Evde kedi beslemenin faydaları tahmin ettiğinizde daha fazla olabilir. Genellikle hayvan beslemenin zor olduğu ve hijyenik olmadığı gibi yanılgılar vardır. Ancak bilinenin aksine hayvan beslemenin pek çok faydası bulunur. Özellikle evde kedi beslemenin hem manevi hem de fiziksel yararları vardır. Peki evde kedi beslemenin yararları nelerdir? İşte detaylar!

Evde Kedi Beslemenin Faydaları

Evde Kedi Beslemenin Faydaları

Sevimli ve güzel görünümleri ile kedilerin çoğu insanın kalbinde özel bir yeri vardır. Her hayvansever, sokakta, evde veya başka bir ortamda en az bir kere kedi sevmiştir. Pek çok kişi de evde kedi beslemeyi düşünmüştür. Bakım zorluğu ve zaman yetersizliği gibi nedenler ile bundan vazgeçenler de çok fazladır. Ancak kedi beslemenin bu fikri bir kez daha gözden geçirmeye sebep olacak birçok faydası bulunur. Evde kedi beslemenin faydaları şu şekildedir:

Çocuk Gelişimine Katkısı

Evde kedi beslemenin çocukların karakter gelişiminde ve duygusal durumu üzerinde çok sayıda olumlu etkisi bulunur. Evde kedi besleyen çocukların daha yüksek empati yeteneği ve sorumluluk duygusu olur. Hayvanlar ile saf bir dostluk bağı kurulur ve yargılama olmadan gerçekleşen bu ilişki ile özgüven artar. Yine bu dostluk ile sosyalleşme becerileri güçlenir ve daha rahat bir şekilde dostluk kurulabilir.

Sağlığa İyi Gelir

Evde kedi beslemenin sağlık üzerinde sayılamayacak kadar çok faydası mevcuttur. Kedi beslemenin sağlık üzerindeki faydaları şu şekildedir: Kalp sağlığını korur, bağışıklık sistemine destek olur, alerjik reaksiyonlara karşı direnç oluşturur, tansiyonu dengeler, kolesterolü azaltır, felç olma ihtimalini azaltır, psikolojik destek sağlar, kas ve kemik gelişimine yardımcı olur.

Hayat Kurtarabilir

Hassas işitme ve koku yeteneği ile kedilerin hayatınızı kurtarması mümkündür. Kedilerin duyma ve koku alma yeteneği insanlara göre çok daha güçlüdür. Bu yetenek ile kedilerin gaz sızıntısı yaşanması durumunda sahibini kurtardığı olaylar meydana gelmiştir.

Evi Böceklerden ve Kemirgenlerden Korurlar

Kediler için evdeki fare, örümcek ve sinek gibi canlılar bir avdır. Kediler bulundukları ortamda bu canlıların peşine düşerek, onları yok etmeye çalışır. Bu şekilde kediler, evdeki zararlı canlıları yok ederek evi korur.

Stresi Azaltır

Kedi dostlarımızın sağlık üzerinde büyük etkisi olan faktörlerden biri strestir. Evde kedi besleme ile stresi azaltmak mümkün olur. Kediler ile oynamak ve sevmek, vücudunuzdaki kortizol hormonu seviyesini düşürür. Kortizol hormonu, stres seviyesinin artmasında etkilidir. Bu hormonun azaltılması ile stres azaltılır.

Ruh Halini İyileştirir

Evde kedi beslemenin faydaları arasında bir diğer önemli husus da budur. Yapılan araştırmalar sonucunda evde kedi beslemenin ve sevmenin ruh haline iyi geldiği ve depresyonu giderdiği gözlenmiştir. Kedilerin, insanların ruh halini hisseden hassas duyuları vardır. Kötü bir ruh halinde olmanız durumunda kediler bunu hissederler ve size destek olmaya çalışırlar.

Yalnız Hissettirmez

Yalnızlık hissedilen durumlarda kedinizi sevmek ve onunla oynamak ruh halinizi geliştirir. Ayrıca kediler de bu durumlarda sahibinin duygularını hisseder ve sahibinin yanında olur. Yalnızlık duyguları evde kedi beslenerek giderilir.

Mutlu Eder

Kedi miyavlamasının insanlar üzerinde özel bir etkisi vardır. Miyavlama sesi, insan kulağına iyi gelen bir frekansta yer alır. Mutluluk hormonunun salgılanmasında artış olmasını sağlar. Yani evde kedi besleyerek hem bir dost edinmek hem de mutlu olmak mümkün olur.

Uyku Kalitesini Arttırır

Evde kedi besleyerek daha iyi bir psikoloji ve daha iyi bir fiziksel sağlık elde edebilirsiniz. Evde kedi beslemenin bir diğer önemli faydası ise uyku kalitesini arttırmasıdır. Bunda kedilerin fiziksel ve psikolojik sağlığa iyi gelmesi de etkilidir. Kediniz ile uyumak daha kaliteli bir uykuya sahip olmanızı sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir