Uzun ömürlü köpek ırkları, genellikle küçük ırk köpekler olmaktadır. Küçük ırktan köpekler çoğunlukla büyük ırk köpeklere göre daha uzun yaşarlar. Küçük cins köpekler genel olarak 16 sene ve daha fazla yaşarken büyük cins köpekler ortalama olarak 10-13 sene kadar yaşarlar.

Bir köpekle uzun seneler geçirmek istiyorsanız; dev ve büyük ırktan bir köpek seçmemelisiniz. Çünkü bu köpek dostlarımız nadiren sekiz seneden daha fazla yaşarlar. Genetik, bir köpeğin ömür süresinde de rol oynar. Aynı zamanda bakım koşulları ve beslenme konusu da köpeğin ömür süresine etki eden faktörlerdir. Peki, uzun ömürlü köpek ırkları hangileri?

Uzun Ömürlü Köpek Irkları

Uzun Ömürlü Köpek Irkları

En uzun ömürlü köpek ırkları şu şekilde sıralanabilir:

1. Chihuahua Köpek Irkı

Chihuahua cinsi en uzun ömürlü köpek cinslerinden biridir. Çoğu 15 sene kadar yaşar. Bazıları 20 seneye kadar yaşayabilir. Bu köpekler bol miktarda egzersiz, zihinsel uyarım ve eğitime gereksinim duyarlar. Çoğunlukla sağlıklıdırlar. Fakat bu köpek ırkı kalp ve göz sorunlarına yatkındır.

2. Dachshund Köpek Irkı

Uzun ömürlü köpek ırkları söz konusu olduğunda bu listede Dachshund cinsi de yer alıyor. 15 yaşından büyük olan Dachshund ile tanışmak pek mümkün olmaz. Chanel isimli bir Dachshund köpek kendi ırkı içinde en uzun süre yaşamıştı ve Guinness Dünya Rekoru kırdı. 2009 senesinde 21 yaşında iken öldü.

Bu cins köpeklerde yaşa bağlı şekilde sağlık sorunları olabilir. Özellikle de obezite sorunu yaşayabilirler. Bundan dolayı kalorisi azaltılmış, kaliteli köpek mamaları ile beslenmeleri önem arz eder.

3. Kaniş Köpek Irkı

Şımarık ve oyuncu olmasıyla bilinen Kaniş köpek, harika bir evcil hayvandır. Bol miktarda egzersize ve zihinsel uyarıma ihtiyaç duyarlar. Kaniş köpeklerin iyi bakım koşullarına tabi olmaları, onların yaklaşık olarak 18 sene kadar yaşamalarını mümkün kılar. Kanişler, ortopedik köpek hastalıkları gibi sorunların yanı sıra göz hastalıklarına da meyilli olabilirler.

4. Jack Russel Teriyer Köpek Irkı

Uzun ömürlü köpek ırkları arasında yer alan Jack Russel Teriyeri, genellikle 16 sene kadar yaşayabilir. Guinness Dünya Rekorları’na göre en yaşlı Jack Russel Teriyeri 2014’te 20 yaşını dolduran Willie olmuştur. Bu köpekler çalışmak için yetiştirilmiştir. Bundan dolayı enerji seviyeleri oldukça yüksektir.

5. Shih Tzu Köpek Irkı

Dost canlısı Shih Tzu köpekler genel olarak 15 sene kadar yaşayabilirler. Bu köpekler refakatçi olmak için yetiştirilmiştir. Günlük kısa yürüyüşlere ve köpek oyuncakları ile oynamaya ihtiyaç duyarlar. Uzun tüylerinin düzenli olarak taranması gerekir. Bu ırk köpekler genel olarak sağlıklıdır fakat ortopedik ve göz problemleri yaşayabilirler.

6. Maltese Terrier Köpek Irkı

Uzun ömürlü köpek ırkları arasında bulunan Maltese Terrier köpek, son derece popüler bir cinstir. Oldukça sağlıklı küçük bir ırktır. Bu sevimli canlılar arkadaşlık ve sevgi ile gelişirler. Uzun süre boyunca yalnız kalırlarsa ayrılık kaygısı yaşayabilirler.

7. Yorkshire Terrier Köpek Irkı

Yorkshire Terrier köpek popüler ve zeki bir cinstir. Ailelerine sadık ve sevecen olmalarına karşın, güçlü koruma içgüdüleri nedeniyle sürekli olarak havlarlar. Bu ırk köpeklerin çoğunlukla 15 sene kadar yaşadığı bilinir. Sağlıklı beslenmeleri ve iyi bakım koşullarına sahip olmaları, ömür sürelerini etkileyecektir.

8. Pomeranya Köpek Irkı

Pomeranya cinsi köpekler de uzun ömürlü köpek ırkları arasındadır. Arkadaş canlısı olmakla bilinirler. Bazen otoriter olabilirler. Bu cins canlılar genellikle ailelerine son derece sadıktır. Mini bekçi köpeği rolünü en iyi şekilde yerine getirirler. Alçakgönüllü bir ırktır. İyi bir eğitimle harika bir evcil köpek olabilirler. 16 yaşına kadar yaşayabilirler.

9. Shiba Inu Köpek Irkı

Orta boy cins olmasına rağmen bu köpekler uzun ömürlüdür. 16 seneden fazla yaşayabilirler. Shiba Inu köpekler mesafeli olma eğilimindedir. Bu yüzden herkes için uygun bir köpek ırkı olmayabilir. Ama onların son derece sessiz ve sadık olduklarını da rahatlıkla söyleyebiliriz. Bazıları alerjilere karşı meyilli olsalar da genellikle sağlıklıdırlar.

10. Avustralya Çoban Köpeği Irkı

Uzun ömürlü köpek ırkları listemizde Avustralya çoban köpeği ırkı da yer alıyor. Kendi boyutundaki diğer köpeklere kıyasla daha uzun bir yaşam süresine sahiptir. Yaşayan en yaşlı Avustralya çoban köpeği 1939’a kadar 29 sene yaşayan Bluey olmuştur. Bu köpekler genel olarak 16 seneden fazla yaşarlar. Yüksek çalışma performansı ile ünlü bir köpek ırkıdır. Aktif kalmayı severler ve düzenli egzersize gereksinim duyarlar.

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir