bu nedenle cilt bakımı söz konusu olduğunda tüylerini sağlıklı tutmak en çok tavsiye edilen şey olacaktır. Antiparaziterler bazı hastalıkları cilt yüzeylerinden uzak tutacaktır, bundan dolayı yıl boyunca kullanmayı unutmayın.

Basset Hound Köpek Irkı Karakter Özellikleri

basset hound köpek ırkı

Bu köpek cinsi çok sevimlidir. Bir grup içinde hareket etmeye alışkın köpekler olarak, diğer köpeklerle ve insanlarla çok kolay ilişki kurarlar. Oldukça zeki olmalarına rağmen, eğitilmeleri kolay değildir, çünkü kafalarına koyarlarsa çok inatçı olabilirler ve biraz bağımsızlıklarını korumak isterler.

Basset Hound, çocuklarla son derece iyi anlaşan bir köpektir. Yüzündeki ifade bize hüzünlü gelse de bu gözlerinin derinliğinden kaynaklanıyor. Aslında oynamayı ve şefkat göstermeyi seven çok sevecen köpeklerdir.

Basset Hound Köpek Irkının Yatkın Olduğu Hastalıklar

Basset Hound köpekler, yaşamları boyunca obezite ve hipotiroidizm gibi patolojilerden muzdarip olabilir. Fazla kilolu olmak, zaten hassas olan eklemleri üzerindeki sonuçları nedeniyle özellikle endişe vericidir. Patella luksasyonu ve dirsek displazisi gibi eklem sorunları da ortaya çıkabilir. Gözlerde, ektropiyon veya glokom gibi hastalıklar erken teşhis edilmezse ciddi olabilir.

Basset Hound Köpek Irkının Beslenme İhtiyacı

Basset Hound köpek yavrusu beslenmesi önemlidir. Büyümeleri, eklemlerinin güçlü ve sağlıklı olması için bu süreçte yavru köpek maması tüketmemeliler. Basset Hound, yetişkin aşamasında, çok yüksek miktarda egzersiz yapmadan ideal kilosunu korumaya yardımcı olan, yağ oranı düşük ve protein oranı yüksek bir beslenme düzenine gereksinim duyar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir