Lhasa Apso köpek cinsi, kendine has görünümü ile çoğu insanın ilgisini çeker. Tibet’e özgü bir köpek olan Lhasa Apso, yüzünü dahi kaplayan tüyleri ve sevimli hareketleri ile bir adım öne çıkar. İşte bu köpek ırkı hakkında bilinmesi gerekenler…

Lhasa Apso Köpek Cinsi Genel Özellikleri

Lhasa Apso köpek cinsi tipik olarak aile üyelerine karşı çok sevecendir. Yabancılara karşı biraz soğuk davranabilir. Çünkü temkinlidir. Bekçi köpeği olarak yetiştirilen bu ırk, günümüzde popüler bir evcil hayvandır. Havlama düzeyi çok yoğun değildir. Hem çocuklarla hem de diğer evcil hayvanlarla uyumlu olması adına eğitim ve sosyalleşme önem arz eder.

Lhasa Apso Köpek Cinsi Tarihçesi

Lhasa Apso, ortalama bin sene önce Tibet’te ortaya çıkmıştır. Sert iklimlere dayanıklı bir köpektir. İsmini Lhasa kentinden almıştır. Saray ve tapınaklar için bekçi köpeği olarak tercih edilmiştir. İşitme kabiliyeti oldukça gelişmiştir. Bu özelliği nedeniyle eskiden bekçi köpeği görevini üstleniyordu. Amerikan Kennel Club tarafından 1935 senesinde tanınmıştır.

Lhasa Apso Köpek Cinsi Bakımı

Lhasa Apso Köpek Cinsi

Lhasa Apso köpekler her gün ideal miktarda egzersize ihtiyaç duyar. Tutarlı bir eğitime ve sosyalleşmeye ihtiyacı vardır. Tüylerini ne kadar uzun tuttuğunuza bağlı şekilde tüy bakım gereksinimi değişebilir.

Bu evcil canlılar köpek tasması eşliğinde uzun yürüyüşlere çıkmayı çok sever. Aynı zamanda koşma, köpek oyuncakları ile oynama, köpek aktivitelerine dahil olma gibi etkinliklerden de hoşlanır. Her gün en azından bir saat kadar aktif kalmalıdır. Böylece fiziksel ve ruhsal açıdan sağlıklı olacaktır.

Tüyleri vücudunun yüksekliği kadar büyüyebilir. Bundan dolayı düzenli olarak köpek tarağı ile bakım yapılmalıdır. Tüylerini uzun tercih ederseniz, haftada en az 2-3 defa tımar etmelisiniz. Kısa tüylü olmasını istiyorsanız; tüy bakım gereksinimi de azalacaktır. Köpek banyo ve temizlik malzemeleri ile en azından iki ayda bir yıkanması ve temizlenmesi gerekir.

Lhasa Apso köpekler zeki hayvanlardır. Bazen inatçı olabilirler. Bu yüzden eğitilmeleri ve sosyalleşmeleri çok önemlidir. İnatçı yönünden dolayı eğitimi biraz zor tamamlanabilir. Bu süreci kolaylaştırmak adına köpek eğitim ürünleri ve köpek ödülleri mutlaka kullanılmalıdır.

Konfor seviyesini ve uyumluluğunu artırmak amacıyla evcil dostunuzu farklı insanlara, diğer köpeklere ve çeşitli yerlere maruz bırakmanız önemlidir. Bu köpekler biraz meraklıdır. Bundan dolayı serbest kalacaklar ise köpek künyesi mutlaka kullanmalılar. Böylelikle minik dostunuzun kaybolma riskini önlemiş olursunuz.

Lhasa Apso Köpek Cinsi Yatkın Olduğu Hastalıklar

Lhasa Apso köpek cinsi ağırlıklı olarak sağlıklı bir türdür. Yine de bazı kalıtsal hastalıklardan muzdarip olabilir. Bunlar:

  • Göz kuruluğu
  • Kalça displazisi
  • Böbrek hastalıkları

Lhasa Apso Köpek Cinsi Beslenme İhtiyacı

Lhasa Apso köpek cinsi diğer köpekler ve hayvanlar gibi kaliteli beslenmeye ihtiyaç duyar. Bundan dolayı kaliteli markaların köpek mamaları bu köpeklere sunulmalıdır. Köpeğe verilecek olan mamanın protein, mineraller ve vitaminler açısından dengeli olmasına dikkat edilmelidir. Bu köpekler için kuru köpek maması, yaş ve ödül mamalar temel beslenmeyi oluşturmalıdır.

Ayrıca Lhasa Apso köpeğinizin her daim yeterli düzeyde suya erişimi bulunmalıdır. Bu sayede sağlığı teşvik edilebilecek ve su ihtiyacı karşılanacaktır. Cinsin aşırı beslenmemesi önemlidir. Aksi durumda kilo sorunu yaşayabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir