Büyük kedi ırkları, çoğu kedi düşkününün ilgisini çeker. Bir kedi sahiplenmek istiyorsanız; aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok farklı iri kedi cinsleri var. İşte o kediler…

Büyük Kedi Irkları

Büyük Kedi Irkları

Dünya çapında popüler olan büyük kedi ırkları şunlardır:

1. Maine Coon Kedi Irkı

Güçlü vücudu, uzun tüyleri ve büyük boyutu ile öne çıkan Maine Coon kedileri, tüm dünyada tanınır ve evcil hayvan olarak popülerdir. Bir ev kedisi ile bir rakunun çiftleşmesi sonucunda ortaya çıkan bir ırktır. Uzun, pürüzsüz tüyleri ona hoş bir görüntü katar. Sakin bir kedidir. Kedi yatağı üzerinde dinlenmeyi ve kedi oyuncakları ile oynamayı çok sever.

2. Ragdoll Kedi Irkı

Büyük kedi ırkları arasında yer alan Ragdoll kedisi, uysal ve sevimli halleri ile dikkat çeker. Nasıl ortaya çıktıklarına dair kesin bilgiler bulunmaz. 1900’lü yıllardan bu yana bilinen kedilerdir. Kedi tasması eşliğinde yürüyüşe çıkmayı çok severler. İyi bakılırlarsa on beş sene kadar yaşayabilirler.

3. Norveç Orman Kedisi Irkı

Geniş sarı gözleri ve kaslı vücut yapısı ile bilinen bu kediler, uzun tüylere sahiptir. Norveç’te evcil kediler ile vahşi kedilerin çaprazlanması sonucunda elde edilmişlerdir. Orta derecede aktivite düzeyine sahiptir. Yine de meraklı bir kedidir ve bir şeylerin peşine düşerek ortadan kaybolabilir. Bunun için kedi künyeleri tam da bu kedilere göredir.

4. İran Kedisi Irkı

Büyük kedi ırkları İran kedisi ile devam ediyor. İran kedisinin en belirgin özelliği, kendine has yüzüdür. Bu uzun tüylü kedinin düz ve yuvarlak yüzü, belirgin kısa bir ağzı vardır. Uzun tüyleri ona daha iri bir görüntü katar. Aslında büyük ırkların en küçüklerinden biridir. Çoğu büyük boyutlu kedinin aksine, bu kedi cinsi gün boyunca etrafta uzanmaktan çok memnundur. Bu nedenle pek aktif olduğu söylenemez. Sakin bir kedi arayanlar için çok uygundur.

5. Chausie Kedi Irkı

Egzotik görünümlü kedi olan Chause, son derece aktif ve zeki bir kedidir. Adını, orman kedisi manasına gelen felis chaus tabirinden almıştır. Avlanma becerileri oldukça fazladır. Bu yüzden tasmalı gezdirilmesi önemlidir ve küçük evcil hayvanlarla aynı evde tutulmaması gerekmektedir. Bu kediler çok hızlı davranırlar ve yükseklerden atlama kabiliyetleri vardır.

6. Sibirya Kedi Irkı

Büyük kedi ırkları arasında bir diğeri de Sibirya kedisidir. İri, zeki ve sağlam bir kedidir. Hem soğuk hem de sıcak havalara karşı dayanıklıdır. Tüylerinin rutin olarak bakıma ihtiyacı vardır. Sevecen, oyuncu ve uyumlu bir kedi cinsidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir