Habeş kedi ırkı, uzun gövdeli, kaslı ve orta büyüklükte bir kedidir. Oynamayı ve zıplamayı çok seven, aktif bir evcil dosttur. En popüler kedi cinslerinden biri olarak kabul edilir.

Habeş Kedi Irkı Özellikleri

Habeş Kedi Irkı

Habeş kedisi, tarçın, kahverengi ve kızıl tonlarında tüylere sahiptir. Hipoalerjenik değildir. Ancak iyi bir tüy bakımı ile aşırı tüy dökmesi önlenir. Gözleri altın tonlarında ya da yeşil renktedir. Üçgen formundaki kulakları, bu kedilerin en belirgin özellikleri arasında konumlanır.

Uzun gövdeli ve iyi gelişmiş kaslara sahip olan bu kediler, orta boyutlardadır. Zıplamaktan ve oyunlar oynamaktan memnun olur. Çok aktif bir kedi cinsidir. İyi koşullarda bakılırsa 9-13 sene kadar hayatta kalabilir.

Habeş Kedi Irkı Karakteri

Aktif bir kedi olmasına karşın Habeş kedileri evinizde kolayca bulunabilir. Çünkü insanların yanından pek ayrılmak istemez. Hem insan hem de diğer hayvanlar ile çok iyi geçinir. Uyumlu bir kedi olduğu söylenir.

Kedi oyuncakları ile saatlerce oynayabilir, çocuklarla vakit geçirmekten memnun olur. Yumuşak ve kısık bir şekilde sizlerle iletişime geçebilir. Sevgi dolu ve şefkatli bir kedi ırkıdır. Tüylerinin bakımı kolaydır. Ve bu kediler tüy bakımından da memnun olurlar.

Habeş kedi ırkı çok sosyaldir. Diğer kedilerle arkadaş olmayı ister. İnsanlarla da arası iyi olduğu için muazzam bir aile dostu olarak dikkat çeker.

Habeş Kedi Irkı Tarihçesi

Habeş kedisinin kökenleri Nil Vadisi’ne uzanır. Yine de bu kediler Büyük Britanya’da geliştirilmiştir. 1860’lı senelerde Habeşistan’a gerçekleştirilen askeri bir seferin ardından İngiltere’ye getirilmiştir. Sosyalliği ve uyumluluğu ile fark yaratan bu kediler, kısa sürede popüler olmuş ve tüm dünyaya yayılmıştır.

Habeş Kedi Irkı Bakımı

Habeş kedisinin bakımı dikkat ve özveri gerektirir. Yine de bu kedinin bakımı çok zahmetli değildir. Birkaç detaya odaklanmak yeterli olacaktır. Tüy dökmeye meyilli olan Habeş kedileri, rutin olarak tüy bakımından geçmeliler. Kedi tarağı ile tüyleri haftada birkaç kez taranmalıdır. İhtiyaç dahilinde kedinizi yıkayabilirsiniz.

Kedinin pati bakımına özen gösterilmelidir. Özellikle de dış mekan gezintisinin ardından kedinin patilerini mutlaka silmelisiniz. Tırnakları uzamış ise özel kedi tırnak makası ile tırnakları kesmelisiniz. Ağız ve diş sağlığı da önemlidir. Dolayısıyla haftada birkaç kez kedinin dişlerini fırçalamalısınız.

Kedinin gözlerini ve kulaklarını kontrol edip, silmeyi ihmal etmemelisiniz. Böylece kedi dostunuz sağlıklı olabilecektir. Kedinin egzersiz ve oyun ihtiyacı atlanmamalıdır. Bu kedilere yeterince kedi oyuncağı sunulmalıdır. Öte yandan kedi tasması eşliğinde yürüyüşlere çıkmak, Habeş kedilerinin sevdiği bir etkinliktir.

Habeş Kedi Irkı Beslenme İhtiyacı

Habeş kedilerinin protein açısından zengin olan mamalar ile beslenmeleri sağlanmalıdır. Ayrıca Habeş kedisine sunulacak olan mama, yeteri oranda vitamin, lif ve mineral de içermelidir. Kedinin sağlıklı kalması için kedi su kabı her zaman temiz ve yeterli miktarda su barındırmalıdır. Böylece Habeş kedisinin beslenme ve su ihtiyaçları karşılanmış olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir