American Curl kedi ırkı dünyaca ünlüdür. Karakteristik kıvrık kulakları, yumuşak mizacı ile dikkat çeken American Curl kedilerinin uzun bir geçmişi bulunuyor. Keskin işitme yeteneğine ve yüksek öğrenme hızına sahip olan American Curl kedileri, ilgiyi ve kucaklanarak sevilmeyi de çok sever. Bu yazımızda oyuncu ve aktif American Curl kedileri hakkında tüm ayrıntıları açıkladık.

Amerikan Curl Kedi Irkı Özellikleri

American Curl Kedi Irkı

Arkaya doğru kıvrık kulakları ile sevimli bir görünüme sahip olan American Curl kedileri, orta boyutlu bir vücuda sahiptir. Kuyruk kısmı hariç tüm vücudundaki tüyler kısa, orta ve uzun olabilmektedir. Kuyruğunda ise daha uzun ve yumuşacık görünüm sağlayan daha gür bir tüy yapısı vardır. Ceviz şeklindeki orta boyutlu gözler ve belirgin bıyıklar ile yumuşak geçişleri olan küçük ve oval yüzü bulunur. Çoğunlukla Tekir renklerine ve desenine sahip olmakla beraber beyaz ve gri tonlarda olan ve farklı desenleri olan türleri de mevcuttur.

American Curl Kedi Irkı Mizacı

American Curl kedi ırkı, çok ses yapmayan ve fazla miyavlamayan bir kedi cinsi olarak bilinir. Ancak oynamayı, öğrenmeyi ve keşfetmeyi seven hareketli kedilerdir. Merak duyguları çok yüksektir. Sevilmeyi ve temas kurmayı seven ilgi meraklısı bir yapıları vardır. Bu nedenle insanlara, çocuklara ve diğer canlılara yüksek bir yakınlıkları ile dikkat çekerler. Empati yeteneğine de sahip olan bu kediler, sahiplerine çok bağlıdır. Kedi tasması eşliğinde yürüyüşü ve kedi oyuncakları ile oynamayı pek sever.

American Curl Kedi Irkı Kaç Sene Yaşar?

Erişkinliğe geç ulaşan ve 2-3 yıl yavru kalan American Curl kedi ırkının ortalama yaşam süresi 12-13 yıldır. Genel olarak sağlıklı olan American Curl kedilerine iyi bakılması durumunda bu süre artabilir.

American Curl Kedi Irkı Çok Tüy Döker mi?

Genellikle orta uzunlukta tüylere sahip olan American Curl kedilerinin haftada birkaç kez taranması gerekir. Tüy yapısına göre genellikle dökülen tüy miktarı değişiklik gösterir. Çoğunlukla orta düzey tüy dökülmesi olur. Ancak sıcak havalarda daha çok tüy döker.

American Curl Kedi Irkı Sağlık Durumu

American Curl kedileri, güçlü ve sağlıklı vücudu ile dikkat çekmektedir. Egzersiz yapmayı seven American Curl kedilerinin kalıtsal bir rahatsızlığı bulunmaz. Ancak kıvrık kulak yapıları nedeniyle kulak hastalıklarına yakalanma ihtimalleri vardır. Bunu önlemek için düzenli kulak temizliği yapmaya dikkat edilmelidir.

American Curl Kedi Irkı Beslenme İhtiyacı

Yaşam kalitesini ve sağlığı korumak için tüm kediler gibi American Curl kedi ırkının da doğru beslenmesi gerekir. Kediler için en sağlıklı besinler kuru mamalardır. Ancak kuru mamayı alırken kedinin vücut yapısına uygun olanı tercih etmeye dikkat edilmelidir. Ayrıca tek tip beslenmeye sabit kalmamak, kedinin sağlığı için daha faydalı olur. Bunun için belirli zamanlarda ödül niyetine göre yaş mama verilebilir. Gıda ile beraber kedinin susuz kalmamasına ve yeteri kadar sıvı almasına da dikkat etmek gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir