Kediler peynir yiyebilir mi sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Bilindiği gibi peynir, çoğu evde temel tüketim maddesidir. Peki, kedilere peynir verilir mi? Detayları inceleyelim…

Kediler Peynir Yiyebilir Mi? Yiyemez Mi?

Kediler Peynir Yiyebilir Mi?

Kedi dostlarımız zorunlu etoburdur. Yani ihtiyaç duydukları bütün besin bileşenlerini alabilmek için hayvansal proteine gereksinim duyarlar. Ancak bu durum sadece et yedikleri anlamına gelmez. En sağlıklı olanı, başta et proteini olmak üzere çeşitli besin maddelerinden yoğun olan kaliteli kedi mamaları ile beslenmeleridir.

Peynir, diğer tüm süt ürünleri gibi laktoz içerir. Yavru kediler yaşamlarının ilk döneminde anne sütüyle beslendiklerinden, bunu sindirmek için uygun enzimlere sahiptirler. Anne sütünden kesildikten sonra laktozu sindirmek için gereken enzimler azalmaya başlar. Kediler bir yaşına geldiklerinde bu enzimleri üretemezler. Bu da demek oluyor ki, laktoz içeren besinleri kediler sindiremezler.

Kediler Peynir Yiyebilir Mi?

Yetişkin bir kedi laktoz içeren herhangi bir şey tükettiğinde, laktoz bağırsaklarda fermente edilir. Bu hem şişkinliğe hem de gaza neden olabilir. Hatta bu durum kedinin ishal olmasına yol açabilir. Kediler peynir yiyebilir mi diyenler için şunu da belirtmekte yarar var: Bir kedi süt ürünü tükettiği zaman gıda alerjisi sebebiyle değil, onu sindiremediği için sindirim rahatsızlıkları yaşamaktadır.

Peynir bütün süt ürünleri gibi gerçek süt kadar olmasa da yüksek oranda laktoz içerir. Genellikle inek sütüyle yapılan bir peynir 9-14 gram arasında laktoz barındırır. Pastörize peynirler ise ortalama 0,5-4 gram laktoz içermektedir. Bu nedenle, örneğin ilaçları sunmak için kediye peynir verilecek ise düşük miktarlı peynir tercih edilebilir. Kedinize bu aşamada küçük bir parça peynir verdiğinizden emin olmalısınız.

Kediler peynir yiyebilir mi açıkladık. Şu detayı da hatırlatmak isteriz: Peynirin kalorisi yüksektir. Kedi dostunuzun kilo sorunu var ise ona sık olarak peynir vermemelisiniz. Kediye peynir vermek hem sindirim sistemini olumsuz etkiler hem de kilo sorununa katkıda bulunabilir.

Kedi hastalıkları arasında evcil hayvan obezite sorunu çok yaygındır. Bunun önüne geçebilmek amacıyla kedinize verdiğiniz gıdalara dikkat etmelisiniz. Kedinizin sağlıklı beslenmesini sağlamak adına onun için özel üretilen kedi ödül maması, yaş ve kuru kedi maması gibi ürünleri temin etmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir