Köpek depresyon tedavisi nasıl olur? Her canlı gibi köpekler bir duyguya ve hislere sahip olduğundan dolayı depresyona girebilir, stres olabilir ve üzülebilirler. Köpeklerde oluşan depresyon çeşidi insanlardaki depresyondan pek de farklı değildir. Depresyona giren sevimli dostlarımızda aniden durgunlaşma ve hareketsizlik ortaya çıkabilir. Peki, bu durumla nasıl başa çıkılabilir?

Köpeklerde Depresyon Belirtileri

köpek depresyon tedavisi

Köpek depresyon tedavisi hakkında bilgi paylaşmadan önce belirtilerden söz edelim. Köpekler depresyon durumlarında genellikle daha az hareket etmeye başlarlar, normalden daha fazla durgun bir ruh halinde olurlar, uyku alışkanlıkları ve aynı zamanda yeme alışkanlıkları da değişir. Daha önceden zevk aldıkları şeyden artık zevk almamaya başlarlar ve kolay kolay mutlu olamazlar. Ayrıca sahiplerinin seslerine ya da sevgilerine karşı tepki gösteremeyebilirler.

Hatta bu dönemde genellikle patilerini çiğneyerek ya da yalayarak kendilerini bir nebze de olsa sakinleştirmeye çalışırlar. Depresyonda olan köpekler normal beslenme rutinlerine göre daha fazla ya da daha az yemek yemeye başlarlar. Köpekler genellikle sahipleri evden ayrılınca uyur ve eve döndüklerinde ise uyanırlar. Ancak depresyon dönemlerinde ne yazık ki bu alışkanlıklar da değişebilmektedir. Köpeklerin depresyona girdiklerinde sahipleri eve döndüğünde bile uyumaya devam ettikleri görülmüştür. Uzman hekimler, bu belirtilerle karşılaşan sahiplerin endişeye kapılmamalarını ve bir veteriner hekime danışmaları gerektiğini söylemektedir.

Köpeklerde Depresyon Sebepleri

köpek depresyon tedavisi

Köpek depresyon tedavisi için öncelikle bu rahatsızlığın sebeplerini tespit etmek gerekir. Köpekler birçok nedenden dolayı depresyona girebilmektedir. Bunlardan bazıları yeni bir eve taşınmak, başka bir evcil hayvan sahiplenmek ya da eve bebek gelmesi durumları olabilir. Köpeklerin rutin programlarında oluşan en ufak değişiklikler bile köpeklerin depresyona girmesi için yeterli olabilmektedir.

Çok şiddetli olan köpek depresyonlarının en önemli belirtileri evdeki herhangi bir canlının kaybı olabilmektedir. Köpekler de tıpkı insanlar gibi canlılarla bağ kurabilir ve onları önemseyebilir. Eksikliğini hissettikleri durumlarda ise strese girebilirler ve bu durum da psikolojilerini olumsuz yönde etkileyerek depresyona girmelerine sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca çeşitli sağlık sorunları da köpeklerin psikolojilerini olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Hastalık nedeniyle depresyona giren köpeklerin tedavi sürecinden sonra eski neşeli ve sevimli hallerine geri döndükleri görülmüştür. Köpeklerdeki depresyon sebeplerinin bir diğer önemli etkeni ise sahiplerinin psikolojik durumları olabilmektedir. Köpekler, yaratılış gereği sevgi ve şefkat isterler. İstedikleri ilgiyi alamadıkları durumlarda bu gelişme onları üzer ve sonucunda ise depresyon meydana gelebilir. Bir araştırmada sahiplerin stresinin köpeklere geçtiği ve köpeklerin de sırf bu durumdan dolayı depresyona girdikleri belirlenmiştir.

Köpek Depresyon Tedavisi

köpek depresyon tedavisi

Köpekler her ne kadar kolay depresyona girseler de yeterli ilgi ve şefkati gördüklerinde de eski neşelerine kavuşabilmektedirler. Köpeğinizin depresyonda olduğunu düşünüyorsanız onların sürekli meşgul olmasını sağlayın. Örneğin birlikte köpek oyuncakları ile oyunlar oynayın, yürüyüşe çıkın. Gerekli ilgiyi göstermeyi de unutmayın. Aynı zamanda köpek ödül mamaları ile köpeğinizi ödüllendirebilirsiniz.

Köpeğiniz neyden zevk alıyorsa onu yapmaya çalışın. Örneğin araba yolculuğunu seviyorsa araba yolculuğuna çıkabilirsiniz. Eğer köpeğinizin depresyona girme nedeni evdeki bir evcil hayvanın kaybı ise tüm şartları göze alıp gerçekten bakabileceğinize inanıyorsanız tekrardan bir evcil hayvan sahiplenebilirsiniz. Bu durumlar uygulandığında kısa sürede köpeğinizde bir iyileşme fark edeceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir