Büyük cins köpekler, çoğu insanın favorisi oluyor. Koruma köpekleri ve bekçi köpekleri olarak tercih edilen bu ırklar aynı zamanda evcil arkadaş olarak da sıklıkla tercih ediliyor. Peki, büyük ırk köpekler hangileri?

Büyük Cins Köpekler

büyük cins köpekler

En popüler büyük cins köpekler şunlardır:

1. Doberman Pinscher Köpek Cinsi

Kaslı ve atletik bir köpek ırkıdır. Son derece dayanıklı bir köpektir. Günümüzde birçok ülkede askeriye ve polis köpeği olarak işlev görmektedir. Sahibine karşı çok bağlıdır. Uyumlu bir köpek olduğunu söyleyebiliriz. Sağlıklı kalması için protein yönünden zengin olan köpek maması ile beslenmesi önemlidir.

2. Siyah Rus Teriyeri Köpek Cinsi

Büyük cins köpekler arasında bir diğeri de Siyah Rus Teriyeri oluyor. Genelde teriyer köpeklerin küçük olduğu bilinir ancak bu cins bir istisnadır. Bu devasa bekçi köpeği, sahibini koruma konusunda üstün yeteneklere sahiptir. Genelde 130 kiloya kadar çıkabilir. Güçlü bir havlaması vardır. Özellikle soğuk iklimler bu köpek için uygundur. Dışarı çıkarılacaksa mutlaka köpek tasması kullanılmalıdır.

3. Komondor Köpek Cinsi

Kendine has tüy yapısı ile dikkat çeken Komondor köpekler, sevimli, sadık ve cana yakın köpeklerdir. Köpek tüy bakım ürünleri ile düzenli olarak tüy bakımları yapılmalıdır. Sakin ve uyumlu bir cinstir. Diğer köpeklerle ve çocuklarla da çok iyi anlaşır. Aileler için uygundur. Macaristan’a özgü bir köpektir.

4. Akita Köpek Cinsi

Büyük cins köpekler arasında bir diğeri de Akita cinsi oluyor. İradeli, içgüdüsel ve baskın bir av köpeğidir. İlk kez köpek sahibi olacaklar için uygun olmayabilir. Eğitimine özen gösterilmelidir. Eğer iyi bir eğitim alırsa çocuklar dahil herkesle iyi bir şekilde anlaşabilir.

5. Kars Çoban Köpeği Cinsi

Bekçi ve çoban köpeği olarak yetiştirilmiş bir ırktır. Kars’a özgüdür. Ülkemizin birçok yerine uyum sağlayabilse de soğuk iklimler bu köpekler için daha idealdir. Koruyucu ve bölgeci bir köpektir. Ailelerine karşı sadık ve sevecen oldukları bilinir.

6. Bernese Dağ Köpeği Cinsi

Büyük cins köpekler listesi Bernese Dağ Köpeği ile devam ediyor. Kabarık tüyleri ile dikkat çeken cins, sevimli ve oyuncu bir köpektir. İsviçre’ye özgüdür. Ancak tüm dünyada popüler bir ırktır. Aileler için uygundur. Öncelikli olarak ailesiyle dostluk bağları geliştirir ve güzel yetiştirilirse herkese karşı iyimser olabilir.

7. Boerboel Köpek Cinsi

Güney Afrika’ya özgü bir köpek ırkıdır. Gücü ve baskın karakteri ile öne çıkar. Yeni sahipler için önerilmez fakat köpekler konusunda bilgili olan bireyler için iyi bir seçimdir.

8. Bullmastiff Köpek Cinsi

Sevecen, cesur ve sadık bir köpektir. Hem aileler için uygundur hem de koruyuculuk görevini üstlenebilir. Özellikle sahibini memnun etmeye istekli olan köpeklerden biridir. Boyutu büyük olmasına rağmen yüksek egzersiz ihtiyacı bulunmaz.

9. Cane Corso Köpek Cinsi

Büyük cins köpekler arasında yer alan Cane Corso, popüler bir evcil hayvandır. İtalyan Mastiff olarak da isimlendirilir. Çok fazla egzersize ve iyi bir eğitime gereksinim duyar. Doğru eğitim sayesinde çocuklar ve diğer hayvanlar ile uyum içinde yaşar. Ailesine düşkün bir köpektir.

10. Dogo Arjantin Köpek Cinsi

Bu ırk, sürü avcısı olarak yetiştirilmiştir. Neşeli ve dost canlısı bir köpek olduğunu söyleyebiliriz. Güney Amerika’ya özgü olsa da bütün dünyada popüler olan bir evcil canlıdır. Kaliteli kuru köpek mamaları ile beslenmesi gerekir. Beslenmesine konserve köpek mamaları ve ödül mamalar da mutlaka dahil edilmelidir.

11. İrlanda Kurt Köpeği

Büyük cins köpekler arasında yer alan İrlanda Kurt Köpeği, heybetli duruşu ile dikkat çeker. Ancak nazik ve sevecen bir köpek olduğunu da eklemeliyiz. Çocuklarla arası çok iyidir ve uyumlu bir köpektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir