Büyük kulaklı kedi cinsleri hangileri? Vahşi doğada büyük kulaklar, hayvanların yaşamda kalabilmeleri açısından önem arz eder. Örneğin, büyük kulaklar tıpkı bir uydu anteni gibi işlev görerek, kedilerin avlanma esnasında en küçük sesleri bile duymalarına olanak tanır. Peki, büyük kulaklı kedi ırkları hangileri?

Büyük Kulaklı Kedi Cinsleri

Büyük Kulaklı Kedi Cinsleri

Büyük kulaklı evcil kediler, sevdikleri insanların eve gelişlerini, oyuncakların şıngırtısını ve diğer evcil canlıların hareketlerini çok iyi bir şekilde algılayabilirler. Bu kediler görünüm ve karakter açısından farklılık gösterir. Kimileri son derece cesur ve aktif olabiliyorken, kimileri de oldukça sakin ve sevimli olabiliyor. İşte büyük kulaklı kedi cinsleri…

1. Habeş Kedisi Cinsi

Bu kedilerin kulakları her daim bir şeyler dinliyormuş gibi iki yana uzanıyor. Habeş kedileri, en eski kedi cinslerinden biridir. Günümüzün Habeş kedileri oyuncu, aktif ve zeki canlılardır. Ve ilgi odağı olmaktan hoşlanırlar. Sağlıklı kalabilmeleri için besin gereksinimlerinin yeterince karşılanması çok önemlidir. Bu yüzden kaliteli kedi mamaları tüketmeleri gerekir.

2. Balinese Kedi Cinsi

Büyük kulaklı kedi cinsleri arasında bir diğeri de Balinese kedileri oluyor. Büyük üçgen kulakları ile dikkat çeken Balinese kediler, Siyam ırkının uzun tüylü versiyonudur. Kaslı, kıvrımlı vücut yapısı ve ipeksi tüyleri ile bilinir. Kedi tarağı ile düzenli olarak tüy bakımı mutlaka yapılmalıdır. Sosyal bir kedi ırkıdır. Aile üyeleri ile zaman geçirmeyi sever. Çocuklar ve diğer evcil hayvanlar ile arası çok iyidir.

3. Chausie Kedi Cinsi

Geniş ve uzun kulakları ile bilinen bir kedi ırkıdır. Kulakları hafif dışa doğru bir açı alır. Bu melez kedi ırkı, 1990’lı yıllarda Habeş kedisi ve orman kedilerinin çaprazlanması sonucu ortaya çıktı. Chausie kediler kedi yatağı üzerinde dinlenmekten memnun olurlar ve elbette kedi tasması eşliğinde yürüyüşlere çıkmayı severler.

4. Cornish Rex Kedi Cinsi

Büyük kulaklı kedi cinsleri listesi Cornish Rex ile devam ediyor. Kendine özel dalgalı tüy yapısı, yarasa benzeri kulakları ile bir adım öne çıkan kedi cinsidir. İngiltere’ye özgü bir kedi olsa da tüm dünyada tercih edilen evcil kedi ırkları arasında yer alır. Zeki, dışa dönük ve aktif bir kedidir. Çok fazla sosyal etkileşime ihtiyaç duyar. Yalnız kalmayı pek sevmez.

 5. Devon Rex Kedi Cinsi

Elf görünümüne katkıda bulunan kulaklara sahiptir. Bu ırk kediler oldukça sosyal ve eğlenceli canlılardır. Küçük yapısı ve cesur kişiliği ile fark yaratır. Yetişkinler genelde yavru kedi sanılacak kadar miniktir. Tüyleri yumuşak ve dalgalıdır. Düzenli olarak tüy bakımı gerektirir.

6. Egyptian Mau Kedi Cinsi

Mısır kedisi şeklinde de tanınır. Büyük kulaklı kedi cinsleri arasındadır. Hafif bir şekilde öne doğru kıvrılan kulaklara sahiptir. Bu ırkın ataları eski Mısır vahşi kedilerinden gelmiştir. Doğal benekli tüy desenine sahip olan tek evcil kedi cinsidir. Bu atletik kediler tırmanmaktan hoşlanırlar. Bundan dolayı kedi tırmalama tahtası tam da bu ırkın aradığı şeydir. Etkileşimli oyunlar oynamaktan zevk alır.

7. Oriental Kedi Cinsi

Siyam’ın genlerini taşıyan Oriental kediler, belirgin ve üçgen kulaklara sahiptir. Siyam kedilerine çok benzerler. Ancak tüy yapıları ve renkleri farklıdır. Eğlenceyi çok seven bir kedidir. Oyuncudur. Sevdiği insanlarla zaman geçirmekten hoşlanırlar. İnsanlarla güçlü bağlar kuran kedi cinslerinden biridir.

8. Savana Kedi Cinsi

Büyük kulaklı kedi cinsleri arasında Savana kediler de var. Evcil kedilerle Afrika vahşi kedilerinin çaprazlanması sonucunda ortaya çıkmış olan bir ırktır. Büyük ve uzun kulakları ile karakterizedir. Bu kulaklar ise türe vahşi bir görünüm verir. Fakat Savana kedileri oldukça uysal, cana yakın ve dost canlısı olan hayvanlardır. Zeki olduklarını da eklemeliyiz. Zihinsel ve fiziksel egzersiz yapmaktan mutluluk duyarlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir