Kedilerde beslenme konusu son derece önemlidir. Evcil kediler her daim özel bakım ve ilgi isteyen canlılardır. Bu sevimli dostlarımız her ne kadar kendi işlerini kedileri görseler de sahiplerin de onlara iyi koşullar sağlamaları ve kaliteli mamalarla beslenmelerini mümkün kılmaları önemlidir.

Kedilerde Beslenme

Ailenize bir kedi dahil etmeden evvel onun bütün gereksinimlerini karşılayabileceğinizden emin olmanız çok önemlidir. Evde kedi beslemeye başlamadan önce kedi mama ve su kabı, kedi tuvalet kabı, kedi yatağı ve kedi oyuncakları gibi malzemeleri tedarik etmeniz gerekir.

Yukarıdakiler dışında kediler için mama seçimi de son derece önemlidir. Kedinin yaşına, ırkına ve beslenme gereksinimlerine uyan mamalar seçmek, onların sağlıklı ve refah içinde olmalarına katkı sağlayacaktır. Bu nedenle de kedilerde beslenme hususunda yeteri kadar bilgili olmanız çok mühimdir.

Kedi Beslenmesinde Bilinmesi Gerekenler

Kedilerde Beslenme

Kedilerde beslenme ve onların besin gereksinimleri, yaşlarına paralel şekilde değişir. Yavruluk zamanlarından itibaren gereksinimlerine uygun olan mamalarla beslenmeleri, ilerleyen dönemde sağlık durumlarını ve yaşam kalitelerini doğrudan etkiler. Fakat kedi dostlarımıza ev yemekleri veya yemek artıklarından sunmak, onların besin ihtiyaçlarını karşılamak konusunda yetersiz kalacaktır.

Çünkü ev yemekleri onların ihtiyacı olan mineral, yağ, vitamin, protein gibi maddeleri doğru oranda karşılamaz. İçeriği kedi dostlarımızın özel durumlarına ve yaşına uygun olan kedi mamaları tercih etmek en doğrusu olacaktır.

Kedilerde beslenme hususu yetişkin, yavru, hamile ve yaşlı olmak üzere farklı kategorilerde ele alınmalıdır. Kedi dostlarımızın özel durumlarına ve yaşlarına uygun olarak nasıl beslenmeleri gerektiğini şöyle açıklamamız mümkündür:

Yavru Kedilerde Beslenme

Yeni doğmuş kedilerin anne sütüyle beslenmeleri önem arz eder. Çünkü anne kedinin göğsünden salgılanan ve kolostrum şeklinde isimlendirilen süt, yavru kedilerin hastalıklardan korunmasını sağlar ve onların bağışıklık sistemini güçlendirir.

Ortalama 4-5 hafta sonra sütten kesilen yavru kediler için katı gıda tüketim zamanı gelir. Bu dönemde kedilerin besin gereksinimlerini karşılayabilmeleri adına yavru kedi mamaları ile beslenmeleri şarttır. Yavru kediye bu süreçte verilecek olan kuru kedi maması veya yaş kedi maması mutlaka onlar için özel olarak üretilmiş olmalıdır.

Anne sütü, dördüncü haftadan itibaren kedilerin besin ihtiyaçlarını karşılama konusunda yetersiz kalacaktır. Bu nedenle kedinin takviye alması son derece önemlidir. Yavru kedi dostlarımızın beslenme düzenleri her ay farklılık gösterir. İki aylık bir kedi günde dört defa, beş aylık kedi ise günde üç defa mama tüketmelidir. Yetişkin kedi olana kadar da günde iki defa beslenmesi normaldir.

Yetişkin Kedilerde Beslenme

Yavru kediler artık on iki aylık olduklarında yetişkin kedi maması tüketmeye başlayabilirler. Fakat bu geçiş çok ani bir şekilde olmamalıdır. Bunu gerçekleştirirken eski mama ile yeni mamayı karıştırarak kedi dostunuza sunabilirsiniz. Bu durum, yeni mamaya kedinizin uyum sağlaması adına son derece önemlidir.

Kısırlaştırılmış kedilerin kilo almaya yatkın oldukları bilinir. Normal kedi mamaları ile beslenmeleri kedilerin kilo problemi yaşamalarına yol açabilir. Bu yüzden kısırlaştırılmış kediler, kısırlaştırılmış kediler için özel olarak üretilen mamalardan tüketmeliler.

Bunlara ek olarak bazı kedi ırkları mama hususunda daha hassas olabilirler. Kolay şekilde mama beğenmeyebilirler. Bu tarz durumlarda ise iştahlarını açacak mamalar onlara sunulmalıdır. Lezzetli konserve mamalar bu noktada önem kazanır. En doğrusu bir veteriner hekimin önerdiği beslenme programını uygulamaktır.

Aynı zamanda sindirim sistemi hassas olan ve sindirim problemi yaşayan kediler için de özel bir beslenme rutini takip edilebilir.

Hamile ve Emziren Kedilerde Beslenme

Kedilerde Beslenme

Hamile kedi dostlarımızın protein, vitamin, mineral ve kalsiyuma gereksinimi olur. Bu besin bileşenlerine olan gereksinim, hamile ve emziren kedilerde diğer kedilere oranla daha fazladır. Bu süreçte sindirim sorunları da yaşayabilirler.

Yine doğum sonrasında anne kedinin tüketmiş olduğu mamadan yeterince enerji alması önemlidir. Anne kedinin tüketmiş olduğu mama, süt kalitesinde önemli bir rol oynar. Bu yüzden emziren kedilerin de besin bileşenleri açısından yoğun olan kedi mamaları tüketmeleri gerekmektedir.

Yaşlı Kedilerde Beslenme

Kedilerin yaşlanma belirtileri göstermeleri ortalama 7-8 yaştan itibaren ortaya çıkar. Onların yaşayacakları fizyolojik gelişimlerin ve farklılıkların bilinmesi ise çeşitli önlemleri almak konusunda fayda sağlayacaktır. Bu sayede yaşlı kediler bu süreci daha sağlıklı bir şekilde geçireceklerdir.

Yaşlı kediler için bu dönemde özel bir beslenme programının uygulanması önemlidir. Kediler ileri yaşla berber daha az hareket etmeye, kedi oyuncakları ile daha az oynamaya başlarlar. Kilo sorunu yaşamamaları ve daha ciddi rahatsızlıklara yakalanmamaları adına kalorisi düşük kuru kedi maması ve yaş kedi mamaları tüketmeleri önemlidir.

Yaşlı kedilerde beslenme konusunda en önemli konulardan biri de tercih edeceğiniz mamanın yaşlı kedilere özel olarak formüle edilmiş olması gerektiğidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir