American Bobtail kedi ırkı, dünya çapında en popüler kedi cinslerinden biridir. Kısa kuyrukları ve sevimli halleri ile bu kediler, çoğu insanın gönlünü kazanır. Bu yazımızda American Bobtail kedileri hakkında tüm ayrıntıları açıkladık.

American Bobtail Kedi Irkı Özellikleri

American Bobtail Kedi Irkı

American Bobtail kedisi, orta ila büyük boyutlardadır. Tüyleri kısa veya orta boyutlu olabilir. Tüy rengi çikolata, siyah, ten, kahverengi, beyaz tonlarındadır. Atletik bir kedidir. Kısa kuyruğu, kedinin öne çıkan özellikleri arasında yer alır.

Göz renkleri altın, bakır, yeşil ve mavi olabilir. Hipoalerjenik değildir. İyi bakılırsa on beş sene kadar hayatta kalır. Uyumlu ve zeki olan American Bobtail kedi ırkı, diğer yandan sosyal, sevecen ve eğlenceli olarak kabul edilir.

American Bobtail Kedi Irkı Mizacı

Vahşi görünmesine karşın American Bobtail kedisi, ailesine mükemmel derecede bağlıdır. Aile üyeleri ile zaman geçirmeyi pek sever. Sosyal ve uysal bir kedi olarak bilinen cins, çocuklar ve diğer kediler ile de iyi anlaşır.

Kendine güvenen ve son derece dost canlısı olan American Bobtail, köpeğe benzer kişilik özelliklerine sahiptir. Özellikle sadık olması ve zekiliği, birçok insanın ilgisini çeker. Oyun oynamaktan ve kedi tasması ile yürüyüşlerden hoşlanır.

American Bobtail Kedi Irkı Kaç Sene Yaşar?

Bu sevimli kediler hakkında en çok merak edilen konulardan biri de kedinin ömür süresidir. American Bobtail kedi ırkı ömür süresi 13-15 sene kadardır. İyi şartlarda bakıldığı sürece daha uzun yıllar yaşama ihtimali vardır.

American Bobtail Kedi Irkı Çok Tüy Döker mi?

American Bobtail kedilerinin tüyleri orta derecede dökülür. Tüylerinin uzunluğu fark etmeksizin, haftada birkaç kez taranması gerekir. Bu sayede tüy dökülme problemi önlenebilecektir. Tüy bakımında mutlaka kedi tarağı kullanılmalıdır.

American Bobtail Kedi Irkı Sağlık Durumu

American Bobtail kedileri çok güçlü ve sağlıklı olan hayvanlardır. Kalça displazisi ve omurga sorunlarına meyilli olduğu bilinir. Bunlar haricinde genelde sağlıklı olarak kabul edilir.

American Bobtail Kedi Irkı Beslenme İhtiyacı

American Bobtail kedilerinin, diğer tüm kediler gibi sağlıklı beslenmeye ihtiyaçları vardır. Bu nedenler kaliteli ve besin bileşenleri yönünden dengeli olan kedi mamaları, bu hayvanların beslenme düzeninde yer almalıdır. Kedinin su kabı da her zaman yeterli miktarda temiz su içermelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir